ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև գազային համաձայնագրի նախագիծը դանակի հարված է հայերի թիկունքին. Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ֆրանսիացի սենատոր Բրունո Ռետայոն։
«Մենք չենք կարող պաշտպանել զոհերին դահիճների հետ սակարկելով։ Ֆրանսիայի անունից Էմանուել Մակրոնը պետք է դատապարտի այս ստոր գործարքը»,- գրել է նա՝ հրապարակելով էներգետիկայի հարցերով հանձնակատար Քադրի Սիմսոնի թվիթը։
«Անցյալ տարի էներգետիկ ճգնաժամի թեժ պահին Հարավային գազային միջանցքը ԵՄ-ի համար խողովակաշարով գազի մատակարարումների ամենակարևոր աղբյուրն է դարձել:
ՀԳՄ-ով ԵՄ մատակարարվող գազի ծավալները 2022 թվականին մոտ 8 միլիարդ խորանարդ մետրից ավելացել են մինչև 11,4, այսինքն՝ ավելի քան 40%-ով՝ 2021 թվականի համեմատ»,- գրել է Սիմսոնը իր թվիթում, հաղորդում է News.am-ը:

Проект газового соглашения между ЕС и Азербайджаном-это ножевой в спину армянам. Об этом в своем микроблоге в Twitter написал французский сенатор Брюно Ретайо.
''Мы не можем защищать жертв, торгуясь с палачами. От имени Франции Эммануэль Макрон должен осудить это подлое соглашение'', - написал он, опубликовав твит еврокомиссара по вопросам энергетики Кадри Симсон.
''В разгар энергетического кризиса в прошлом году Южный газовый коридор оказался важнейшим источником поставок газа по трубопроводам для ЕС.
Объемы газа, поставляемого в ЕС через ЮГК в 2022 году, увеличились примерно с 8 млрд куб. м до 11,4, то есть более чем на 40% по сравнению с 2021 годом'', - написала в своем твите Симсон, передает News.am