ՀՀ-ի և ԵԱՏՄ երկրների միջև հունվար-սեպտեմբերին ապրանքաշրջանառությունը 2021-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 80 տոկոսով. ՀՀ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին: Վերջինիս մասնակցել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների առաջնորդները` Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը: Ընդլայնված կազմով նիստին մասնակցել է նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկիր Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլլա Արիպովը:
ԵԱՏՄ երկրների առաջնորդներին Բիշքեկի Ալա-Արչա պետական կեցավայրում դիմավորել է Ղրղզստանի նախագահը, որից հետո տեղի է ունեցել համատեղ տեսալուսանկարահանման արարողությունը:
Նախ կայացել է նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստը:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հարգելի անդամներ,
Ուրախ եմ ողջունելու ձեզ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի եզրափակիչ նիստում։
Թույլ տվեք երախտագիտությունս հայտնել նախագահող կողմին և անձամբ Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սադիր Ժապարովին` ավանդական հյուրընկալության և այսօրվա հանդիպման կազմակերպման, ինչպես նաև Ղրղզստանի նախագահության ընթացքում նախանշված առաջնահերթ ոլորտների, նպատակների և խնդիրների իրականացման համար:
Անկեղծորեն ողջունում եմ նաև Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Արիպովին և ցանկանում հայտնել Հայաստանի Հանրապետության՝ դիտորդ երկրների հետ համատեղ նախագծերի իրականացման շրջանակներում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը։
Մինչ հանդիպման օրակարգային առանցքային հարցերին անդրադառնալը, նշեմ, որ վերջին տարիներին ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական զարգացումն ընթանում է ոչ դյուրին պայմաններում։
Ներկա իրավիճակն, իհարկե, ազդում է Միության բոլոր անդամ-պետությունների հիմնական տնտեսական ցուցանիշների վրա, և բոլորիս համար այս դժվարին պահին պետք է մեր ջանքերը կենտրոնացնենք, որպեսզի առավելագույնի հասցնենք եվրասիական ինտեգրման ներգործությունը՝ հաշվի առնելով սոցիալ-տնտեսական զարգացման ազգային առաջնահերթությունները։
Չնայած ստեղծված իրավիճակին, ցանկանում եմ գոհունակությամբ նշել, որ փոխադարձ առևտրում աճի միտում կա։ Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կազմել է ավելի քան 3 մլրդ դոլար և 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է մոտ 80 տոկոսով։
Ի շարունակություն նեղ ձևաչափով օրակարգային առանցքային հարցերի շուրջ մեր քննարկումների՝ ցանկանում եմ բարձրաձայնել տնտեսական միության համար արդիական մի շարք հարցեր։
Եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական ինտեգրման կարևոր տարր է արդյունաբերական համագործակցությունը, և մենք պետք է կենտրոնացնենք մեր ջանքերը՝ բոլոր խոստումնալից ձեռնարկումները խթանելու համար։ Այս համատեքստում այսօր մենք գործարկում ենք արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսական աջակցության նոր մեխանիզմ։ Համոզված եմ, որ այս ֆինանսավորման գործիքը կնպաստի մեր պետությունների տեխնոլոգիական զարգացմանը։
Հանձնաժողովի հետ միասին մենք սկսել ենք իրականացնել ճանապարհային քարտեզը՝ կլիմայական օրակարգի շրջանակներում: Հայաստանի համար հատկապես արդիական է «կանաչ» տեխնոլոգիաների և շրջակա միջավայրի պահպանության թեման։ Զարգացնելով «կանաչ» էներգիան՝ Հայաստանն ակտիվորեն յուրացնում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներ։ Իրականացվում են միջոցառումներ մետաղագործական արդյունաբերության դեկարբոնիզացման ուղղությամբ։ Մենք ամեն կերպ խրախուսում ենք էլեկտրական տրանսպորտի օգտագործումը։
Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել պարենային անվտանգության խնդիրների վրա։ Այս տեսանկյունից, ընթացիկ տարում ԵԱՏՄ անդամ-երկրների ներքին շուկաների կայունությունն ապահովելու նպատակով կազմվել են գյուղատնտեսական կարևոր ապրանքների ինդիկատիվ հաշվեկշիռներ։ Սա արդյունավետ գործիք է Միության ներսում փոխադարձ մատակարարումների կարիքներն ու հնարավորություններն արագ որոշելու համար։
Նշեմ նաև Հանձնաժողովի աշխատանքը ներդրումային ագրոարդյունաբերական նախագծերի պորտֆելի ձևավորման ուղղությամբ, ինչը կարող է արդյունավետ գործիք դառնալ համագործակցության զարգացման և ներմուծման փոխարինման համար։
