Ադրբեջանի նախագահը իր իսկ հայտարարությամբ ընդունել է, որ միջանցքի մասին պնդումները որևէ աղերս չունեն եռակողմ հայտարարության հետ. ԱԳՆ (Արմենպրես)
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր վերջին հայտարարություններով վերջապես անկեղծորեն նշում է, որ այսպես կոչված միջանցքի մասին արվող պնդումները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հետ որևէ աղերս չունեն: «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն ընդգծել է՝ հայտարարության մեջ կա հիշատակում միայն մեկ՝ Լաչինի միջանցքի մասին, որն էլ ավելի քան մեկ ամիս է ապօրինի կերպով շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից։
Հունանյանը նաև նշել է՝ Ադրբեջանի նախագահն իր վերջին հայտարարություններով ակամա ընդունում է, որ Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունով ամրագրված իր միջազգային պարտավորությունները, արդեն ավելի քան մեկ ամիս շրջափակման մեջ է պահում 120 հազար արցախահայությանը և Լեռնային Ղարաբաղը նպատակամղված կերպով հասցնում է հումանիտար աղետի:
-Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ բոլոր նրանք, ովքեր չեն ցանկանում ապրել Լեռնային Ղարաբաղում՝ որպես Ադրբեջանի քաղաքացիներ, կարող են հեռանալ, քանի որ նրանց հեռանալու համար ճանապարհը բաց է: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
-Ադրբեջանի նախագահն իր այս հայտարարությամբ ակամա ընդունում է, որ Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունով ամրագրված իր միջազգային պարտավորությունները, արդեն ավելի քան մեկ ամիս շրջափակման մեջ է պահում 120 հազար արցախահայությանը և Լեռնային Ղարաբաղը նպատակամղված կերպով հասցնում է հումանիտար աղետի: Ադրբեջանն ընդունում է, որ իր գործողությունների վերջնանպատակը Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկելն է, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը իր սեփական հայրենիքում ապրելու հնարավորությունից զրկելն է:
Այս պայմաններում միջազգային շահագրգիռ գործընկերներին կոչ ենք անում հստակ գործողությունների միջոցով պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և փրկել արցախահայությանը վերահաս արհավիրքից: Չի կարելի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին զրկել հայրենիք ունենալու և իրենց հայրենիքում կենսագործունեության բնական իրավունքից։
-Ադրբեջանի նախագահը նույն հարցազրույցում հերթական անգամ խոսելով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, ընդունել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ այդ տերմինը չկա: Միաժամանակ, սպառնացել է թե «միջանցքը լինելու է՝ անկախ նրանից Հայաստանը ցանկանում է դա, թե ոչ»: Ինչ կարող եք ասել այս առումով:
-Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ շահագրգռված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը համահունչ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացմամբ: Մենք պատրաստ ենք ազգային օրենսդրության շրջանակում դա իրականացնել ամենակարճ ժամանակահատվածում՝ երկրների ինքնիշխանության և ճանապարհների նկատմամբ իրավազորության պահպանման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների շրջանակում: Միաժամանակ, Հայաստանը երբևէ չի համաձայնվի արտատարածքային միջանցքի տրամադրմանը։
Ողջունելի է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը վերջապես ինքն էլ անկեղծորեն նշում է, որ այսպես կոչված միջանցքի մասին արվող պնդումները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հետ որևէ աղերս չունեն: Հայտարարության մեջ կա հիշատակում միայն մեկ՝ Լաչինի միջանցքի մասին, որն էլ ավելի քան մեկ ամիս է ապօրինի կերպով շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից։
Իսկ ուժով միջանցք բացելու մասին սպառնալիքները ևս մեկ անգամ ակնառու կերպով ի ցույց են դնում միջազգային իրավունքում առանցքային դեր ունեցող ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի խախտումն Ադրբեջանի կողմից, ինչպես նաև միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների նկատմամբ պաշտոնական Բաքվի բացարձակ արհամարհանքը:
Հերթական անգամ պետք է արձանագրենք, որ Ադրբեջանի ղեկավարության գործողությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և առավելապաշտական մոտեցումները լրջորեն վտանգում են Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հասնելու հնարավորությունը:
-Հարցազրույցում Իլհամ Ալիևը նաև անդրադարձ է կատարել ԵՄ դիտորդական առաքելությանը՝ իր դժգոհությունը հայտնելով Հայաստանում նոր դիտորդական առաքելության տեղակայման հնարավորությունից:
-Նախևառաջ ցանկանում ենք ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում 2022թ. դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդման ու Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիաների կանխարգելման գործում: Մենք նաև պատրաստակամություն ենք հայտնել շարունակել ԵՄ հետ փոխշահավետ համագործակցությունը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում Միության նոր դիտորդական առաքելության իրականացման համատեքստում:
Մեզ համար անհասկանալի է Ադրբեջանի նախագահի դժգոհությունը. չէ՞ որ խոսքը, կրկնենք, ՀՀ ինքնիշխան տարածքում առաքելության իրագործման հնարավորության մասին է: Ըստ ամենայնի, ադրբեջանական կողմը մտավախություն ունի, որ ԵՄ նոր առաքելությունը խոչընդոտ կհանդիսանա ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ նոր ագրեսիա ձեռնարկելիս, ինչի վտանգը շարունակում է շատ բարձր մնալ:
-Նշանակու՞մ է սա արդյոք, որ բանակցությունները կարելի է համարել ավարտված:
-Ամենևին, 2022թ. դեկտեմբերին մենք Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման կամ, ինչպես ընդունված է ասել, խաղաղության պայմանագրի նախագծի մեր առաջարկներն ենք ներկայացրել ադրբեջանական կողմին և այժմ սպասում ենք նրանց արձագանքին:

The president of Azerbaijan admits that the claims about the corridor have nothing to do with the trilateral declaration: Vahan Hunanyan (ARMENPRESS)
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia records that the president of Azerbaijan, Ilham Aliyev, with his latest statements, finally frankly states that the claims made about the so-called corridor have nothing to do with the trilateral declaration of November 9. In an interview with ARMENPRESS, the spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia Vahan Hunanyan emphasized that there is only one mentioning about a corridor in the statement, and that is the Lachin Corridor, which has been illegally blocked by Azerbaijan for more than a month.
