Ռուբեն Վարդանյանը քաղպաշտպանության հարցերով խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության պետնախարար, քաղաքացիական պաշտպանության պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ քաղաքացիական պաշտպանության համար պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարների և պաշտոնյաների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցության ընթացում ներկայացվել և քննարկվել է ԱՀ քաղպաշտպանության պլանը, փաստաթղթի վերաբերյալ ներկայացվել են առաջարկներ: Կարևոր է համարվել առկա մարտահրավերներին համահունչ, իրատեսական և կենսունակ փաստաթղթի մշակումը:
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը քաղպաշտպանության պատշաճ մակարդակով կազմակերպումն առաջնային է համարել բնակչության անվտանգության տեսանկյունից՝ ընդգծելով, որ այն նաև կառավարության գործունեության գերակա խնդիրներից մեկը պետք է լինի: Նա կարևոր է համարել քաղպաշտպանությունում ներգրավված գերատեսչությունների փոխգործակցված և համակարգված աշխատանքը, պարբերական ուսումնավարժանքների իրականացումը, ինչպես նաև բնակչության շրջանում ուսումնական միջոցառումների կազմակերպումը:
Խորհրդակցության ընթացքում որոշվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ քաղպաշտպանության ոլորտին վերաբերող խնդիրների քննարկման համար։

Государственный министр Арцаха созвал совещание по вопросам гражданской обороны
Государственный министр Республики Арцах, начальник гражданской обороны Рубен Варданян сегодня созвал совещание с участием руководителей и должностных лиц отвечающих за гражданскую оборону ведомств.
В ходе совещания представлен и обсужден План гражданской обороны Республики Арцах, представлены предложения по этому документу. Признано важным разработать реалистичный и жизнеспособный документ, соответствующий текущим вызовам.
Государственный министр Рубен Варданян счёл организацию гражданской обороны на должном уровне приоритетной с точки зрения безопасности населения задачей, подчеркнув, что это также должно быть одним из основных направлений деятельности правительства. Он отметил важность слаженной и скоординированной работы занимающихся гражданской обороной подразделений, регулярного проведения учебно-тренировочных сборов, а также организации учебных мероприятий среди населения.
В ходе совещания принято решение о создании рабочей группы с целью обсуждения вопросов, касающихся сферы гражданской обороны.