Եվրասիական օրակարգի հաջող իրականացման տեսանկյունից չափազանց կարևոր է բոլոր հարցերի շուրջ փոխընդունելի լուծումներ գտնելը։
Այս առումով, հայկական կողմն առաջնահերթ է համարում էներգառեսուրսների ընդհանուր շուկաների ստեղծմանն ուղղված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումը։ Մասնավորապես, մեզ համար զգայուն խնդիր է մնում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորումը։
Կառուցողական երկխոսության և փոխզիջումային լուծումներ գտնելու ճանապարհով գնալու շնորհիվ հաջողվեց ապահովել գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային համաձայնագրի նախագծի պատրաստվածության բարձր մակարդակ։
Սակայն, հաշվի առնելով գործընթացի բարդությունը, էներգետիկ ոլորտում երկրների տարբեր հնարավորություններն ու շահերը հաշվի առնելու անհրաժեշտությունից ելնելով, մի շարք չլուծված խնդիրներ են մնում։
Մենք պատրաստ ենք ճկուն մոտեցում ցուցաբերել՝ կոնսենսուսի հասնելու և չլուծված հարցերի շուրջ ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների շահերի հավասարակշռությունն ապահովելու համար՝ Միության ընդհանուր գազի շուկայի առավելություններն ու ներուժը լիովին օգտագործելու նպատակով։
Նշեմ, որ ընթացիկ տարվա արդյունքներով Հանձնաժողովն անդամ-պետությունների կառավարությունների հետ միասին բարձր մակարդակի աշխատանք է ցուցաբերել Միության ներքին շուկայի հավասարակշռման ուղղությամբ՝ ապահովելով ազգային և վերազգային շահերի պատշաճ համադրումն այս ոչ դյուրին ժամանակաշրջանում։
Իր հերթին, վերազգային կարգավորման առաջնահերթ ոլորտների՝ տեղեկատվական անվտանգության պատշաճ մակարդակով իրականացված թվային վերափոխումը կստեղծի հիմքեր Միության անդամ-պետությունների միջև վստահության համար:
Շարունակելով ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի անցումը թվային հարթակի՝ մենք կկարողանանք ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժն ապահովող ամուր ենթակառուցվածք ձևավորելու համար։
Այս համատեքստում, մենք տեսնում ենք Միության ներքին շուկայի զարգացման նոր առաջնահերթությունները մատնանշող համակարգային փաստաթղթի մշակման մեծ պահանջարկ։ Կարծում եմ, որ այդպիսի փաստաթուղթը հնարավորություն կտա բացահայտել մեր ներքին շուկայի ողջ ներուժը՝ դարձնելով այն ավելի ամուր։
Մեր համագործակցության մեկ այլ կարևոր ուղղություն եմ համարում ԵԱՏՄ-ի և երրորդ երկրների ու միավորումների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը։
Չինաստանի հետ առևտրատնտեսական համաձայնագրի իրականացումը, Իրանի, Սինգապուրի և Սերբիայի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրերի իրականացումը, ինչպես նաև Եգիպտոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Իսրայելի, Հնդկաստանի և Ինդոնեզիայի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի շուրջ շարունակվող բանակցությունները լրացուցիչ խթան կհաղորդեն Միության՝ համաշխարհային տնտեսության մեջ ինտեգրման գործընթացին։
Դա իր հերթին կբերի ԵԱՏՄ ապրանքների արտահանման ծավալների ավելացմանը, արտաքին շուկաների դիվերսիֆիկացմանը, ներդրումների ներգրավմանը և երրորդ երկրների հետ միջազգային տնտեսական գործընկերության համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը։
Համաշխարհային տնտեսական ճարտարապետության մեջ հաջողությամբ ինտեգրվելու և երրորդ երկրների հետ փոխշահավետ կապեր հաստատելու համատեքստում մեծ նշանակություն ենք տալիս 2023 թ. ԵԱՏՄ միջազգային գործունեության հիմնական ուղղություններին։ Այս փաստաթուղթը յուրատեսակ «արտաքին տնտեսական ռազմավարություն» է և խոսում է հաջորդ տարվա համագործակցության լայն ոլորտների մասին։
Անկասկած կարելի է արձանագրել, որ մեր համատեղ ջանքերը բերում են գործնական արդյունքների, և մենք զգում ենք ինտեգրման դրական ազդեցությունը, ինչը հնարավոր է դառնում Միության անդամ երկրների լավ համակարգված փոխգործակցության շնորհիվ։ Անցնող տարին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի համար դարձավ հոբելյանական։ Այս տասը տարիների ընթացքում այն, անշուշտ, դարձավ Միության անդամ երկրների համար մի շարք կարևոր որոշումների նախաձեռնողը։ Այս կապակցությամբ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Հանձնաժողովի բոլոր անդամներին՝ Միխայիլ Մյասնիկովիչի գլխավորությամբ, Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման գործում իրենց արժանի ավանդի համար։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլորին 2022 թվականին ակտիվ համագործակցության համար և հաջողություն մաղթել Միության մարմիններում նախագահությունը ստանձնած ռուսական կողմին։
