Մակրոնը Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում մտահոգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության կապակցությամբ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում մտահոգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության առնչությամբ։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին ասվում է Ելիսեյան պալատի հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել է ուրբաթ օրը երկու առաջնորդների զրույցի արդյունքներով։
«Ֆրանսիայի նախագահը խորը մտահոգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության վերսկսման կապակցությամբ։ Նա կոչ է արել հարգել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագիրը և Ապահովել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մակրոնը խոսել է նաև մարդասիրական կազմակերպություններին և ՄԱԿ-ի գործակալություններին բնակչությանը անխոչընդոտ հասանելիություն ապահովելու հրատապության մասին, հաղորդում է Panorama.am։
«Նախագահ Ալիևը հայտարարել է միջանցքի երկայնքով ազատ տեղաշարժի ապահովմանը հետևելու իր մտադրության մասին»,-հավելել են Ելիսեյան պալատից։

Макрон в разговоре с Алиевым высказал озабоченность напряженностью на Южном Кавказе
Президент Франции Эмманюэль Макрон в телефонном разговоре с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым высказал озабоченность в связи с напряженностью на Южном Кавказе. Как передает ТАСС, об этом говорится в сообщении Елисейского дворца, распространенном в пятницу по итогам беседы двух лидеров.
"Президент Франции высказал глубокую озабоченность в связи с возобновлением напряженности на Южном Кавказе. Он призвал соблюдать соглашение о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и обеспечить свободное передвижение по Лачинскому коридору", - отмечается в заявлении.
Макрон, как указывается в коммюнике, "также говорил о неотложности обеспечения беспрепятственного доступа гуманитарных организаций и учреждений ООН к населению". "Президент Алиев заявил о своем намерении следить за обеспечением свободного передвижения по коридору", - добавили в Елисейском дворце.
В администрации Макрона отметили, что "оба президента согласились продолжить переговоры вместе с другими сторонами, чтобы найти долгосрочное политическое решение в регионе". Макрон и Алиев условились "вновь переговорить друг с другом в ближайшие недели", сообщили в Елисейском дворце.