Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության կազմում երրորդ պետությունների ներկայացուցիչներ կարող են ընդգրկվել
Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության (EUMA) կազմում Եվրամիության անդամ չհանդիսացող երրորդ պետությունների ներկայացուցիչներ կարող են ընդգրկվել: NEWS.am -ի տեղեկացմամբ այս մասին ասվում է Հայաստան նոր դիտորդական առաքելություն ուղարկելու Եվրոպական խորհրդի որոշման մեջ։
Նշվում է, որ «առանց ԵՄ-ի որոշումների կայացման ինքնավարությանը և նրա միասնական կազմակերպչական կառուցվածքին վնասելու, երրորդ պետությունները կարող են հրավիրվել՝ իրենց ներդրումն ունենալու առաքելության մեջ, պայմանով, որ նրանք կրեն իրենց կողմից գործուղված անձնակազմի ծախսերը, ներառյալ աշխատավարձերը, բոլոր ռիսկերի ապահովագրությունը, օրապահիկի և դեպի Հայաստան ու Հայաստանից ուղևորության ծախսերը, և իրենց ներդրումն ունենան առաքելության ընթացիկ ծախսերում՝ կախված հանգամանքներից»:
Հաղորդվում է, որ առաքելությունը կազմված է հիմնականում անդամ պետությունների, ԵՄ հաստատությունների կամ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության կողմից գործուղված աշխատակիցներից:
«Բացառիկ դեպքերում, պատշաճ կերպով հիմնավորված դեպքերում, երբ անդամ պետություններից չկան որակավորված թեկնածուներ, պայմանագրային հիմունքներով կարող են երրորդ պետությունների քաղաքացիներ աշխատանքի ընդունվել՝ կախված հանգամանքներից»:
Առաքելության աշխատանքի առաջին չորս ամիսների համար հատկացվել է ավելի քան 8 միլիոն եվրո։
«EUMA-ի ռազմավարական նպատակն է օգնել նվազեցնել միջադեպերի թիվը Հայաստանի՝ հակամարտությունից տուժած և սահմանամերձ տարածքներում, նվազեցնել ռիսկերի մակարդակը նման շրջաններում ապրող բնակչության համար և դրանով իսկ նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։
Այդ նպատակով առաքելությունը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդմանը այնպիսի ձևերով, որոնք կպահպանեն նրա հեղինակությունը որպես անկողմնակալ մասնակից՝
ա) հսկողություն սովորական պարեկության և տեղեկացման միջոցով՝ տեղերում իրավիճակի և հակամարտության հետ կապված ցանկացած միջադեպի մասին՝ անվտանգության իրավիճակի մանրամասն իրազեկություն ապահովելու համար,
բ) հակամարտությունից տուժած տարածքներում մարդկանց անվտանգությանը նպաստելը, մասնավորապես հատուկ պարեկության միջոցով տեղեկատվություն հավաքելով և զեկուցելով այն իրավիճակների մասին, երբ հակամարտության ուղղակի կամ անուղղակի հետևանքների պատճառով մարդու կյանքը և հիմնարար իրավունքները սպառնալիքի տակ են,
գ) «ա» և «բ» ենթակետերով նախատեսված իր գործունեության և տեղերում մշտական ու տեսանելի ներկայության միջոցով՝ նպաստելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի բնակչության և, հնարավորինս այդ երկրների իշխանությունների միջև վստահության ամրապնդմանը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության»,- ասվում է որոշման մեջ։

В состав Мониторинговой миссии ЕС в Армении могут быть включены представители третьих государств
В состав Мониторинговой миссии ЕС в Армении (EUMA)  могут быть включены представители третьих государств, не входящих в Евросоюз. По сообщению NEWS.am об этом говорится в постановлении Евросовета по направлению новой Мониторинговой миссии в Армению.
Отмечается, что ''без ущерба для автономии принятия решений ЕС и его единой организационной структуры третьи государства могут быть приглашены внести свой вклад в Миссию при условии, что они несут расходы на прикомандированный ими персонал, включая заработную плату, страхование от всех рисков, суточные и путевые расходы в и из Армения, и вносят свой вклад в текущие расходы Миссии, в зависимости от обстоятельств''.
Сообщается, что Миссия состоит в основном из сотрудников, прикомандированных государствами-членами, учреждениями ЕС или Европейской службы внешних действий.
''В исключительных случаях, в должным образом обоснованных случаях, когда отсутствуют квалифицированные кандидаты из государств-членов, граждане третьих государств могут быть приняты на работу на договорной основе, в зависимости от обстоятельств''.
На первые четыре месяца работы Миссии выделено более 8 млн евро.
''Стратегической целью EUMA является содействие уменьшению количества инцидентов в затронутых конфликтом и приграничных районах Армении, снижение уровня рисков для населения, проживающего в таких районах, и тем самым содействие нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
С этой целью Миссия будет способствовать укреплению доверия между Арменией и Азербайджаном способами, поддерживающими ее авторитет как беспристрастного участника, путем:
(а) наблюдение посредством проведения обычного патрулирования и информирования о ситуации на местах и любых инцидентах, связанных с конфликтом, для обеспечения детальной осведомленности о ситуации с безопасностью;
(б) содействие обеспечению безопасности людей в районах, затронутых конфликтом, в частности путем сбора информации посредством специального патрулирования и сообщения о ситуациях, когда из-за прямых или косвенных последствий конфликта жизнь и основные права человека находятся под угрозой;
(с) на основе своей деятельности в соответствии с подпунктами (а) и (b) и благодаря своему постоянному и заметному присутствию на местах, способствуя укреплению доверия между населением Армении и Азербайджана и, по возможности, между властями этих стран, в поддержку мира и стабильности в регионе'', - отмечается в постановлении.