Մենք ցանկանում ենք Փաշինյանի անկեղծությունը տեսնել ոչ միայն խոսքով, այլև գործով. Չավուշօղլու
Անկարան Երևանի հետ կարգավորման գործընթացում ցանկանում է տեսնել հայկական կողմի անկեղծությունը «ոչ միայն խոսքով, այլև գործով»։ Այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ԱՄՆ-ի հայրենակիցների հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք ակնկալում ենք, որ կարվեն խաղաղության տանող անկեղծ քայլեր։ Վերջին ժամանակներս, ցավոք, մենք տեսնում ենք հետընթաց քայլեր։ Այսօր [ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի] Բլինքենն ասաց, որ [Հայաստանի վարչապետ] Նիկոլ Փաշինյանը անկեղծ է, բայց մենք ցանկանում ենք դա տեսնել ոչ միայն խոսքով, այլև գործով»,- Չավուշօղլուի խոսքերը մեջբերել է Yeni Akit թերթը։
Հիշեցնելով Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին՝ Չավուշօղլուն ասել է, որ Անկարան և Բաքուն անկեղծ են տրամադրված կարգավորման հարցում։
«Ես կարող եմ ասել դա, ես հեշտությամբ կարող եմ ասել դա եղբայրական, թանկագին Ադրբեջանի անունից։ Թուրքիան և Ադրբեջանն անկեղծ են տրամադրված կարգավորման հարցում»,- ասել է նա։

Cavusoglu says he wants to see Pashinyan's sincerity not only in words but also in deeds
Ankara wants to see sincerity from the Armenian side in the process of normalization with Yerevan, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said at a meeting with his compatriots in the U.S., according to NEWS.am RIA Novosti reported.
"We expect sincere steps toward peace to be taken. Recently, unfortunately, we have seen steps backward. Today [U.S. Secretary of State Anthony] Blinken said that [Armenian Prime Minister] Nikol Pashinyan is sincere, but we want to see this not only in words but also in deeds," the Yeni Akit newspaper quoted Cavusoglu as saying.
Recalling the normalization process between Turkey and Armenia, Çavuşoğlu said Ankara and Baku are sincere about normalization.
"I can say this, I can easily say this on behalf of brotherly, dear Azerbaijan. Turkey and Azerbaijan are sincere about normalization," he said.