Ստոլտենբերգը կոչ է արել Հարավային Կորեային ռազմական օգնություն տրամադրել Ուկրաինային
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ Հարավային Կորեան, հետևելով Գերմանիայի, Շվեդիայի և այլ երկրների օրինակին, պետք է փոխի իր դիրքորոշումը և որոշում կայացնի ռազմական օգնություն տրամադրել Ուկրաինային՝ ժողովրդավարությանն աջակցելու և կայուն խաղաղություն հաստատելու համար: ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Yonhap գործակալությունը։
Գլխավոր քարտուղարն այսպիսի հայտարարություն է արել Սեուլ կատարած այցի ժամանակ CHEY առաջադեմ հետազոտությունների ինստիտուտում ունեցած ելույթի ընթացքում: Իր ելույթում Ստոլտենբերգը երախտագիտություն է հայտնել Հարավային Կորեային Ուկրաինային տնտեսական աջակցության համար, բայց նաև կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել՝ դիտարկելու ռազմական օգնության հարցը։
«Մենք կոչ ենք անում Հարավային Կորեային ձեռնամուխ լինել դիտարկելու (Ուկրաինային) կոնկրետ ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու հարցը… Սա որոշում է, որն ի վերջո պետք է ընդունի Հարավային Կորեան։ ՆԱՏՕ-ի որոշ դաշնակիցներ փոխել են պատերազմող երկրներ զենքի արտահանումից հրաժարվելու իրենց քաղաքականությունը»,- ասել է Ստոլտենբերգը։

Столтенберг призвал Южную Корею оказать военную помощь Украине
Генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что Южной Корее стоит по примеру Германии, Швеции и других стран изменить позицию и принять решение об оказании военной помощи Украине ради поддержки демократии и установления прочного мира, передает агентство Рёнхап, передает РИА Новости
Генсек сделал эти замечания во время выступления Институте перспективных исследований CHEY в ходе визита в Сеул. Столтенберг в выступлении выразил благодарность Южной Корее за экономическую поддержку Украины, но призвал также перейти к рассмотрению вопроса оказания военной помощи.
"Мы призываем Южную Корею взяться за (рассмотрение) конкретной проблемы военной поддержки (Украины)… Это решение, которое Южная Корея должна принять в конце концов. Некоторые союзники по НАТО изменили свою политику отказа от экспорта оружия воюющим странам", - заявил Столтенберг.
Он пример в пример Германию, Швецию, Норвегию и другие страны, заявив, что те изменили свою позицию, так как поняли, что "это единственный способ поддержать современную демократию, сформировать условия для прочного мира посредством победы Украины".