© AP Photo / Depo Photos
Մոտ 6 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժերը Թուրքիայի և Սիրիայի տարածքում կկրկնվեն մի քանի օր կամ նույնիսկ մեկ շաբաթ: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի երկրաշարժերի կանխատեսման տեսության և մաթեմատիկական գեոֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրեն Պետր Շեբալինը։
«Հավանականության բարձր աստիճանով մեծ մագնիտուդով երկրաշարժերը՝ մոտ 6 բալ ուժգնությամբ, կկրկնվեն մի քանի օր, գուցե նույնիսկ մեկ քանի շաբաթ»,- ասել է Շեբալինը։
«Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, շատ ավելի ուժեղ է, քան Սպիտակի երկրաշարժը»,- ասել է Շեբալինը։Նրա խոսքով, Հայաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի պատճառած լուրջ վնասը պայմանավորված է եղել շինարարության ընթացքում սեյսմիկ վտանգի թերագնահատմամբ
«Հին շենքերը նախատեսված չէին նման ուժգնության երկրաշարժի համար, ուստի նման ավերածություններ եղան: Սակայն այս գիշեր և ցերեկը տեղի ունեցած երկրաշարժն ավելի ուժեղ էր, քան Սպիտակում էր», - բացատրել է Շեբալինը։

© AP Photo / Depo Photos
Землетрясения магнитудой около 6 будут повторяться в районе Турции и Сирии в течение нескольких дней или даже недель, заявил РИА Новости директор Института теории прогноза землетрясений и математической геофизики РАН Петр Шебалин.
"С высокой долей вероятности землетрясения большой силы, магнитудой около 6 баллов, будут повторяться в течение нескольких дней, может быть, даже нескольких недель", - сказал Шебалин.
"То, что сегодня, намного сильнее, чем землетрясение в Спитаке", - добавил Шебалин. По его словам, серьезные разрушения в результате землетрясения в Армении были связаны с недооценкой сейсмической опасности при строительстве. "Старые постройки не были рассчитаны на землетрясение такой силы, поэтому там были такие разрушения, но это землетрясение сегодня ночью и днем – это землетрясение по силе больше, чем было в Спитаке", - пояснил Шебалин.
Землетрясение магнитудой 7,4 произошло в 04.17 в провинции Кахраманмараш на юге Турции, после чего были зафиксированы более 30 афтершоков. По последним данным, погибли 1014 человек, разрушено 2824 зданий.