ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հանդիպել է անդամ պետությունների մշտական ներկայացուցիչների հետ
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը հունվարի 25-ին հանդիպել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը կից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների մշտական և լիազոր ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացել է ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունից, Տասմագամբետովն ընդգծել է Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2022 թվականի նոյեմբերի նստաշրջանում ընդունված որոշումների և 2023 թվականի Բելառուսի նախագահության առաջնահերթությունների իրականացման կարևորությունը։
Այս համատեքստում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ ներկայումս համաձայնեցվում է համապատասխան նախագիծը, որը պետք է ներկայացվի ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հաստատմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կազմակերպության առօրյա գործունեությանը, կազմակերպության աշխատանքային մարմինների փոխգործակցությանը ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի հետ:

Генеральный секретарь ОДКБ провел встречу с постпредами государств-членов ОДКБ
В Секретариате ОДКБ 25 января состоялась встреча генерального секретаря ОДКБ Имангали Тасмагамбетова с постоянными и полномочными представителями государств – членов ОДКБ при Организации Договора о коллективной безопасности.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ОДКБ, И.Тасмагамбетов подчеркнул важность реализации решений, принятых на ноябрьской (2022 г.) сессии Совета коллективной безопасности и приоритетов белорусского председательства в 2023 году. В контексте этого генеральный секретарь отметил, что в настоящее время согласовывается проект соответствующего Плана, который должен быть представлен на утверждение председателю СКБ ОДКБ, президенту Республики Беларусь Александру Лукашенко.
Также были затронуты вопросы, связанные с повседневной деятельностью Организации, взаимодействия ее рабочих органов с Постоянным советом ОДКБ.