Բեռների վերահսկողությունը պլանավորվում է իրականացնել խաղաղապահների կողմից. Արցախի ԱԽ-ն նույնպես հերքել է ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդն անդրադարձել է զանգվածային լրատվամիջոցներով տարածվող տեղեկություններին, որ Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը համաձայն է ադրբեջանական մաքսային կետ տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ վստահեցնելով, որ այն իրականությանը չի համապատասխանում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին ասվում է կառույցի տարածած հաղորդագրությունում:
«Զանգվածային լրատվամիջոցներով տարածվող տեղեկությունն առ այն, թե իբր Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը համաձայն է ադրբեջանական մաքսային կետ տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ իրականությանը չի համապատասանում։
Խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության արգելված առարկաներ մուտքը չթույլատրելու նպատակով ՌԴ խաղաղապահների կողմից դիտարկվել է Լաչինի միջանցքի թիվ 1 հենակետում ռենտգեն-սկաների տեղադրման հնարավորությունը՝ մտնող տրանսպորտային միջոցների զննման նպատակով։ Բեռների վերահսկողությունը պլանավորվում է իրականացնել Խաղաղապահ զորակազմի մասնագետների կողմից։
Ըստ այդմ, կրկին շեշտում ենք, որ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական հսկիչ կետ տեղակայելու մասին շրջանառվող լուրերը կեղծ են և չեն բխում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ընդունած եռակողմ հայտարարության դրույթներից։
Կոչ ենք անում տուրք չտալ ապատեղեկատվությանը և հետևել բացառապես պաշտոնական լրատվությանը», - ասվում է կառույցի տարածած հաղորդագրությունում։

Контроль грузов планируется осуществлять силами РМК: СБ Арцаха также опроверг дезинформацию Азербайджана
Совет безопасности Республики Арцах коснулся муссируемой в СМИ информации о том, что командование дислоцированных в Республике Арцах миротворческих сил Российской Федерации согласилось на создание азербайджанского таможенного поста в Лачинском коридоре. Как сообщает "Арменпресс", Совбез Арцаха заверяет, что это не соответствует действительности.
"Распространяемая в средствах массовой информации о якобы согласии командования РМК установить азербайджанский таможенный пост в Лачинском коридоре не соответствует действительности.
В целях недопущения ввоза в зону ответственности РМК запрещенных предметов, российскими миротворцами рассмотрена возможность установки на посту рентген-сканера для досмотра въезжающих транспортных средств. Осуществление контроля грузов спланировано силами специалистов РМК.
По сему вновь подчеркиваем, что распространяемая информация о размещении в Лачинском коридоре азербайджанского контрольного пункта является ложью и не отражает положения Трехстороннего заявления руководителей Армении, Азербайджана и России.
Призываем не поддаваться ложным сведениям и следить исключительно за официальной информацией", - говорится в заявлении СБ Республики Арцах.