Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալին
Հունվարի 26-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էնրիկե Մորային:
Կողմերը կարևորել են նույն օրը տեղի ունեցած ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության առաջի նիստի անցկացումը: Քննարկվել են նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Էնրիկե Մորան անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման մասին որոշումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, ինչպես նաև` միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած միջազգային հանձնառությունների չկատարումը և առավելապաշտական դիրքորոշումը մեծապես խաթարում է տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման հայկական կողմի ջանքերը:

On January 26, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received Enrique Mora, the Deputy Secretary-General for political affairs of the European External Action Service.
The sides highlighted the first meeting of the Armenia-EU dialogue on political and security issues, held on the same day. Issues related to the expansion of the Armenia-EU partnership were also discussed.
Ararat Mirzoyan and Enrique Mora touched upon regional security issues. Minister Mirzoyan highly appreciated the decision to deploy an EU civilian monitoring mission in Armenia, expressing conviction that it will contribute to the establishment of stability and peace in the region.
Interlocutors also discussed the latest developments in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations.
Referring to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the Lachin Corridor blockade, Ararat Mirzoyan stressed that Azerbaijan’s actions grossly violate the provisions of the Trilateral Statement of November 9th, 2020, as well as the norms of international humanitarian law. Minister Mirzoyan stressed that Azerbaijan's failure to fulfil its international obligations and its maximalist position greatly undermine the efforts of the Armenian side to establish stability and security in the region.