Կրեմլը մեկնաբանել է Գերմանիայում հեղաշրջման փորձի հետ կապված իրավիճակը
Գերմանիայում պետական հեղաշրջման նախապատրաստման հետ կապված իրավիճակը Գերմանիայի ներքին գործն է, չորեքշաբթի լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ, ըստ բուն Բեռլինի վկայության, Մոսկվայի կողմից որևէ միջամտության մասին խոսք լինել չի կարող։
«Դրանք Գերմանիայի ներքին խնդիրներն են, և իրենք էլ հայտարարում են, որ ռուսական միջամտության մասին խոսք լինել չի կարող։ Այդ մասին տեղեկացանք մամուլի հրապարակումներից։ Այս մասին ասելու ոչինչ չունենք»,- պարզաբանել է Կրեմլի խոսնակը։
Ավելի վաղ Գերմանիայի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր երկրում պետական հեղաշրջման փորձը ճնշելու մասին։ Լայնածավալ գործողության ժամանակ, որին մասնակցել է մոտ 3 հազար ոստիկան, գերմանական հատուկ ծառայությունները ձերբակալել են հեղաշրջման կազմակերպման մեջ կասկածվող 25 մարդու, ևս 27-ի նկատմամբ օպերատիվ միջոցառումներ են ձեռնարկվում։

В Кремле прокомментировали ситуацию с попыткой госпереворота в Германии
Ситуация с подготовкой госпереворота в ФРГ является внутренним делом Германии, заявил в среду журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. Он обратил внимание, что, по свидетельству самого же Берлина, ни о каком вмешательстве Москвы не может идти речь, передает ТАСС
"Это скорее внутренние проблемы ФРГ, и они сами констатируют, что ни о каком вмешательстве России речи идти не может. Узнали мы об этом из сообщений СМИ. Нам нечего сказать об этом", - пояснил представитель Кремля.
Ранее Генеральная прокуратура ФРГ объявила о пресечении попытки государственного переворота в стране. Во время масштабной операции, в которой участвовали около 3 тыс. полицейских, германские спецслужбы задержали 25 подозреваемых в организации путча, в отношении еще 27 человек проводятся оперативные мероприятия. Среди задержанных есть гражданка РФ - Виталия Б. Она якобы помогала подозреваемым выйти на представителей РФ.