Հայաստանում ԵՄ դիտորդների հայտնվելը կապված է Ադրբեջանի ճնշմանը դիմակայելու ցանկության հետ․ Զատուլին
Ես հասկանում եմ՝ ինչու ենք այսօր Ռուսաստանում տարակուսում, թե չի՞ հանգեցնի արդյոք Հայաստան Եվրամիության դիտորդներ ուղարկելը իրավիճակի բարդացման։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը, փոխանցում է News.am-ը:
«Մենք թշնամական, առճակատման հարաբերությունների մեջ ենք ԵՄ-ի հետ՝ կապված Ուկրաինայի իրադարձությունների հետ։ Բայց ես, այնուամենայնիվ, այստեղ, ցուցաբերելով որոշակի ողջամիտ զսպվածություն, չշտապեցի նախապես խուճապի մատնվել այս կապակցությամբ։
Ինձ թվում է, որ այդ դիտորդների մանդատը բավականին սահմանափակ է, իսկ Հայաստանի նախաձեռնությամբ այդ դիտորդների հայտնվելը կապված է Ադրբեջանի ճնշմանը դիմակայելու եւ այդ ճնշման դեմ պայքարում ցանկացած դաշնակից գտնելու ցանկության հետ։
Սա հենց վկայությունն է այն բանի, որ Հայաստանում արեւմտամետ ուժերն ուզում են փոխել վեկտորը, ուզում են խաղալ, այդ առումով նրանք խնդիրներ են ստեղծում հենց Հայաստանի համար, հայ ժողովրդի համար։
Հայկական խնդրի գոյության ողջ ընթացքում, դարեր շարունակ, բացի հայտարարություններից, արեւմտյան տերությունները ոչնչով հայերին չեն օգնել ո՛չ առաջին, ո՛չ երկրորդ, ո՛չ էլ որեւէ այլ պատերազմում։ Որովհետեւ հայտարարությունները շատ են եղել, խոստումները շատ են եղել, բայց գործողությունները շատ քիչ են եղել, եւ սրա արդյունքը հայտնի է՝ հայ ժողովրդի ողբերգությունը Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, եւ այլն, եւ այլն։
Բայց հավասար հեռավորություն ցույց տալու ինչ-որ մեկի ցանկությունը՝ հասկանալով այսօր մեր որոշակի կախվածությունը Թուրքիայի հետ լավ հարաբերություններից, որի նավահանգիստներով հոսում են հացահատիկի եւ այլ գետեր, օդանավակայաններով, որոնցով շարունակում ենք ելք ունենալ դեպի որոշ այլ գծեր, որոնք փակ են Արեւմուտքի պատժամիջոցների պատճառով։ Այդ ամենը կա»,- նշել է պատգամավորը։

Появление наблюдателей ЕС в Армении связано с желанием противостоять давлению Азербайджана: Затулин
Я понимаю, почему в России сегодня задаемся вопросом о том, не приведет ли направление наблюдателей Европейского союза в Армению к осложнению обстановке. Об этом на пресс-конференции заявил первый заместитель председателя комитета Государственной думы России по делам СНГ Константин Затулин, передает News.am
''Мы находимся во враждебных, в конфронтационных отношениях с ЕС в связи с событиями на Украине. Но я бы все-таки здесь, проявляя определенную разумную сдержанность, не торопился заранее впадать в панику по этому поводу.
Мне кажется, что мандат этих наблюдателей достаточно ограничен, а появление этих наблюдателей в принципе по инициативе Армении связано с желанием противостоять давлению Азербайджана и найти любых союзников в борьбе с этим давлением.
Это именно свидетельство того, что в Армении прозападные силы хотят сменить вектор, хотят поиграть, они в этом отношении создают проблемы самой Армении, армянскому народу.
За все время существования армянской проблемы, на протяжении столетий, кроме деклараций, западные державы ничем армянам не помогли ни в первую, ни во вторую, нив какую другую войну. Потому что деклараций было много, обещаний было много, а действий было очень мало и результат этого известен – трагедия армянского народа в Первую мировую войну и так далее, так далее.
Но желание у кого-то как бы проиллюстрировать равноудаленнсть, понимая сегодня нашу определенную зависимость от хороших отношений с Турцией, через порты которой текут  разные реки зерновые и прочее, через аэропорты, которой продолжаем иметь выход на какие-то другие линии, закрытые из-за санкций Запада. Это все существуют'', – отметил депутат.