Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի պետական հայատյաց քաղաքականությունը. Արցախի ԱԳՆ
«Դեկտեմբերի 3-ի կեսօրին ադրբեջանական կողմը դիմել է հերթական սադրանքին՝ Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում փակել է Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին՝ այդպիսով կտրելով Արցախի կապը Հայաստանի հետ և հաղորդակցությունը Շուշիի շրջանի Բերդաշենի ենթաշրջանի գյուղերի հետ:
Այս անմարդկային արարքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Արցախը հայաթափելու, այնտեղ էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացնելու Ադրբեջանի գերնպատակը մնացել է անփոփոխ:
Այս ահաբեկչական քայլը նաև խարխլում է Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ միջազգայնորեն ձեռքբերված պայմանավորվածությունը և նենգ հարված է հասցնում տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովող Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելությանը:
Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունն ու գործողությունները լուրջ մարտահրավեր են քաղաքակիրթ աշխարհին և ակնհայտ անհարգալից ու արհամարհական վերաբերմունք՝ միջազգային իրավունքի նկատմամբ:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի պետական հայատյաց քաղաքականությունը և գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ սանձազերծելու ագրեսորին»,- ասվում է հայտարարությունում:

Azerbaijan's genocidal policy and actions are a serious challenge to the civilized world - statement of the MFA of the Republic of Artsakh
In the afternoon of December 3, the Azerbaijani side resorted to another provocation, blocking the Stepanakert-Goris highway at the Shoushi-Karin Tak crossroad, thus cutting off Artsakh's connection with Armenia and communication with the villages of Berdadzor sub-region of the Shoushi region.
This terrorist act once again proves that Azerbaijan's primary goal has remained unchanged - to deport the Armenians of Artsakh, to carry out ethnic cleansing and genocide there.
This terrorist move also undermines the internationally agreed arrangement on the Lachin Corridor and strikes a sneaky blow to the peacekeeping mission of the Russian Federation ensuring peace and stability in the region.
Azerbaijan's genocidal policy and actions are a serious challenge to the civilized world and obvious disrespect and disregard of international law.
We call on the international community to strictly condemn the Armenophobian state policy of Azerbaijan and take active steps to deter the aggressor.