Խորհրդարանն արտահերթ նիստում քննարկել է «ՀՀ ԱԺ հայտարարությունն Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը
Նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել էր հայտարարություն 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ, որում նենգափոխվել են ղարաբաղյան հակամարտության էությունը, ծագման պատճառները: Մեր տեսանկյունից սխալ գնահատականներ են տրվել 44-օրյա պատերազմի պատճառներին: Հայաստանին ներկայացվել են անընդունելի և իրավական որևէ հիմք չունեցող պահանջներ, կիրառվել է ռազմատենչ հռետորաբանություն: Օգտագործվել են այնպիսի ձևակերպումներ, ինչպիսին է «Արևելյան Զանգեզուր» ձևակերպումը, իրենց տեսակետից գոյություն ունի, այսպես ասած, «Արևմտյան Զանգեզուր», որի նկատմամբ իրենք ունեն ծավալապաշտական նկրտումներ, կրկին խոսվել է միջանցքի մասին: Այսպես կոչված «Խաղաղության համաձայնագրի» հիմքում դրվել է այն գաղափարը, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն արդեն կարգավորված է, Ղարաբաղը հանդիսանում է Ադրբեջանի մաս, իսկ ղարաբաղցիների հետ իրենք կխոսեն իրենց ներքին օրենսդրության շրջանակում: Այս ամենն անընդունելի է: Հայաստանի խորհրդարանը պարտավոր է համարժեք պատասխան տալ Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից ընդունված հայտարարությանը, որովհետև լռությունը լավագույն դեպքում վախի, իսկ վատագույն դեպքում համաձայնության նշան է: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը դեկտեմբերի 2-ին պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրված Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի ընթացքում:
Օրակարգում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարությունն Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» ԱԺ հայտարարության նախագիծն է:
Ըստ Անդրանիկ Թևանյանի՝ սա հարմար առիթ է հանրությանը, ռազմավարական գործընկերներին, միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ Հայաստանն ունի հստակ կարմիր գծեր անվտանգային համակարգի հետ կապված, ունի հանձնառություններ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության և Արցախի անվտանգության հարցերում և այդ մոտեցումները ներկայացնի միջազգային հանրությանը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը: Նա հայտնել է, որ թեև նախագծի բազմաթիվ դրույթների շուրջ «Հայաստան» խմբակցության հետ հասել են փոխհամաձայնության, այնուամենայնիվ, եղել են սկզբունքային հարցեր, որոնց վերաբերյալ համաձայնության չեն եկել:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով այն ձևակերպումները, որոնք առաջարկված են «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած նախագծում, ոչ միայն չեն նպաստելու Հայաստանի շուրջ միջազգային կոնսոլիդացիա ձևավորելուն, այլև կառաջացնեն հնարավոր ռիսկեր՝ Հայաստանին այդ ուղուց ետ մղելու և շեղելու:
«Ըստ այդմ, մենք կարծում ենք, որ որևէ քայլ ձեռնարկելիս պետք է տվյալ գործողության հետևանքների, նպատակների, դրա արդյունքում ձեռքբերելիք արդյունքների և հնարավոր ռիսկերի հստակ գնահատական և վերլուծություն լինի: Մեր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջարկվող տերմինաբանությունն առաջացնում է ավելի շատ ռիսկեր, քան նպաստում է Հայաստանի Հանրապետության՝ խաղաղության օրակարգի առաջխաղացմանը, և մենք, որպես ՀՀ պատասխանատու իշխանություն, չենք կարող ընդունել մի հայտարարություն, որը պարունակում է նման ռիսկեր»,- շեշտել է Էդուարդ Աղաջանյանը:

''8 ноября 2020 г. парламент Азербайджана принял заявление по 44-дневной войне, в котором искажены суть Карабахского конфликта, причины его возникновения. С нашей точки зрения, даны неверные оценки причин 44-дневной войны. Армении предъявлены неприемлемые и не имеющие никакой правовой основы требования, использована воинственная риторика. Применены такие формулировки, как ''Восточный Зангезур'', с их точки зрения есть, так сказать, ''Западный Зангезур'', по отношению к которому у них экспансионистские устремления, вновь говорится о коридоре. В основу так называемого ''Мирного соглашения'' положена идея, что Карабахский конфликт уже урегулирован, Карабах является частью Азербайджана, а с карабахцами они будут разговаривать в рамках своего внутреннего законодательства. Все это неприемлемо. Парламент Армении обязан дать адекватный ответ на заявление парламента Азербайджана, так как молчание является в лучшем случае признаком страха, а в худшем – знаком согласия'', - заявил депутат фракции ''Армения'' А.Теванян в ходе созванного 2 декабря по инициативе депутатов внеочередного заседания НС.
В повестке дня – представленный парламентской фракцией ''Армения'' проект заявления НС ''Заявление НС РА в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 г.''.
По Теваняну, это удобный повод показать обществу, стратегическим партнерам и международному сообществу, что у Армении есть четкие красные линии в системе безопасности, есть обязательства в защите права Арцаха на самоопределение и в вопросах безопасности Арцаха, и представить эти подходы международному сообществу.
Заключение Постоянной комиссии НС по внешним связям представил председатель комиссии Э.Агаджанян. Он сообщил, что хотя они и достигли с фракцией ''Армения'' консенсуса по многим положениям проекта, тем не менее есть принципиальные вопросы, по которым они не пришли к согласию.
По мнению председателя комиссии, формулировки, предложенные в представленном фракцией ''Армения'' проекте, не только не будут содействовать формированию международной консолидации вокруг РА, но и вызовут возможные риски оттеснения и отклонения Армении от этого пути.
''Поэтому, предпринимая какой-либо шаг, мы считаем, что должна быть четкая оценка и анализ последствий, целей, достигаемых результатов и возможных рисков в итоге этого действия. Наш анализ показывает, что предлагаемая терминология создает больше рисков, чем способствует продвижению мирной повестки РА, и мы, как ответственная власть РА, не можем принять заявление, содержащее подобные риски'', - подчеркнул Э.Агаджанян.