Մեզ համար սկզբունքային է Հայաստանի Հանրապետությունում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու հաստատումը. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 5-ին ելույթ է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի համատեղ նիստում եւ 15-րդ լիագումար նիստում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, մասնավորապես, ասել է, որ վերջին տարիներին աշխարհաքաղաքական հարթության մեջ ուրվագծվում են քաղաքական իրողություններ, որոնք առաջիկայում նախանշելու են միջազգային հարաբերությունների համակարգի վերափոխումը, եւ այս համատեքստում է, որ տարածաշրջանային անվտանգության կազմակերպությունները պետք է ավելի մեծ ակտիվություն ցուցաբերեն: «Աշխատանքներ են տարվել արտաքին քաղաքական համակարգման եւ փոխադարձ աջակցության խորացման ուղղությամբ՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների շահերին առնչվող միջազգային եւ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ համաձայնեցված մոտեցումների մշակման համար»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Անդրադառնալով կազմակերպության խորհրդարանական համագործակցությանը՝ նա նշել է, որ անհրաժեշտ է համակարգել օրենսդրական աշխատանքը մոդելային ակտերի ընդունման եւ հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ առաջարկությունների մշակման միջոցով: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ վերջին նիստից ի վեր Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակն ավելի է վատացել, տեղի են ունենում իրադարձություններ, որոնք խաթարում են կայունությունն ու տարածաշրջանային անվտանգությունը: Նա մանրամասնել է սեպտեմբերին ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինուժի իրականացրած ռազմական գործողությունները՝ հիշեցնելով, որ ագրեսիայի նոր փուլում ադրբեջանցիներն օկուպացրել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից որոշակի հատվածներ: Նա շեշտել է, որ պաշտոնական Բաքվի ռազմատենչ հռետորաբանությունը վկայում է Ադրբեջանի հետագա ծավալապաշտական նկրտումների մասին: «Այս բարդ իրավիճակում Հայաստանի համար չափազանց կարեւոր էր ՀԱՊԿ-ում մեր գործընկերների ռազմական եւ քաղաքական աջակցությունը, եւ հայկական կողմը նախանշել է իր ակնկալիքները, դրանք են՝
1. Կազմակերպության հստակ քաղաքական գնահատականը հայ-ադրբեջանական սահմանին սեպտեմբերյան սրացման վերաբերյալ,
2. Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման ճանապարհային քարտեզի ընդունում»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ այսօր երրորդ երկրի զինված ուժերը գտնվում են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում, եւ չգիտի՝ ինչպես կարելի է դա բացատրել կամ ինչպես են տեսնում գործընկերներն այս իրավիճակի շարունակությունը, երբ գրեթե ամեն օր Ադրբեջանը խախտում է հրադադարի ռեժիմը, ինչի հետեւանքով հայեր են զոհվում: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ Հայաստանը երբեք ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին հայտարարություն չի արել, այլ ասվել է, որ ՀԱՊԿ-ը լքում է տարածաշրջանը, ինչից մտահոգված են մեր երկրում: Ծավալուն ելույթում անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը:
«Այսօր մեր առջեւ խնդիր է դրված պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը: Ադրբեջանը սկսել է հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն այլեւս գոյություն չունի, ինչպես նաեւ գոյություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչություն: Օրերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն արդեն ռուս խաղաղապահներից էր պահանջել չօգտագործել Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը եւ հայկական տեղանունները: Ավելին, մենք տեսնում ենք ադրբեջանական կողմի մտադրությունը՝ փակել Լաչինի միջանցքը: Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կենսապահովման համար մարդասիրական նշանակության միակ լիարժեք ճանապարհն է»,-շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի ջանքերն ու իրականացված քայլերը գործնականում հաստատում են Հայաստանի հանձնառությունը հակամարտությանն առնչվող բոլոր հարցերի խաղաղ կարգավորմանը, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության ապահովումը:

The Establishment of the CSTO Zone of Responsibility in the Republic of Armenia is of Principle for Us: Alen Simonyan
On December 5, the RA NA President Alen Simonyan gave a speech at the joint meeting of the Council and the 15th Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA).
The RA NA President, particularly said that during the last years, political realities which will mark the transformation of the system of the international relations in the near future, are outlined on the geopolitical plane, and in this context the regional security organizations should show greater activeness. "Work was done on the external political coordination and deepening of mutual support for the elaboration of the agreed approaches on international and regional issues related to the interests of the CSTO Member States," Alen Simonyan noted. Touching upon the parliamentary cooperation of the Organization, he mentioned that it is necessary to coordinate the legislative work through the adoption of the model acts and the elaboration of the proposals on the large scope of issues. Alen Simonyan underlined that since the last Meeting the military-political situation in the region of the South Caucasus had more deteriorated, events take place which disrupt the stability and the regional security. He detailed the military actions carried out by the Azerbaijani armed forces which invaded the territory of the Republic of Armenia, reminding the attendees that at the new phase of the aggression the Azerbaijani occupied some parts from the sovereign territory of the Republic of Armenia. He stressed that the bellicose rhetoric of rhetoric of the official Baku testifies to the further expansionist aspirations of Azerbaijan. In this complicated situation our colleagues’ military and political support in the CSTO was very important for Armenia, and the Armenian side pre-indicated its expectations, they are:
1. The distinct political assessment of the Organization on the Armenian-Azerbaijani border aggravation in September,
2. After the aggression of Azerbaijan, the adoption of the restoration of the territorial integrity of Armenia roadmap," the RA NA President said.
He underscored that today the armed forces of the third country are in the CSTO zone of responsibility, and he does not know how it may be explained or how the colleagues see the continuity of this situation, when almost every day Azerbaijan violates the ceasefire, as a consequence of which Armenians die. The Head of the Parliament of the Republic of Armenia assured that Armenia has never made a statement on withdrawing from the CSTO, it was said that the CSTO leaves the region, and the people are concerned about it in our country. In his voluminous speech reference was made to the settlement of the Nagorno Karabakh problem.
"Today, a task is laid before us to protect the population of Nagorno Karabakh, Azerbaijan has begun to announce that the problem of Nagorno Karabakh does not exist anymore, as well as the Nagorno Karabakh indigenous Armenian population. Recently, the Ministry of Defense of Azerbaijan had already demanded the Russian peacekeepers not to use the name Nagorno Karabakh and the Armenian place names. Moreover, we see the intention of the Azerbaijani side to close the Lachin corridor. The Lachin corridor is the only full corridor of humanitarian importance for the life-support of the Nagorno Karabakh Armenians," Alen Simonyan stressed.
Concluding his speech, the NA President mentioned that the efforts of Armenia and the steps taken in practice confirm the commitment of Armenia to the peaceful settlement of all issues regarding the conflict, including the rights and the provision of security of the Nagorno Karabakh Armenians.