Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ
Ողջույնի խոսքում Հանրապետության նախագահը նշել է. «Նախ շնորհակալություն հանդիպման համար: Իրականում կուտակվում են հարցեր, որ այսպես առանձին քննարկման կարիք ունեն: Ինչո՞վ էի ուզում զրույցն սկսել: Նայում եմ աշխարհում՝ ինչ է տեղի ունենում, Դուք ևս հետևում եք: Տարբեր գնահատականներ կան, բայց բոլորի կողմից մեկ ընդհանուր գնահատական կա՝ որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո աշխարհն այսպես ծայրահեղ լարված վիճակում չի եղել, և ուզենք, թե ոչ՝ այս խնդիրները մեզ ևս անդրադառնալու են: Դրա հետ կապված՝ ցանկանում էի նաև Ձեր ներկայությամբ ասել, որ ես գնահատում եմ այն աշխատանքը, որ Կառավարությունն է տանում, Դուք անձամբ եք տանում, մեր դիվանագետներն են տանում: Ես հասկանում եմ, թե ինչ դժվար է այսօր դիմակայել այն բոլոր դժվարություններին, որոնց առջև մենք կանգնած ենք: Իսկ այդ դժվարությունները հիմնականում մեր անվտանգության հետ են կապված: Դուք այդ հնարավորությունը տվեցիք մեր հասարակությանը լրագրողների միջոցով՝ Ձեր մամուլի ասուլիսի, Կառավարության Ձեր ելույթի ժամանակ:
Մեկ կարևոր հանգամանքի վրա եմ ցանկանում ուշադրություն դարձնել: Այն, ինչ Դուք բաց հասարակությանը ներկայացնում եք, կարծես հասարակությունը դրան պատրաստ չէ: Ինչո՞վ են պայմանավորված ընկալման այս մոտեցումը, ձևը, մեկնաբանությունները: Կարծում եմ, որ մենք դեռևս Խորհրդային միության հին ստերեոտիպի մեջ ենք՝ որ ինչպե՞ս կարող է կառավարությունը կամ իշխանությունը բաց լինել հասարակության հետ: Այն ժամանակ ամեն ինչ փակ էր, լավագույն դեպքում՝ մենք ենթադրությունների հիման վրա էինք մեր կարծիքները կազմում կամ փորձում հասկանալ՝ երկրում ինչ է կատարվել:
Հիմա այս ոճը, որը ժողովրդավարության արդյունք է, հնարավորություն է տալիս բոլորին, որ իրենք ևս մասնակից դառնան պետության մեջ տեղի ունեցող իրադարձություններին: Սակայն դժվար է մարսվում, որովհետև երբ սկսում եք այդ ուղղությամբ մտածել, նաև որոշակի պատասխանատվության տակ եք ընկնում, իսկ այսօր աշխարհում ժողովրդավարության ամենամեծ խնդիրը պատասխանատվությունն է: Շատերը նույնիսկ հրաժարվում են իրենց որոշակի իրավունքներից և պետությանն են նորից ասում՝ դուք զբաղվեք: Այսինքն՝ պետությունն իրեն հնարավորություն է տվել և ինքը ասում է՝ ոչ, դուք արեք, մենք չենք կարող: Ուզում եմ ասել, որ սա միայն Հայաստանին բնորոշ չէ, բայց կարծում եմ, որ այս ոճը, նաև հանրությանը տեղեկացնելու այս ձևը ճիշտ է: Հուսով եմ՝ սա շարունակվելու է, և դրանում նաև մեր երկրի առջև կանգնած ինչ-որ խնդիրների կանդրադառնանք՝ լավ կամ վատ: Նույն Կառավարության 2021-2026 թվականի ծրագրերի հետ կապված գտնում եմ, որ մի փոքր ավելի պետք է հրապարակայնացնել, թե ինչ է կատարվել: Օրինակ, երբ նայում եմ հարավում կառուցվող հանգույցը Մեղրու, Ագարակի մասում, շատ տպավորիչ է, թե ինչ է պատրաստվում այնտեղ արվել, արդյունքում ինչպիսի տրանսպորտային հանգույց է լինելու: Սրա կարիքն էլ կա, որովհետև շատ դեպքերում մենք մտածում են, որ կարևորն անելն է, բայց պետք է նաև մարդկանց ներկայացնել այդ ամենը»:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանն ասել է. «Շնորհակալ եմ, պարոն նախագահ, հրավերի և գնահատականի համար:
Ընդհանրապես, կարծում եմ՝ թեման, որի մասին խոսեցիք, շատ կարևոր է, որովհետև մեր կառավարության և ինձ համար անձամբ շատ կարևոր է շարունակել լինել հաղորդակցության մեջ հանրության հետ: Պիտի նաև նշեմ՝ ինչ-որ մի ժամանակ ես արձանագրեցի, որ շատ պրոցեսներ կան, որոնց նպատակը հենց այդ հաղորդակցությունը թույլ չտալն է: Այսինքն՝ այնպես անել, որ Կառավարությունը փակվի իր պատյանի մեջ, տվյալ դեպքում կաբինետներում և հանրության հետ հաղորդակցության դուրս չգա, և կար պահ, որ ինձ համար էլ հարց էր, թե ինչքանով պետք է հաղորդակցվենք հանրության հետ: Որովհետև կառավարությունների մեր ընկալումն այն է, որ մենք հանրությանը պետք է հաղորդենք միայն լավ լուրեր կամ ամեն ինչին նայենք միայն լավ դիտանկյունից:
Այդ պրոբլեմը, այդ դիլեման, իմիջիայլոց, ուզում եմ ասել, որ նաև երկար ժամանակ հետապնդել է, այդ թվում՝ ինձ, մինչև 2020 թվականի պատերազմը, որովհետև այն իրականությունը, որ 2018 թվականի դրությամբ մենք ունեցել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համատեքստում, այդ բովանդակությունը, որն ունեցել ենք, ընդհանրապես որևէ ընդհանուր հաղորդակցություն չի ունեցել հանրային ընկալումների հետ, այն ընկալումների հետ, որոնք մենք ունեցել ենք Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի և բովանդակության հետ կապված: Ըստ էության, այո՛, դա ռազմավարական որոշում է, որ մենք պետք է հանրության հետ հաղորդակցվենք: Անկախ ամեն ինչից՝ հանրության հետ հաղորդակցությունն ամենակարևորն է, որովհետև դա ունի ռազմավարական նշանակություն, այդ թվում՝ անվտանգային տեսակետից:
Ինչ վերաբերում է Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքին, պետք է ընդգծեմ, որ Սահմանադրության համաձայն՝ մենք մինչև մարտի 1-ը Ազգային ժողով ենք ներկայացրել ծրագրի իրականացման զեկույցը, թե ինչպես է իրականանում ծրագիրը: Ես կարծում եմ, որ շատ բովանդակային փաստաթուղթ ենք ստացել, բայց նաև ամեն ինչ չէ, որ հասցրել ենք այնտեղ ներառել՝ այն իմաստով, որ փորձել ենք փաստաթուղթը համառոտ պատրաստել: Ես կարող եմ այդ փաստաթղթից 2 շատ կարևոր ընդգծում անել, Ազգային ժողովում, իհարկե, մանրամասն քննարկելու ենք:
Առաջին թվարկումը, հիշատակումը, որ շատ կարևոր է ինձ համար, վերաբերում է առողջապահության ոլորտին: 2017 թվականի համեմատ՝ 2022 թվականի արդյունքներով մենք պետպատվերով առողջապահական ծառայությունների ծավալը կրկնապատիկից ավելացրել ենք, այսինքն՝ 125 տոկոս աճ ենք ունեցել 2017 թվականի համեմատ. 2017 թվականին քանի դեպք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին սպասարկվել է պետպատվերով, 2022 թվականին այդ թիվը 125 տոկոսով աճել է, այսինքն՝ կրկնապատիկից ավելի աճ է ունեցել: Դա մեր քաղաքացիների առողջության հարցն է, ամենատարբեր դեպքերում, առիթներում: Աստված բոլորին առողջություն տա, բայց, իհարկե, կառավարությունն էլ Աստծուն պետք է այդ հարցում օգնի, որպեսզի առողջապահական հարցերը լուծվեն:
Հաջորդ վիճակագրական տվյալը, որն ինձ համար կրկին շատ կարևոր է, հետևյալն է. 2022 թվականի ընթացքում հայկական ավիաընկերությունները 900 000-ից ավելի ուղևորի փոխադրում են իրականացրել: Սա շատ կարևոր է, որովհետև մեր քաղաքական հանձնառությունն է եղել նաև, որ մենք պետք է հայաստանյան ավիաընկերություններ ունենանք, և ըստ էության՝ շուկայի շուրջ 25 տոկոսը հենց հայկական ավիաընկերություններն են: Սա շատ կարևոր է նաև հայրենադարձության իմաստով, որովհետև 2022 թվականի ընթացքում ավիացիայի ոլորտում շուրջ 200 աշխատատեղ է ստեղծվել, և շատ բարձրակարգ օդաչուներ՝ Հայաստանում ծնված, մեծացած, ովքեր Հայաստանում աշխատանք չեն ունեցել և միայն արձակուրդներին են եկել, հիմա աշխատում են Հայաստանում և նաև կարող են արձակուրդն անցկացնել Հայաստանում:
Էլի տվյալներ կան: Շնորհակալ եմ, որ հետևում եք Կառավարության գործունեությանը, և եթե հետևում եք, ենթադրում եմ, որ Ազգային ժողովի քննարկումներին էլ կհետևեք»:
Արձագանքելով Վահագն Խաչատուրյանը ասել է. «Անպայման: Ես մեկ թիվ ասեմ: Որպես մասնագետ միշտ եմ նայել, դա ամենամեծ ձեռքբերումն է իմ տեսակետից: Խոսքը գործազրկության խնդրի մասին է: Միշտ մեզ մոտ, տարիներ շարունակ եղել է 25-30 տոկոս: Այսպես է լինում՝ պաշտոնական վիճակագրություն և ուսումնասիրություն: Պաշտոնական վիճակագրությունը, ըստ «Զբաղվածության մասին» օրենքի, լինում էր մինչև 10 տոկոս, իսկ իրական գործազրկությունը՝ 25-30 տոկոս: Եվ մեր բոլոր միջազգային համեմատությունների մեջ դա ամենաբացասականն էր: Հիմա դարձել է 11,5 տոկոս: Ես մասնագիտական իմ գնահատականների մեջ դա գտնում եմ ամենամեծ ձեռքբերումը: Ի վերջո, ԱՄՆ ֆեդերալ ռեզերվային համակարգի քաղաքականության մեջ 2 կարևոր գործոն կա՝ ինֆլյացիա և գործազրկություն: Մեզ մոտ միայն ինֆլյացիան է, որովհետև շատ դեպքերում ինֆլյացիան կարող է գործազրկության հաշվին էլ պահեն, բայց այնտեղ 2 գործոնն էլ շատ կարևոր են: Այսինքն՝ տնտեսական քաղաքականության իմաստն աշխատատեղեր ապահովելը կամ նվազ գործազրկություն ունենալն է և նվազ ինֆլյացիան: Կառավարության գործունեության մեջ այս հանգամանքը շատ կարևոր եմ գնահատում և, իհարկե, նորից վերցրել եմ հաշվետվությունը, մինչև վերջ կնայեմ, կհետևեմ, բայց ես նաև գնահատում եմ այն աշխատանքը որ տարվում է:
Մեկ հանգամանք ևս կցանկանայի նշել: Հաշվետվություններին անձամբ Ձեր մասնակցությունը: Գտնում եմ, որ դա մեր գերատեսչությունների պատասխանատվությունը բարձրացնելու կարևորագույն գործոն է, երբ Վարչապետը բավական ներկայացուցչական թիմով ներկա է լինում ամեն մի գերատեսչությունում: Դա իրականում գնահատելի է, որովհետև նախկինում ընդունված տարբերակ կար, երբ վարչապետը չէր գնում, գնում էր փոխվարչապետը կամ մեկ նախարար գնում, ներկայանում էր, այսինքն՝ դա ֆորմալ էր: Սա ևս կառավարման արդյունավետության բարձրացման լավ ձև է, և մեզ մնում է միայն մեր կարևորագույն խնդիրները լուծել, որոնց մասին Դուք ևս անընդհատ ասում եք: Գիտեք, որ ես ևս իմ գործունեությամբ նվիրված եմ այդ գաղափարի իրականացմանը, որը 2 կարևոր կոմպոնենտ ունի՝ տարածաշրջանում լիարժեք խաղաղության հաստատում, մեր տարածաշրջանը դարձնել միջազգային համագործակցության կենտրոն և երկրորդը՝ իհարկե, ժողովրդավարություն: Հետնահանջ չունենք այն սկզբունքներից, որոնք ընտրել ենք: Կառավարությունը դա է իրականացնում»:
