Թուրքիան ստանձնել է ՆԱՏՕ-ի ռազմածովային ուժերի արձագանքման ուժերի հրամանատարությունը
ՆԱՏՕ-ի արձագանքման ուժերի ռազմածովային բաղադրիչի հրամանատարությունը, որը ամեն տարի փոխվում է դաշինքի մասնակից մի քանի երկրների միջև, փետրվարի 1-ից կանցնի Թուրքիային։ Այս մասին հայտնում է TRT հեռուստաընկերությունը, փոխանցում է Գազետա.ռու-ն:
2022 թվականի սկզբից այս գործառույթը կատարում էր Մեծ Բրիտանիան, 2024 թվականի փետրվարին հրամանատարությունը կանցնի Իտալիային։
Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի TURMARFOR-ի հրամանատարական կենտրոնը, որը բացվել է 2020 թվականին և ունի տարբեր երկրների ծովային ուժերը համակարգելու հնարավորություն, կօգտագործվի ՆԱՏՕ-ի ծովային ուժերի կառավարման համար։
TURMARFOR-ի ներկայացուցիչ Կյունեյթ Թալայմանի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի ևս չորս երկրներ ունեն նմանատիպ հնարավորություններ՝ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան և Իսպանիան։

Турция принимает на себя командование морским компонентом сил реагирования НАТО
Командование Морским компонентом Сил реагирования НАТО, которое ежегодно меняется между несколькими странами-участницами альянса, с 1 февраля перейдет Турции. Об этом сообщает телекомпания TRT.
С начала 2022 года эту функцию выполняла Великобритания, в феврале 2024 году командование перейдет Италии.
Для управления морскими силами НАТО будет использоваться командный центр ВМС Турции TURMARFOR, который был открыт в 2020 году и обладает возможностью координировать морские силы разных стран.
По словам представителя TURMARFOR Джюнейта Талаймана, подобные возможности есть еще у четырех стран НАТО — Великобритании, Франции, Италии и Испании.
Командующий военно-морскими силами Турции контр-адмирал Хусейн Тигли отметил, что подобное взаимодействие показывает важность, с которой Турция относится к НАТО, передает Газета.ru