Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Փոխվարչապետ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի հանձնառությունը՝ Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու և ընդլայնելու հարցում: Փոխվարչապետը շեշտել է նաև ֆրանսիական կողմի օժանդակության կարևորությունը ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին՝ մատնանշելով հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026թթ. ճանապարհային քարտեզի դրույթների կատարմանն ուղղված հետևողական աշխատանքների իրականացումը:
Դեսպան Լույոն, անդրադառնալով ֆրանսիական խոշոր կազմակերպությունների ներկայությանը Հայաստանի տնտեսությունում, հայտնել է ֆրանսիական կողմի պատրաստակամությունը շարունակելու ցուցաբերել աջակցություն ինչպես կարճաժամկետ ծրագրերի, այնպես էլ երկարաժամկետ ռազմավարական բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի ուղղությամբ փոխգործակցության զարգացման հնարավորություններին:

Вице-премьер Тигран Хачатрян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо.
Приветствуя присутствующих, вице-премьер Хачатрян подчеркнул, что правительство Армении высоко ценит приверженность Франции развитию и расширению экономического сотрудничества с Арменией. Вице-премьер также подчеркнул важность содействия французской стороны повестке реализуемых правительством Армении реформ, указав последовательное осуществление работ, направленных на выполнение положений дорожной карты армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 гг.
Коснувшись присутствия крупных французских организаций в экономике Армении, посол Луйо выразила готовность французской стороны и впредь оказывать поддержку реализации как краткосрочных программ, так и долгосрочных стратегических реформ.
В ходе встречи были затронуты сложившаяся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарная ситуация, а также возможности развития сотрудничества по представляющим взаимный интерес программам.