Hunanyan also noted that with his latest statements, the President of Azerbaijan inadvertently admits that Azerbaijan, grossly violating its international obligations stipulated by the trilateral declaration of November 9, 2020, has been keeping 120,000 Artsakh Armenians under siege for more than a month and purposefully bringing Nagorno-Karabakh to a humanitarian disaster.
- President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated in an interview to the Azerbaijani media that all those who do not want to live in Nagorno Karabakh as citizens of Azerbaijan can leave, because the way for them to leave is open. How would you interpret that?
- With this statement, the president of Azerbaijan inadvertently admits that Azerbaijan, grossly violating its international obligations stipulated by the trilateral declaration of November 9, 2020, has been keeping 120,000 Artsakh Armenians under siege for more than a month and purposefully bringing Nagorno-Karabakh to a humanitarian disaster. Azerbaijan admits that the ultimate goal of its actions is to subject Nagorno Karabakh to ethnic cleansing, to deprive the Armenians of Nagorno Karabakh of the opportunity to live in their own homeland.
Under these circumstances, we call upon the interested international partners to oblige Azerbaijan to stop the blocking of the Lachin Corridor and to save the Artsakh Armenians from the imminent disaster through clear actions. The people of Nagorno-Karabakh must not be deprived of their natural right to have a homeland and to live in their homeland.
- In the same interview, once again speaking about the so-called "Zangezur Corridor", the president of Azerbaijan admitted that there is no such term in the trilateral declaration of November 9. At the same time, he threatened that "there will be a corridor, regardless of whether Armenia wants it or not." What can you say in this regard?
- Armenia has repeatedly stated that it is interested in the opening of all transport and economic infrastructures in the region in line with the November 9 declaration. We are ready to implement this within the framework of the national legislation in the shortest period of time, within the framework of the agreements reached on the preservation of the sovereignty of the countries and the jurisdiction over the roads. At the same time, Armenia will never agree to the provision of an extraterritorial corridor.
It is welcome that the leadership of Azerbaijan finally frankly states that the claims made about the so-called corridor have nothing to do with the trilateral declaration of November 9. In the declaration, there is only one mentioning about a corridor, and that is the Lachin Corridor, which has been illegally blocked by Azerbaijan for more than a month.
And the threats to open a corridor by force once again clearly demonstrate the violation of the key international principle of non-use of force or the threat of force by Azerbaijan, as well as the absolute contempt of official Baku for the agreements reached with the participation of international mediators.
Once again, we must record that the actions, belligerent rhetoric and maximalist approaches of the Azerbaijani leadership seriously endanger the possibility of achieving peace and stability in the South Caucasus.
- In the interview, Ilham Aliyev also referred to the EU observation mission, expressing his displeasure with the possibility of deploying a new observation mission in Armenia.
- First of all, we would like to emphasize that Armenia highly values the role of the EU mission, which ended on December 19, 2022 in strengthening stability and security in the region and preventing new aggressions against Armenia. We have also expressed our willingness to continue the mutually beneficial cooperation with the EU in the context of the implementation of the Union's new observation mission in the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The displeasure of the president of Azerbaijan is incomprehensible to us. After all, let's repeat, we are talking about the possibility of carrying out the mission in the sovereign territory of the Republic of Armenia. Apparently, the Azerbaijani side is afraid that the new EU mission will become an obstacle for launching a new aggression against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia, the risk of which remains very high.
- Does this mean that the negotiations can be considered completed?
- Absolutely not, in December 2022 we presented our proposals for the normalization of relations with Azerbaijan or, as it is customary to say, the draft peace treaty to the Azerbaijani side, and now we are waiting for their response.