Պենտագոնը հայտարարել է Ուկրաինային 2,5 մլրդ դոլարի օգնության հերթական փաթեթի մասին
Պենտագոնը հայտարարել է Ուկրաինային 2,5 մլրդ դոլարի օգնության հերթական փաթեթի մասին։ Դրա մեջ են մտնում հարյուրավոր զրահամեքենաներ և հետևակի մարտական մեքնենաներ, Ուկրաինայի համար կենսականորեն կարևոր ՀՕՊ միջոցներ և այլ զինատեսակներ, նշվել է Պենտագոնի մամուլի հաղորդագրությունում, հայտնում է NEWS.am-ը:
Ինչպես նշել են պաշտպանության նախարարությունում, Ուկրաինան այս անգամ կստանա զինամթերքներ NASAMS զենիթահրթիռային համալիրների համար, ութ «Ավենջեր ԶՀՀ, 59 «Բրեդլի» հետևակի մարտական մեքենա՝ 590 TOW հակատանկային հրթիռներով և 25 միլիմետր տրամաչափի 295 000 ական, 90 «Սթրայքեր» զրահագնաց՝ 20 ականազերծիչներով, 53 զրահագնաց՝ ականներից և պաշարումներից պաշտպանությամբ (MRAP) և 350 գերշարժուն բազմաթիրախային անվավոր տրանսպորտային միջոցներ (HMMWV), տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Բացի այդ, օգնության փաթեթի մեջ ներառված են 20 000 հատ 155 միլիմետրանոց հրետանային ականներ, 600 գերճշգրիտ 155 միլիմետրանոց հրետանային ականներ, 95 000 հատ 105 միլիմետրանոց հրետանային ականներ, զինամթերքներ HIMARS գերշարժուն հրետանային հրթիռային համակարգերի համար, HARM հրթիռներ, 2 000 հատ հակատանկային հրթիռներ, ավելի քան 3 մլն փամփուշտ հրազենի համար, պայթուցիկ սարքավորում խոչընդոտները վերացնելու համար, «Քլեյմոր» հակահետևակային զինամթերքներ, գիշերային տեսանելիության սարքեր, պահեստամասեր և դաշտային այլ սարքավորումներ։
59 «Բրեդլի» մարտական մեքենաներ են ներառված այս փաթեթում՝ ի լրումն հունվարի 6-ին փոխանցված 50 մեքենաների և 90 հատ «Սթրայքեր»-ների, որոնք զրահատեխնիկայով կապահովեն Ուկրաինայի ԶՈւ-ի երկու բրիգադի։
Միացյալ Նահանգներն ընդհանուր առմամբ Ուկրաինային որպես օգնություն հատկացրել է 27,4 մլրդ դոլար։ Ավելի քան 26,7 դոլարը հատկացվել է ռուսական ագրեսիայի սկզբում, որն սկսվել է անցած տարվա փետրվարի 24-ին։

Пентагон объявил об очередном пакете помощи Украине в 2,5 миллиарда долларов
Пентагон объявил об очередном пакете помощи Украине в 2,5 миллиарда долларов. В его состав входят сотни бронетранспортеров и боевых машин пехоты, жизненно важные для Украины средства ПВО и другие виды вооружений, говорится в пресс-релизе Пентагона, сообщает NEWS.am.
Как сообщили в Министерстве обороны, в этот раз Украина получит боеприпасы для передовых зенитно-ракетных комплексов NASAMS, восемь ЗРК ''Авенджер'', 59 боевых машин пехоты ''Брэдли'' с 590 противотанковыми ракетами TOW и 295 000 снарядов калибра 25 мм, 90 бронетранспортеров ''Страйкер'' с 20 катками для обезвреживания мин, 53 бронетранспортера с защитой от мин и нападений из засад (MRAP) и 350 высокомобильных многоцелевых колесных транспортных средств (HMMWV), передает ''Голос Америки''.
Кроме того, в пакет включены 20 000 155-мм артиллерийских снарядов, 600 высокоточных 155-мм артиллерийских снарядов, 95 000 105-мм артиллерийских снарядов, боеприпасы для высокомобильных артиллерийских ракетных систем HIMARS, высокоскоростные противорадиолокационные ракеты HARM, 2000 противотанковых ракет, более 3 миллионов патронов к стрелковому оружию, подрывное оборудование для расчистки препятствий, противопехотные боеприпасы ''Клэймор'', приборы ночного видения, запасные части и другое полевое оборудование.
59 БМП ''Брэдли'', включенные в этот пакет, наряду с переданными 6 января еще 50 БМП той же модели и 90 БТР ''Страйкер'' обеспечат бронетехникой две бригады украинских Вооруженных сил.
В общей сложности Соединенные Штаты выделили более 27,4 миллиарда долларов на помощь Украине в области безопасности с прихода в Белый дом Джо Байдена. При этом более 26,7 млрд долларов было выделено с начала масштабной российской агрессии, начавшейся 24 февраля прошлого года.