Հունվարի 15-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հունվարի 18-ին անց է կացվել Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:
Նիստում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման պատճառով Արցախում արդեն 38 օր տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները, քննարկվել են դրանց հաղթահարման մեխանիզմները։
ԱՀ նախագահը տեղեկացրել է, որ հունվարի 15-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով: Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ մայրուղու վերաբացման ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել: Դրա փոխարեն, հունվարի 17-ին գազամատակարարման խաթարման հետևանքով ստեղծվել են նոր լրջագույն խնդիրներ:
ԱՀ ԱԽ նիստում ընդգծվել է սոցիալ-տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը ճգնաժամային իրավիճակին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունը։ Լիազոր պետական կառույցների ղեկավարներին Հանրապետության նախագահը տվել է հանձնարարականներ։ Օպերատիվ շտաբի պետ, պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն առաջիկայում կներկայացնի շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության հետագա ապահովման, հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ կոնկրետ առաջարկնե

При посредничестве российской стороны был организован контакт с азербайджанской стороной: президент Арцаха
Под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна 18 января состоялось расширенное заседание Совета Безопасности, в котором приняли участие также представители политических сил Национального собрания.
Как сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах, на заседании были представлены последствия гуманитарного кризиса, длящегося уже 38 дней в Арцахе из-за блокировки Азербайджаном магистрали Степанакерт-Горис, обсуждены механизмы их преодоления.
Президент Республики Арцах сообщил, что 15 января при посредничестве российской стороны был организован контакт с азербайджанской стороной с целью разрешения сложившейся ситуации. Прогресса в вопросе разблокирования единственной магистрали, связывающей Арцах с внешним миром, не зафиксировано. Вместо этого из-за нарушения газоснабжения 17 января были созданы новые серьезные проблемы.
На заседании Совета безопасности Республики Арцах была подчеркнута необходимость приведения мер, осуществляемых в социально-экономической сфере, в соответствие с кризисной ситуацией. Руководителям уполномоченных государственных структур президент республики дал поручения.
Начальник оперативного штаба, государственный министр Рубен Варданян в ближайшее время представит конкретные предложения по дальнейшему обеспечению жизнедеятельности населения в условиях блокады, преодолению гуманитарного кризиса.