Միացյալ Թագավորությունը չի արգելափակել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ՄԱԿ- ի Անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը. Ջոն Գալագեր (Արմենպրես)
Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը հայտարարում է, որ Միացյալ Թագավորությունը չի արգելափակել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ մամուլի համար հայտարարությունը, որը պետք է ընդունվեր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ քննարկումից հետո: «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Ջոն Գալագերը շեշտել է, որ իրենք բարեխղճորեն աշխատել են բանակցությունների մի քանի փուլերի ընթացքում՝ համաձայնեցված տեքստ մշակելու նպատակով, սակայն, ցավոք, հնարավոր չի եղել մշակել այնպիսի հայտարարություն, որն ընդունելի կլիներ Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամների համար:
-Պարոն դեսպան, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու վերաբերյալ քննարկման ժամանակ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ թեմայի շուրջ հայտարարության նախագիծ են ներկայացրել, որը, սակայն, այդպես էլ չընդունվեց: Դրան հաջորդեցին լուրերը, որ ի թիվս այլ երկրների՝ նաև Միացյալ Թագավորությունն է խոչընդոտել հայտարարության ընդունմանը: Ադրբեջանն էլ շնորհակալություն էր հայտնել Միացյալ Թագավորությանը, Ռուսաստանին, Ալբանիային և ԱՄԷ-ին հայտարարության ընդունումը ձախողելու համար: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս տեղեկությունները:
-Ես չեմ կարող մեկնաբանություն տալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամների միջև փակ քննարկումների վերաբերյալ, սակայն կարող եմ նշել, որ Միացյալ Թագավորությունը մասնակցում էր այդ քննարկումներին, որոնց նպատակն էր հայտարարություն ընդունել ի պաշտպանություն Լաչինի միջանցքի վերաբացման: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Միացյալ Թագավորությունն այս հարցում իր գործողությունները չի համակարգել Ռուսաստանի, Ալբանիայի և ԱՄԷ-ի հետ, և կարող եմ հաստատել, որ Միացյալ Թագավորությունը չի արգելափակել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ մամուլի համար հայտարարությունը:
Մենք չափազանց անհանգստացած ենք ճանապարհի փակման հումանիտար հետևանքներից և բազմիցս կոչ ենք արել այն վերաբացել։ Մենք բարեխղճորեն աշխատեցինք բանակցությունների մի քանի փուլերի ընթացքում՝ համաձայնեցված տեքստ մշակելու նպատակով, սակայն, ցավոք, հնարավոր չեղավ մշակել այնպիսի հայտարարություն, որն ընդունելի կլիներ Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամների համար:
-Շրջանառվող տարբեր լուրերի համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հանքերի շահագործման իրավունքն Ադրբեջանը վաճառել է Միացյալ Թագավորությանը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս լուրերը՝ հաշվի առնելով, որ միջանցքն արգելափակած ադրբեջանցիները բողոքում են Լեռնային Ղարաբաղի կողմից այդ հանքերը շահագործելու դեմ:
-«Anglo Asian Mining» ընկերության և Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության միջև կնքված համաձայնագիրը մասնավոր կոմերցիոն գործարք է։ Թեև «Anglo Asian Mining»-ը ցուցակված է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում, Միացյալ Թագավորության կառավարությունը բաժնեմաս չունի ընկերությունում և ներկայացված չէ նրա կառավարման խորհրդի կազմում:Բնական ռեսուրսների նկատմամբ իրավունքների շուրջ վեճը ցույց է տալիս, թե ինչու է այդքան կարևոր և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի համար համագործակցել միմյանց հետ՝ հակամարտության կայուն և խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով:
-Արդեն 29 օր է՝ Ադրբեջանը փակ է պահում Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազարանոց բնակչությունը կանգնած է հումանիտար աղետի շեմին: Միջանցքի արգելափակումն անհապաղ վերացնելու միջազգային հանրության կոչերը, ինչպես տեսնում ենք, որևէ արդյունք չեն տալիս: Ի՞նչ գործնական քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել Միացյալ Թագավորությունը խնդրին լուծում տալու և Լեռնային Ղարաբաղում հասունացող հումանիտար աղետը կանխելու համար: Արդյոք քննարկվո՞ւմ է միջազգային այլ դերակատարների հետ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարց:
-Միացյալ Թագավորության կառավարությունը հստակ է արտահայտվել, որ Լաչինի միջանցքի փակումը և ձմռանը գազամատակարարման խաթարումը լուրջ հումանիտար հետևանքների վտանգ է պարունակում: Մենք շարունակում ենք կոչ անել և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի կառավարություններին բարեխղճորեն կատարել հրադադարի շուրջ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները։ Սա համահունչ է մեր աջակցությանը միջազգային ջանքերին` նպաստելու հակամարտության կայուն և խաղաղ կարգավորմանը: ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարարն այս դիրքորոշումը վերահաստատել է սեպտեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ ունեցած զրույցներում, երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպումներում և Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի և Ադրբեջանի դեսպանների հետ Լոնդոնում տեղի ունեցած հանդիպումներում: Տևական կարգավորմանը հնարավոր է հասնել միայն խաղաղ, դիվանագիտական ճանապարհով։ Միացյալ Թագավորությունը շարունակում է աջակցել միջազգայնորեն կազմակերպվող բանակցային ջանքերին, որոնք ձգտում են տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն ապահովել։

Великобритания не блокировала заявление Совета Безопасности ООН по Лачинскому коридору: Джон Галлахер (Арменпресс)
Посол Великобритании в Армении Джон Галлахер заявил, что Великобритания не блокировала принятие заявления Совета Безопасности ООН, которое должно было быть принято после обсуждения вопроса закрытия Азербайджаном Лачинского коридора. В интервью ''Арменпресс'' Джон Галлахер подчеркнул, что в ходе нескольких этапов переговоров они добросовестно работали над разработкой согласованного текста, но, к сожалению, не удалось выработать заявление, приемлемое для всех членов Совета безопасности.
