Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալին
Հունվարի 26-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էնրիկե Մորային:
Կողմերը կարևորել են նույն օրը տեղի ունեցած ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության առաջի նիստի անցկացումը: Քննարկվել են նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Էնրիկե Մորան անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման մասին որոշումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, ինչպես նաև` միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած միջազգային հանձնառությունների չկատարումը և առավելապաշտական դիրքորոշումը մեծապես խաթարում է տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման հայկական կողմի ջանքերը:

Мирзоян и Энрике Мора обсудили вопросы региональной безопасности
26 января министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял заместителя генерального секретаря Европейской службы внешних связей ЕС по политическим вопросам Энрике Мору.
Стороны отметили важность проведения в тот же день первого заседания диалога по вопросам политики и безопасности между Арменией и ЕС. Обсуждались также вопросы, связанные с расширением партнерства Армения-ЕС.
Арарат Мирзоян и Энрике Мора коснулись вопросов региональной безопасности. Министр Мирзоян высоко оценил решение о размещении в Армении гражданской мониторинговой миссии ЕС, выразив уверенность, что это будет способствовать установлению стабильности и мира в регионе.
Собеседники обсудили также последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Касаясь гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана являются грубым нарушением положений трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020г., а также международного гуманитарного права. Министр Мирзоян подчеркнул, что невыполнение Азербайджаном взятых на себя международных обязательств и максималистская позиция значительно подрывают усилия армянской стороны по установлению стабильности и безопасности в регионе.