Մենք պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ հարևանության, բայց անկախ կարգավիճակի հարցը չի կարող քննարկման առարկա լինել. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ֆրանսիայից ավելին է ակնկալում, քան բարոյական աջակցությունն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասվում է  նախագահի՝ ֆրանսիական «Ֆրանս 24» պետական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Նախ կցանկանայի անդրադառնալ հումանիտար հարցերին, այս առումով մեր հիմնական խնդիրն է 40 հազար տեղահանված արցախցիների համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծումը՝ կեցության, ապրուստի, աշխատելու: Ցավոք, Ադրբեջանի պատճառով շատ մարտահրավերներ ենք ունենում, շատ խնդիրների հետ ենք բախվում, Ադրբեջանը ջանում է ցանկացած միջոցներով մեզ խանգարել իր սադրիչ գործողություններով, խաղաղ բնակչության նկատմամբ մշտական հրաձգություններով, իսկ վերջերս էլ որոշակի խնդիրներ ենք ունեցել Լաչինի միջանցքով երթևեկության հետ կապված, ի դեպ, դա մեր միակ կապն է արտաքին աշխարհի հետ»,- նշում է Արայիկ Հարությունյանը:
Նա ընդգծում է՝ շնորհակալ է Ֆրանսիային դեռևս 2020 թվականից  մինչ այժմ ընդունված 4 հայանպաստ և Ադրբեջանին դատապարտող բանաձևերի համար, ապա հավելում՝ Արցախը «ավելին է ակնկալում, քան բարոյական աջակցությունն է»:
«Այս տեսանկյունից սա իմ առաջին այցելությունն է Եվրոպա, ես որոշել եմ սկսել Ֆրանսիայից, քանի որ Ֆրանսիայի քաղաքական դաշտը, հասարակական կարծիքը շատ ակտիվ ու միաբանված են Արցախի հարցի վերաբերյալ: Մենք հույս ունենք, որ Ֆրանսիան չի սահմանափակվի դրանով, և այդ աջակցությունը օրինակ կհանդիսանա մյուս պետությունների համար: Նրանք նույնպես կներգրավվեն մեր հիմնախնդրի արդյունավետ կարգավորման ընթացքին, որի ճանապարհը բացում է հենց Ֆրանսիան»,- ասում է նա:
Հարությունյանը շեշտում է՝ հայ ժողովուրդը նոր ցեղասպանության վտանգի առջև է հայտնվել, քանի որ «Արցախին միայնակ թողնելը, նշանակում է Արցախի բնակչությանը թողնել ֆիզիկական ոչնչացման»:
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք Արցախի չլինելու դեպքում վտանգ է սպառնում Հայաստանին, Հարությունյանը պատասխանում է. «Միանշանակ, Ադրբեջանն ու Թուրքիան չեն թաքցնում իրենց ծրագրերը Սյունիքի վերաբերյալ և Զանգեզուրի միջանցքի պատրվակի տակ հավակնում են ՀՀ ամբողջ տարածքին: Մենք գիտակցում ենք, որ այսօր միայն Արցախի մասին չէ խոսքը, ամբողջ ՀՀ-ն է վտանգված, ամբողջ հայ ժողովուրդը, և սեպտեմբերյան զարգացումները, երբ ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին ՀՀ տարածք, դրա վառ ապացույցն են»:
Հարությունյանը հայտարարում է՝ Արցախը չի կարող ոչ մի ուրիշ ապագա ունենալ, բացի հայկական լինելը:
«Մենք պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ հարևանություն անել, նորմալ հարաբերություններ ունենալ, բայց անկախ կարգավիճակի հարցը չի կարող բանակցությունների կամ քննարկման առարկա լինել»,- ասում է նա:
Լրագրողի ճշտող հարցին, թե չի՞ քննարկվում արդյոք Հայաստանի հետ միացման տարբերակը, Արցախի նախագահն ասում է, որ յուրաքանչյուր արցախցու երազանքն է հայկական երկու պետությունների միավորումը, սակայն հասկանում են, որ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից դա դեռևս իրատեսական չէ:
«Մենք պատերազմի կողմնակից չենք, մենք խաղաղության կողմնակից ենք, պարզապես ցանկանում ենք, որ մեր իրավունքները ճանաչվեն, և, վերջապես, խաղաղություն հաստատվի մեր տարածաշրջանում»,- ընդգծում է նա:

We are ready for neighborhood with Azerbaijan: President of Artsakh
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan expects more from France than moral support, ARMENPRESS reports the President said in an interview to "France 24".
"First, I would like to address the humanitarian issues, in this regard, our main task is to create the necessary conditions for living and working for 40,000 displaced Artsakh residents. Unfortunately, because of Azerbaijan, we have many challenges, we are facing many problems, Azerbaijan is trying by all means to stand on our way with its provocative actions, constant shootings against the civilian population, and recently we have had some problems with traffic through the Lachin Corridor, by the way, it is our only connection with the outside world," says Arayik Harutyunyan.
He emphasizes that he is grateful to France for the 4 pro-Armenian resolutions adopted since 2020 and condemning Azerbaijan, then adds that Artsakh "expects more than moral support".
"From this point of view, this is my first visit to Europe, I decided to start from France, because the French political field and public opinion are very active and united regarding the Artsakh issue. We hope that France will not be limited to this, and that support will be exemplary for other states. They will also be involved in the effective settlement of our problem, which France is paving the way for," he says.
Harutyunyan emphasizes that the Armenian people are facing the danger of a new genocide, because "leaving Artsakh alone means leaving Artsakh's population to physical destruction."
Harutyunyan answered the journalist's question whether Armenia will be in danger if Artsakh does not exist. "Undoubtedly, Azerbaijan and Turkey do not hide their plans regarding Syunik and claim the entire territory of Armenia under the pretext of the Zangezur Corridor. We realize that today it is not only about Artsakh, but the entire Republic of Armenia is at risk, the entire Armenian people, and the September developments, when the Azerbaijani troops invaded the territory of the Republic of Armenia, are a clear proof of this."
Harutyunyan declares that Artsakh cannot have any future other than being Armenian.
"We are ready to establish a neighborhood with Azerbaijan, to have normal relations, but the issue of independent status cannot be a subject of negotiations or discussion," he says.
To the journalist's clarifying question whether the option of merging with Armenia is not being discussed, the President of Artsakh says that the dream of every Artsakh citizen is the unification of two Armenian states, but they understand that from the point of view of international law, it is still not realistic.
"We are not in favor of war, we are in favor of peace, we just want our rights to be recognized and, finally, peace to be established in our region," he emphasizes.