- Господин посол, в ходе обсуждения вопроса блокады Лачинского коридора Азербайджаном на заседании Совета Безопасности ООН представитель Франции заявил, что они представили проект заявления, которое, однако, так и не было принято. Затем последовали сведения, что Великобритания в числе других стран препятствовала принятию этого заявления. Азербайджан даже поблагодарил Великобританию, Россию, Албанию и ОАЭ за то, что они воспрепятствовали принятию заявления. Как Вы прокомментируете эту информацию?
- Я не могу комментировать дискуссии за закрытыми дверями между членами Совета Безопасности ООН, но могу отметить, что Великобритания участвовала в этих дискуссиях с целью принятия заявления в поддержку открытия Лачинского коридора. Я хотел бы подчеркнуть, что Великобритания не согласовывала свои действия по этому вопросу с Россией, Албанией и ОАЭ, и я могу подтвердить, что Великобритания не препятствовала принятию заявления Совета Безопасности ООН.
Мы крайне обеспокоены гуманитарными последствиями закрытия дороги и неоднократно призывали к ее открытию. Мы усердно работали в течение нескольких этапов переговоров, чтобы выработать согласованный текст, но, к сожалению, не удалось разработать заявление, которое было бы приемлемо для всех членов Совета Безопасности.
- По распространенным разным сведениям, Азербайджан продал Соединенному Королевству право на разработку шахт Нагорного Карабаха. Как Вы прокомментируете эти сведения, учитывая, что азербайджанцы, перекрывающие коридор, протестуют против эксплуатации этих шахт Нагорным Карабахом?
-Соглашение, подписанное между компанией ''Anglo Asian Mining'' и правительством Азербайджанской Республики, является частной коммерческой сделкой. Хотя ''Anglo Asian Mining'' котируется на Лондонской фондовой бирже, правительство Великобритании не имеет доли в компании и не представлено в ее Правлении. Спор о правах на природные ресурсы показывает, почему для Армении и Азербайджана так важно сотрудничать друг с другом для достижения стабильного и мирного урегулирования конфликта.
- Вот уже 29 дней как Азербайджан перекрыл Лачинский коридор, в результате чего 120-тысячное население Нагорного Карабаха находится на грани гуманитарной катастрофы. Как мы видим, призывы международного сообщества немедленно снять блокаду коридора не дают никаких результатов. Какие действенные шаги будут предприняты Великобританией ради решения проблемы и предотвращения в Нагорном Карабахе назревающей гуманитарной катастрофы. Обсуждается ли вопрос применения санкций против Азербайджана с другими международными игроками?
-Правительство Великобритании определенно дало понять, что закрытие Лачинского коридора и перебои с поставками газа посреди зимы чреваты серьезными гуманитарными последствиями. Мы продолжаем призывать правительства Азербайджана и Армении добросовестно выполнять все взятые на себя обязательства по прекращению огня. Это созвучно нашей поддержке международных усилий по содействию устойчивому и мирному урегулированию конфликта. Министр по европейским делам Великобритании подтвердил эту позицию в сентябре на переговорах с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, на недавних встречах с высокопоставленными официальными лицами обеих стран, а также на встречах с послами Армении и Азербайджана в Соединенном Королевстве в Лондоне. Длительное урегулирование конфликта может быть достигнуто только мирным, дипломатическим путем. Соединенное Королевство продолжает поддерживать организованные на международном уровне переговорные усилия, направленные на обеспечение стабильности и мира в регионе.