ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է հեռախոսազրույց ունենալ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ՝ զենքի մատակարարումների վերաբերյալ։
«Մենք պատրաստվում ենք խոսել»,- ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում է արևմտյան կործանիչների և հեռահար հրթիռների ձեռքբերման վերաբերյալ Զելենսկիի խնդրանքներին:
Երկուշաբթի Բայդենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը չի պատրաստվում Ուկրաինային փոխանցել F-16 կործանիչներ, ինչի մասին Կիևը խնդրում էր վերջին օրերին։ Ուկրաինայի իշխանությունները նաև խնդրել են ATACMS հրթիռներ՝ մինչև 300 կմ հեռահարությամբ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:

Президент США Джо Байден намерен провести телефонный разговор с президентом Украины Владимиром Зеленским о поставках вооружений.
"Мы собираемся поговорить", - сказал он, отвечая на вопрос об отношении к новым просьбам Зеленского о поставках оружия, в том числе западных истребителей и ракет с большой дальностью действия. Слова Байдена журналистам приводит агентство Agence France-Presse.
В понедельник Байден заявил, что США не собираются передавать Украине истребители F-16, которые просит Киев в последние дни. Украинские власти также просили ракеты ATACMS с дальностью действия до 300 км, передает ТАСС