15 զինծառայողների մահվան գործով ձերբակալված կա
Մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2023 թվականի հունվարի 25-ին որոշում է կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ): Այս մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից։
Ըստ աղբյուրի, քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բավարար փաստեր են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ն, հանդիսանալով հրամանատար (պետ) և պաշտոնատար անձ, պատասխանատու լինելով զորամասում հակահրդեհային պաշտպանության կազմակերպման ու վիճակի համար, պարտավոր լինելով՝
• կազմակերպել թիկունքային օբյեկտների հակահրդեհային պաշտպանությունը.
• կազմակերպել ողջ անձնակազմի հրդեհային անվտանգության պահանջների ուսումնասիրումը և հրդեհների մարման ժամանակ անհրաժեշտ գործողությունների ուսուցումը.
• ապահովել բոլոր օբյեկտներում հրշեջ միջոցների առկայությունը, հակահրդեհային անվտանգության պահանջների ժամանակին կատարումը,
• առնվազն 3 ամիսը մեկ անգամ ստուգել գնդի հակահրդեհային պաշտպանության կազմակերպումն ու վիճակը.
• ապահովել հրդեհային անվտանգության պահանջների ժամանակին կատարումը.
իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով հիշյալ պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ. արդյունքում, անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց մահ:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2023 թվականի հունվարի 19-ին, կեսգիշերն անց,  ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության  սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի  պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում, վառարանը վառել է ավտոբենզինով, որի արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում՝ կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Արդյունքում, կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և չորս պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով

По делу о гибели 15 военнослужащих предъявлено обвинение ответственному по коммунальному обеспечению
Генпрокуратура Армении инициировала угловное преследование в отношении начальника тыла - замначальника командира по тылу и эксплуатации коммунального хозяйства N-ской воинской части в рамках расследования уголовного дела о гибели 15 военнослужащих во время пожара, передает Aysor.am.
Как говорится в сообщении, Г.А. инкриминируется "воинская должностная халатность, приведшая по неосторожности к гибели человека" (ч.3-й ст. 550 УК РА).
В процессе расследования установлено, что Г.А., являясь командиром (начальником) и должностным лицом, ответственным за организацию и состояние противопожарной защиты в воинской части, был обязан:
• организовать противопожарную защиту объектов тыла;
• организовать изучение всем персоналом требований пожарной безопасности и отработку необходимых действий при тушении пожара;
• обеспечить наличие средств пожаротушения на всех объектах, своевременное выполнение требований пожарной безопасности,
• не реже одного раза в 3 месяца проверять организацию и состояние противопожарной защиты полка;
• обеспечивать своевременное выполнение требований пожарной безопасности.
В генпрокуратуре отметили, что Г.А., проявив недобросовестное и халатное отношение к исполнению своих служебных обязанностей, не выполнил вышеуказанные требования, в том числе по части обеспечения инженерно-снайперской роты N-й воинской части МО РА соответствующими средствами противопожарной защиты; в результате по неосторожности став виновником гибели людей.
В ходе предварительного следствия установлено, что 19 января 2023 г. после полуночи офицер инженерной службы N-й воинской части МО РА в нарушение установленного порядка в жилом помещении для военнослужащих использовал бензин для розжига печки, в результате чего возник пожар. Из-за отсутствия надлежащих мер противопожарной защиты находившиеся внутри военнослужащие не только не смогли потушить огонь, но и в отсутствие запасного выхода, сломать железные решетки на окнах. В результате отдыхающие в помещении 15 срочников погибли, а офицер и четверо срочников получили телесные повреждения различной степени. Расследование продолжается.