Արարատ Միրզոյանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող վերջին զարգացումները
Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող վերջին զարգացումները:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման դրսևորումները, շարունակական սադրանքները և ռազմատենչ հայտարարությունները հանդիսանում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման հիմնական խոչընդոտը:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման, ինչպես նաև Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային մարտահրավերներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ շեշտել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիաների հետևանքների վերացման և Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման հրամայականը:

Meeting of Ararat Mirzoyan with Philip Reeker
On December 3, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received Phillip Reeker, the U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group and Senior Advisor for Caucasus Negotiations.
The interlocutors discussed the recent developments on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the Nagorno-Karabakh conflict.
Ararat Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's use of force and threat of use of force, continuous provocations and warmongering statements are the major obstacle to establishing sustainable peace in the region.
Views were exchanged on ensuring the rights and security guarantees of the Armenians of Nagorno-Karabakh, as well as on the establishment of international mechanism for discussions between Stepanakert and Baku.
Ararat Mirzoyan and Philip Reeker exchanged views on the border delimitation process between Armenia and Azerbaijan, as well as on the unblocking of transport infrastructures in the region.
Touching upon the security challenges of the region, the Foreign Minister of Armenia particularly stressed the need of eliminating the consequences of the aggressions unleashed by Azerbaijan against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia and the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia.