Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն Արգենտինայի իր պաշտոնակցի հետ Ստամբուլում համատեղ մամուլի ասուլիս է տվել, որի ժամանակ անդրադարձել է ներքոնշյալ հարցին։
«Կովկասում Հայաստան-Ադրբեջան պատերազմից հետո խաղաղության և կայունության համար կարևոր հնարավորություն ի հայտ եկել։ Այս հարցում արվող քայլերի, Թուրքիա- Հայաստան, Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման քայլերի մասին նույնպես այսօր մեր հանդիպմանը տեղեկատվություն եմ փոխանցել արգենտինացի իմ գործընկերոջը»,-  Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, ասել է Չավուշօղլուն։
Ըստ Չավուշօղլուի՝ իրենց նպատակն այն է, որ Հարավային Կովկասը ևս լինի կայունության և զարգացման տարածաշրջան։ Եվ իբր դրա համար Թուրքիա և Ադրբեջանն անկեղծ քայլեր են անում, դեռ մի բան էլ  այդ հարցում քաջալերում են Հայաստանին։
«Ես հավատում եմ, որ Հարավային Կովկասն առաջիկայում լինելու է մի տարածաշրջան, որտեղ խոսվելու է զարգացման, կայունության և խաղաղության մասին»,- եզրափակել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։

Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу на совместной пресс-конференции с главой МИД Аргентины обратился к вопросу о том, что ''после войны между Арменией и Азербайджаном на Кавказе появилась важная возможность для мира и стабильности'', сообщает Panorama, со ссылкой на Ermenihaber.am.
''На нашей сегодняшней встрече я также передал моему аргентинскому коллеге информацию о предпринимаемых шагах в этом вопросе, шагах турецко-армянского, армяно-азербайджанского урегулирования'', – заявил Чавушоглу.
По его словам, их цель заключается в том, чтобы Южный Кавказ также стал регионом стабильности и развития. И якобы для этого Турция и Азербайджан предпринимают искренние шаги, и подбадривают Армению в этом вопросе.
''Верю, что в ближайшем будущем Южный Кавказ станет регионом, где будут обсуждаться вопросы развития, стабильности и мира'', – резюмировал глава МИД Турции.