Օգտվելով առիթից՝ թույլ տվեք ևս մեկ անգամ հաստատել հայկական կողմի հավատարմությունը ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի հիման վրա ամրագրված սկզբունքներին ու նպատակներին և բոլոր անդամ երկրների հետ ակտիվ փոխգործակցության պատրաստակամությունը՝ ի շահ եվրասիական ինտեգրման հետագա խթանման։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միության ընթացիկ խնդիրները, նախանշվել են ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացման, ապրանքների և ծառայությունների միասնական շուկայի գործունեության բարելավման ուղիները։ Քննարկվել և հաստատվել են էներգետիկայի և առևտրի ոլորտներին վերաբերող մի քանի որոշումներ: Որոշում է կայացվել մեկնարկել ԵԱՏՄ-ի և ԱՄԷ-ի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի կնքման շուրջ բանակցային գործընթաց:
Ռուսական կողմը ներկայացրել է 2023 թվականին ԵԱՏՄ-ում իր առաջիկա նախագահության հիմնական առաջնահերթությունները:

In January-September, the trade turnover between Armenia and EAEU countries increased by 80% compared to the same period of 2021: Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the regular session of the Supreme Eurasian Economic Council in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan. The leaders of the member states of the Eurasian Economic Union also participated in the session: President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Belarus Alexander Lukashenko and President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov. Abdulla Aripov, Prime Minister of Uzbekistan, Observer country in EAEU, also participated in the expanded-format session.
The leaders of the EAEU countries were welcomed by the President of Kyrgyzstan at the Ala-Archa State Residence in Bishkek, after which the Heads of State posed for a family photo.
First, the narrow-format session took place, followed by the expanded-forma session.
Prime Minister Pashinyan made a speech, in which he particularly said:
"Dear members of the Supreme Eurasian Economic Council,
I am glad to welcome you at the final session of the Supreme Eurasian Economic Council.
Let me express my gratitude to the presiding party and personally to the President of the Republic of Kyrgyzstan, Sadyr Japarov, for the traditional hospitality and the organization of today's meeting, as well as for the implementation of the priority areas, goals and tasks outlined during the presidency of Kyrgyzstan.
I also sincerely welcome the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Abdullah Aripov, and would like to express the readiness of the Republic of Armenia to develop cooperation by implementing joint projects with observer countries.
Before addressing the key issues on the agenda of the meeting, I should mention that the economic development of EAEU countries has been going on in difficult conditions in recent years.
The current situation, of course, affects the main economic indicators of all member states of the Union, and at this difficult moment we all should focus our efforts on maximizing the impact of the Eurasian integration, taking into account the national priorities of socio-economic development.
Despite the created situation, I would like to note with satisfaction that there is a growing tendency in mutual trade. The trade turnover between Armenia and EAEU countries in January-September of this year amounted to more than 3 billion USD, which is an increase of about 80 percent compared to the same period of 2021.
In continuation of our discussions in the narrow-format session on key issues on the agenda, I would like to raise a number of issues that are relevant for the economic union.
