Վարչապետին է ներկայացվել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) գործունեության հաշվետվությունը:
Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ, ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը, ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետ Փաշինյանին զեկուցվել է ֆոնդի կողմից իրականացվող ծրագրերի և ներդրումային պորտֆելի մասին։ Նշվել է, որ ԱՆԻՖ-ի եռամյա գործունեության արդյունքում, համատեղ ծրագրերով, Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրվել է ընդհանուր առմամբ 214 մլն ԱՄՆ դոլար, 2021-2022թթ. ստեղծվել և պահպանվել է շուրջ 800 աշխատատեղ։
Ռազմավարական նշանակություն ունեցող 2 խոշոր ներդրումային ծրագրերից մեկը՝ ԱՆԻՖ-ի և «Էյր Արաբիա» ընկերության համատեղ «Ֆլայ Արնա» հայկական ազգային ավիաընկերությունն անցած տարվա հունիսից սկսել է իրականացնել չվերթներ։ Ավիաընկերությունը թռիչքներ է իրականացնում 4 ուղղությամբ, առաջիկայում նախատեսվում են ևս 3 նոր չվերթներ: Ընթացքի մեջ են ԱՆԻՖ-ի և արաբական «Մասդար» ընկերության համատեղ «Այգ-1» ֆոտովոլտային կայանի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները: Առաջիկայում կավարտվի կայանի կառուցման համար Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) գործընթացը, որից հետո նախատեսվում է հայտարարել կայանի կառուցման շինաշխատանքների իրականացման մրցույթ:
ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերության` «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդի մասնակցությամբ իրականացվում է 7 ներդրումային ծրագիր, այդ թվում` գյուղատնտեսության, լոգիստիկայի, սպասարկման ոլորտներում: Մանրամասներ են ներկայացվել անցած տարեվերջին գործարկված ԱՌՖԻ քրաուդֆանդինգային հարթակի վերաբերյալ, որը նպատակ ունի խթանել ներդրումների ներգրավումը։
Հաշվետվության առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկվել են ԱՆԻՖ-ի գործունեության գործիքակազմին, ընթացիկ ծրագրերին, բիզնես ռիսկերի գնահատման մեխանիզմներին, հանրային հաղորդակցությանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է ԱՆԻՖ-ի կողմից ռազմավարական նշանակության ծրագրերի, ներդրումային միջավայրի զարգացման միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը և հանձնարարել հետևողական լինել այդ հարցում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է հաշվետվողականության ու թափանցիկության շարունակական բարձրացումը, հանրային ակտիվ իրազեկումը, որի կարևոր բաղադրիչներից է բիզնես խորհրդատվությունը, միջգերատեսչական շահագրգիռ համագործակցությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը, հետագա անելիքների համատեքստում, հանձնարարել է ներկայացնել ԱՆԻՖ-ի գործունեության շրջանակը լավարկող առաջարկներ:

Пашиняну представлен отчет о деятельности Фонда государственных интересов Армении
Премьер-министру Николу Пашиняну представлен доклад о деятельности Фонда государственных интересов Армении (ANIF).
В совещании приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель министра финансов Аваг Аванесян, вице-мэр Еревана, председатель совета директоров ANIF Тигран Авинян, исполнительный директор ANIF Давид Папазян и другие должностные лица.
Премьер-министру Пашиняну было доложено о реализуемых фондом проектах и инвестиционном портфеле. Было отмечено, что в результате трехлетней деятельности ANIF в различные отрасли экономики Армении по совместным программам было инвестировано в общей сложности 214 млн долларов США, в 2021-2022 гг. было создано и сохранено около 800 рабочих мест.
Один из двух крупных инвестиционных проектов стратегического значения, совместная с ANIF и “Air Arabia” национальная авиакомпания Армении “Fly Arna” начала выполнять рейсы с июня прошлого года. Авиакомпания выполняет рейсы по 4 направлениям, в ближайшее время планируется еще 3 новых направления. Ведутся подготовительные работы по строительству совместной фотоэлектрической станции “Айг-1” фонда ANIF и арабской компании “Масдар”. В ближайшее время будет завершен процесс Оценки воздействия на окружающую среду строительства станции, после чего планируется объявить тендер на строительство станции.
С участием дочерней компании ANIF, инвестиционного фонда “Предприниматель+государство”, реализуются 7 инвестиционных проектов, в том числе в сферах сельского хозяйства, логистики и сервиса. Были представлены подробности о запущенной в конце прошлого года краудфандинговой платформе ARFI (Armenia Financed), цель которой – способствовать привлечению инвестиций.
Состоялся обмен мнениями относительно доклада. Были обсуждены инструментарий деятельности ANIF, текущие программы, механизмы оценки бизнес-рисков, коммуникация с общественностью и другие вопросы.
Премьер-министр отметил важность эффективной реализации Фондом стратегических проектов, мероприятий по развитию инвестиционной среды и поручил быть последовательным в этом вопросе. Глава правительства подчеркнул важность последовательного повышения подотчетности и прозрачности, активного информирования общественности, важными составляющими которого являются бизнес-консультирование и межведомственное заинтересованное взаимодействие.
Премьер-министр Пашинян в контексте предстоящих шагов поручил представить предложения по улучшению рамок деятельности ANIF.