ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հերքել է այն պնդումները, թե ԿՀՎ տնօրեն Ուիլյամ Բերնսը Ռուսաստանին խաղաղություն կնքելու դիմաց առաջարկել է Ուկրաինայի տարածքի 20 տոկոսը։ Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այստեղեկությունը կեղծ է», - ասել է նա:
Պեսկովը նաև հերքել է այն պնդումները, թե Բերնսը հունվարին գաղտնի այցելել է Մոսկվա։
Հիշեցնենք, որ շվեյցարական Neue Zürcher Zeitung (NZZ) թերթը գրել էր, որ ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավար Ուիլյամ Բերնսը հունվարի կեսերին խաղաղության ծրագիր է առաջարկել Կիևին և Մոսկվային:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, ըստ NZZ-ի, Բերնսիին ուղարկել է Կիև և Մոսկվա՝ խաղաղության դիմաց Ուկրաինայի տարածքի մոտ 20%-ը ռուսական կողմին փոխանցելու առաջարկով։ Հրատարակության տվյալներով՝ երկու կողմերն էլ հրաժարվել են նման առաջարկից։
Հաղորդվում է, որ այս կերպ Բայդենը ցանկացել է խուսափել Ուկրաինայում տևական պատերազմից։ NZZ-ը նաև նշել է, որ միայն այն բանից հետո, երբ Բերնսը ձախողել է այս ծրագիրը, ամերիկացի առաջնորդը որոշել է Abraams տանկեր մատակարարել Կիևին։ Ըստ NZZ-ի՝ ուկրաինական իշխանությունները չեն ցանկանում իրենց տարածքի բաժանումը, իսկ Ռուսաստանի իշխանությունները վստահ են, որ «ամեն դեպքում, երկարաժամկետ հեռանկարում նրանք կհաղթեն պատերազմում»։
Սակայն ԿՀՎ-ի անանուն պաշտոնյան Newsweek-ին ասել է, որ NZZ-ի պնդումները «լիովին կեղծ են»: ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Շոն Դավեթը հրապարակմանը ասել է, որ NZZ-ի հրապարակումը «ճշգրիտ չէ»։

Пресс-секретарь президента Дмитрий Песков опроверг утверждения, что директор ЦРУ Уильям Бернс предлагал России 20 процентов территории Украины, сообщает РИА Новости.
"Все вот это сообщение — это утка", — сказал он.
Песков также опроверг утверждения, что Бернс тайно посещал Москву в январе.
По сообщению газеты, которая ссылается на "влиятельных внешнеполитических немецких деятелей", в России и на Украине такое предложение отвергли.
Накануне глава МИД Сергей Лавров в интервью телеканалу "Россия 24" и агентству РИА Новости назвал ложью утверждения, что Москва отказывается от переговоров по Украине. По его словам, никто не пытается убедить Украину в необходимости вернуться к переговорам с Россией.
Москва неоднократно указывала, что готова к переговорам, однако Киев на законодательном уровне ввел запрет на них. Кроме того, президент Украины Владимир Зеленский заявлял на саммите G20, что "не будет никакого "Минска-3". Пресс-секретарь президента Дмитрий Песков указал, что такие слова "абсолютно подтверждают" позицию Киева о нежелании вести переговоры.