Իրանն առաջիկայում պատժամիջոցներ կսահմանի ԵՄ–ի և Մեծ Բրիտանիայի նկատմամբ. ԱԳՆ
Իրանական կողմն առաջիկայում պատասխան պատժամիջոցներ կսահմանի ԵՄ–ի և Մեծ Բրիտանիայի նկատմամբ։ Այս հայտարարությունն արել է Իրանի ԱԳՆ–ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Եվրամիության և Բրիտանիայի գործողությունները ցույց են տալիս, որ նրանք անկարող են հասկանալ ժամանակակից Իրանի իրողությունները և սխալ պատկերացում ունեն մեր երկրի իշխանության մասին։ Իրանը շուտով կհրապարակի ԵՄ–ում և Անգլիայում ահաբեկչություն քարոզողների և մարդու իրավունքները խախտողների նկատմամբ նոր պատժամիջոցների ցանկը», – ասել է Քանաանին, որի խոսքը հրապարակվել է Իրանի ԱԳՆ–ի Telegram–յան ալիքում։
Հիշեցնենք` երեկ ԵՄ–ն հրապարակեց Իրանի դեմ անհատական պատժամիջոցների նոր փաթեթը, որը վերաբերում է 18 ֆիզիկական անձանց և 19 կազմակերպությունների։ Ըստ Եվրամիության` նրանք մասնակցում են երկրում բողոքի ակցիաների ճնշմանը:
Պատժամիջոցների ցանկում է ներառվել Իրանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Համիդ Սաջադիի անունը։ ԵՄ-ում համարում են, որ նա իբր ստիպել է իրանցի մարզիկներին կարծիք չհայտնել Իրանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում: Պատժամիջոցների ցուցակում են հայտնվել նաև նախկին և գործող տարածաշրջանային ղեկավարներ, պատգամավորներ, ԶԼՄ-ների ղեկավարներ և ուժայիններ։ Կազմակերպությունների թվում են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի տարածաշրջանային բաժանմունքները (ԻՀՊԿ, Իրանի ԶՈւ էլիտար ստորաբաժանումներ)։
Հունվարի 18-ին Եվրախորհրդարանը հավանության տվեց մի բանաձևի, որը հորդորում է ԵՄ–ի ղեկավարությանը ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում ներառել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը։

Иран анонсировал ответные санкции против ЕС и Великобритании
Иранская сторона в ближайшее время введет ответные санкции против Евросоюза и Великобритании, заявил во вторник официальный представитель МИД Исламской республики Насер Канаани, РИА Новости.
"Действия Евросоюза и Британии являются признаком их умственной неспособности должным образом понять реалии современного Ирана, а также их замешательства в отношении власти в нашей стране. Вскоре Иран объявит список новых санкций против нарушителей прав человека и пропагандистов терроризма в Евросоюзе и Англии", - сказал Канаани, слова которого опубликованы в Telegram-канале МИД Ирана.
Накануне ЕС опубликовал новый пакет персональных санкций в отношении Ирана, включив в него 18 физлиц и 19 организаций, которые в ЕС считают причастными к подавлению протестов в стране.
В частности, в санкционном списке фигурирует министр по делам спорта и молодежи Ирана Хамид Саджади. Также в санкционный список попали бывшие и действующие региональные руководители, депутаты, руководители СМИ и силовики. Среди организаций фигурируют региональные отделения Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные подразделения ВС Ирана).
Европарламент 18 января одобрил резолюцию, призывающую руководство ЕС включить КСИР в список террористических организаций.