Industrial cooperation is an important element of economic integration in the Eurasian region, and we must focus our efforts to promote all promising initiatives. In this context, today we are launching a new mechanism of financial support for industrial cooperative. I am sure that this financing tool will contribute to the technological development of our countries.
Together with the Commission, we have started to implement the road map within the framework of the climate agenda. The topic of "green" technologies and environmental protection is especially relevant for Armenia. By developing "green" energy, Armenia actively adopts renewable energy sources. Measures are being taken in the direction of decarbonization of the metallurgy. We encourage the use of electric transport in every possible way.
I would like to draw your attention to food security issues. From this point of view, in the current year, in order to ensure the stability of the internal markets of EAEU member countries, indicative balances of important agricultural products were drawn up. This is an effective tool for quickly determining the needs and opportunities for mutual supplies within the Union.
I should also mention the work of the Commission in the direction of forming an investment portfolio of agro-industrial projects, which can become an effective tool for the development of cooperation and import substitution.
For successful implementation of the Eurasian agenda, it is extremely important to find mutually acceptable solutions on all issues.
In this regard, the Armenian side attaches priority to the consistent implementation of agreements aimed at creating common markets of energy resources. In particular, the formation of the common gas market remains a sensitive issue for us.
Thanks to the constructive dialogue and pursuing the path of finding compromise solutions, it was possible to ensure a high level of readiness of the draft of the international agreement on the formation of the common gas market.
However, taking into account the complexity of the process, due to the need to take into account the different opportunities and interests of countries in the energy sector, a number of unresolved issues remain.
We are ready to take a flexible approach to reach consensus and ensure balance in the interests of all EAEU member states on unresolved issues in order to fully utilize the advantages and potential of the Union's common gas market.
I would like to mention that by the results of the current year, the Commission, together with the governments of the member states, has demonstrated high-level work in the direction of balancing the internal market of the Union, ensuring the proper coordination of national and supranational interests in this difficult period.
In turn, the digital transformation of the priority areas of supranational regulation with the proper level of information security will create a foundation of trust between the member states of the Union.
Continuing the transition of the integrated information system to the digital platform, we will be able to create the necessary conditions for forming a solid infrastructure that ensures the free movement of goods, services, capital and labor.
In this context, we see a great demand for the development of a systemic document indicating the new priorities for the development of the internal market of the Union. I believe that such a document will enable us to reveal the full potential of our internal market, making it stronger.
I consider the development of trade and economic relations between EAEU and third countries and unions to be another important direction of our cooperation.
The implementation of the trade and economic agreement with China, the implementation of the free trade agreements with Iran, Singapore and Serbia, as well as the ongoing negotiations on the free trade agreements with Egypt, the United Arab Emirates, Israel, India and Indonesia will give additional impetus to the process of integration of the Union into the global economy.
This, in turn, will lead to an increase in the volume of exports of EAEU products, the diversification of foreign markets, the attraction of investments and the creation of a favorable environment for international economic cooperation with third countries.
In the context of successfully integrating into the global economic architecture and establishing mutually beneficial relations with third countries, we attach great importance to the main directions of EAEU international activity for the year of 2023. This document is a kind of "foreign economic strategy" and talks about the broad areas of cooperation for the next year.
Dear participants of the meeting,
Undoubtedly, it can be stated that our joint efforts bring practical results, and we feel the positive effect of integration, which becomes possible thanks to the well-coordinated interaction of the member states of the Union. The passing year was a jubilee year for the Eurasian Economic Commission. During these ten years, it certainly became the initiator of a number of important decisions for the member states of the Union. In this regard, let me thank all the members of the Commission, led by Mikhail Myasnikovich, for their worthy contribution to the development of the Eurasian Economic Union.
In conclusion, I would like to thank everyone once again for their active cooperation in 2022 and wish success to the Russian side that has assumed the presidency of the Union bodies.
Taking the opportunity, let me once again confirm the commitment of the Armenian side to the principles and goals established on the basis of the EAEU Treaty and the readiness for active cooperation with all member states for the benefit of further promotion of the Eurasian integration.
Thanks for attention".
During the meeting, topical issues of the activities of the Eurasian Economic Union were discussed, ways were outlined for further deepening integration processes, improving the functioning of the common market for goods and services. A number of decisions related to the energy and trade sectors were discussed and adopted. A decision was made to start negotiations with the United Arab Emirates on a free trade agreement.