Հունվարի 31-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգությանը ու կայունությանը վերաբերող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը ճապոնացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտում են, և միտված են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտման ենթարկելուն:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային հանրության հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակմանը, ինչպես նաև՝ միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար մուտքի ապահովմանը Լեռնային Ղարաբաղ:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի առավելապատշատական մոտեցումները խաթարում են խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Քննարկվել են նաև հայ-ճապոնական երկկողմ, ինչպես նաև` բազմակողմ հարթակներում հաստատված համագործակցության հետագա ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Ճապոնիայի շարունակական աջակցությունը` ուղղված տարբեր բնագավառներում Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանը և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը:

On January 31, the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Hayashi Yoshimasa, the Foreign Minister of Japan.
During the phone conversation, issues related to regional security and stability were touched upon.
Minister Mirzoyan briefed his Japanese counterpart on the details of the humanitarian crisis resulting from Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin Corridor. It was emphasized that Azerbaijan’s actions are a gross violation of the Trilateral Statement of November 9 and international humanitarian law, and are aimed at subjecting the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia highlighted the need for clear steps of the international community aimed at the immediate unblocking of the Lachin Corridor, as well as ensuring the unimpeded humanitarian access of relevant international structures to Nagorno-Karabakh.
Ararat Mirzoyan briefed his counterpart on the latest developments in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations. It was emphasized that Azerbaijan’s maximalist approaches are undermining Armenia’s efforts towards peace.
Issues related to the further expansion of the Armenia-Japan bilateral, as well as multilateral cooperation established on different platforms were also discussed.
Minister Mirzoyan stressed the importance of Japan’s consistent support aimed at capacity building and institutional development in Armenia’s various fields.