Կարո Փայլանը Էրդողանին կոչ է արել բացել սահմանային դարպասները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև
«Ժողովուրդների դեմոկրատիա» կուսակցության թուրք պատգամավոր Կարո Փայլանը Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանին կոչ է արել բացել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանային դարպասները, որպեսզի թույլատրվի առևտուրը, որը օգուտ կբերի թուրքերին, հայերին, քրդերին և ադրբեջանցիներին, գրում է Gerceknew-ը։
Փայլանն այցելել է Կարսի նահանգի Աքյակա սահմանային դարպասներ և ասել, որ դրանց բացումն օգուտ կբերի ոչ միայն թուրքերին ու հայերին, այլև քրդերին ու ադրբեջանցիներին։
«Ադրբեջանցիները, հայերը, թուրքերը և քրդերը բոլորն էլ պատկանում են այս տարածաշրջանին, և, ցավոք, նրանք հեռացել են միմյանցից այն տրավմաների պատճառով, որ մենք ապրել ենք հարյուրամյակի ընթացքում: Հիմա ժամանակն է, որ նրանք գրկեն միմյանց»,- ասել է նա, փոխանցում է News.am։
«Ի՞նչն է խանգարում բացել այդ սահմանը»,- հարցրել է Փայլանը` հավելելով, որ սահմանը փակելուց կպարտվեն բոլորը, այդ թվում` տարածաշրջանում ապրող թուրքերը:
Բացվելու դեպքում նա առաջարկել է դարպասներն անվանել հանգուցյալ հայ լրագրող Հրանտ Դինքի անունով, որը 16 տարի առաջ Ստամբուլում սպանվել էր ծայրահեղ ազգայնականի կողմից, քանի որ Դինքը նրանցից էր, ովքեր ամենաշատն են քարոզում սահմանի բացման համար։

Гаро Пайлян призвал Эрдогана открыть пограничные ворота на границе Армении и Турции
Турецкий депутат от партии "Демократия народов" Гаро Пайлян призвал президента Турции Тайипа Эрдогана открыть пограничные ворота между Турцией и Арменией, чтобы разрешить торговлю, которая принесет пользу туркам, армянам, курдам и азербайджанцам, пишет Gerceknew.
Пайлян посетил пограничные ворота Акьяка в провинции Карс и сказал, что открытие ворот принесет пользу не только туркам и армянам, но также курдам и азербайджанцам, передает News.am.
"Что мешает открыть эту границу?" – спросил Пайлан, добавив, что от закрытия границы проиграют все, в том числе турки, проживающие в регионе.
В случае открытия он предложил назвать ворота в честь покойного армянского журналиста Гранта Динка, убитого ультранационалистом в Стамбуле 16 лет назад, потому что Динк был одним из тех, кто больше всего агитировал за открытие границы.