Մենք ցանկանում ենք Փաշինյանի անկեղծությունը տեսնել ոչ միայն խոսքով, այլև գործով. Չավուշօղլու
Անկարան Երևանի հետ կարգավորման գործընթացում ցանկանում է տեսնել հայկական կողմի անկեղծությունը «ոչ միայն խոսքով, այլև գործով»։ Այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ԱՄՆ-ի հայրենակիցների հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք ակնկալում ենք, որ կարվեն խաղաղության տանող անկեղծ քայլեր։ Վերջին ժամանակներս, ցավոք, մենք տեսնում ենք հետընթաց քայլեր։ Այսօր [ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի] Բլինքենն ասաց, որ [Հայաստանի վարչապետ] Նիկոլ Փաշինյանը անկեղծ է, բայց մենք ցանկանում ենք դա տեսնել ոչ միայն խոսքով, այլև գործով»,- Չավուշօղլուի խոսքերը մեջբերել է Yeni Akit թերթը։
Հիշեցնելով Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին՝ Չավուշօղլուն ասել է, որ Անկարան և Բաքուն անկեղծ են տրամադրված կարգավորման հարցում։
«Ես կարող եմ ասել դա, ես հեշտությամբ կարող եմ ասել դա եղբայրական, թանկագին Ադրբեջանի անունից։ Թուրքիան և Ադրբեջանն անկեղծ են տրամադրված կարգավորման հարցում»,- ասել է նա։

Чавушоглу: Мы хотим видеть искренность Пашиняна не только на словах, но и на деле
Анкара в процессе нормализации с Ереваном хочет видеть от армянской стороны искренность ''не только на словах, но и на деле''. С таким заявлением выступил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу на встрече с соотечественниками в США, приводит РИА Новости.
''Мы ожидаем, что будут сделаны искренние шаги к миру. В последнее время, к сожалению, мы наблюдаем шаги назад. Сегодня [госсекретарь США Энтони] Блинкен сказал, что [премьер-министр Армении] Никол Пашинян искренен, но мы хотим видеть это не только на словах, но и на деле'', - приводит слова Чавушоглу газета Yeni Akit.
Напомнив о процессе нормализации отношений между Турцией и Арменией, Чавушоглу сказал, что Анкара и Баку искренне настроены на нормализацию.
''Я могу сказать это, я могу легко сказать это от имени братского, дорогого Азербайджана. Турция и Азербайджан искренне настроены на нормализацию'', - сказал он.