Եզրափակելով Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այո, ակնհայտորեն, անվտանգությունը, արտաքին անվտանգության և խաղաղության ապահովումը բացարձակ առաջնահերթություն են, և նաև դա է պատճառը, որ մեր համատեղ աշխատանքը, ըստ էության, մեր օրակարգի մեծ մասը նվիրված է դրան: Բայց ինձ համար կարևոր է նաև, որ չնայած այդ ամենին՝ մենք բարեփոխումների օրակարգը ոչ միայն չենք ձախողել, այլև, ընդհակառակը, հենց Կառավարության հաշվետվության զեկույցի առանցքային միտքը դա է, որ այս ամեն ինչին մեր արձագանքը ինչ-որ առումով պետք է լինի ասիմետրիկ: Ի՞նչ նկատի ունեմ՝ մենք զարգացման օրակարգից, բարեփոխումների օրակարգից ոչ մի վայրկյան չպետք է շեղվենք՝ իհարկե, շարունակելով ավելի ու ավելի կենտրոնացած մնալ անվտանգային օրակարգի վրա»:

Пашинян провел встречу с президентом Армении
В своем приветственном слове президент Республики Армения отметил: "Во-первых, спасибо за встречу. На самом деле накапливается много вопросов, которые нуждаются в отдельном обсуждении. С чего я хотел начать разговор? Я смотрю на то, что происходит в мире, Вы тоже следите за развитиями. Есть разные оценки, но общая оценка у всех одна: мир не был в таком крайне напряженном состоянии со времен Второй мировой войны, и, хотим мы того или нет, эти проблемы затронут и нас. В этой связи я также хотел бы и в Вашем присутствии сказать, что я ценю работу правительства, проделанную лично Вами работу, проделанную нашими дипломатами работу.
Я понимаю, как трудно сегодня противостоять всем вызовам, с которыми мы сталкиваемся. И эти трудности в основном связаны с нашей безопасностью. Вы дали эту возможность нашему обществу через журналистов, во время Вашей пресс-конференции, во время выступления в правительстве.
Хочу обратить внимание на одно важное обстоятельство. То, что Вы открыто преподносите обществу, кажется, общество не готово к этому. Чем обусловлены такой подход, форма, интерпретация восприятия? Я думаю, что мы все еще находимся в старом, советском стереотипе: как это правительство или власть могут быть открытыми с обществом? В то время все было закрыто, в лучшем случае мы формировали свое мнение или пытались понять, что происходит в стране, на основе предположений.
Сейчас же этот стиль, являющийся результатом демократии, дает возможность каждому стать участником происходящих в государстве событий. Однако это сложно переварить, потому что, когда начинаешь думать в этом направлении, на тебя тоже ложится определенная доля ответственности, а самая большая проблема демократии в современном мире — это ответственность. Многие даже отказываются от некоторых своих прав и снова говорят государству: вы занимайтесь этим. Т.е. государство дало ему возможность, а он говорит: нет, вы делайте это, мы не можем. Я хочу сказать, что это свойственно не только Армении, но я считаю, что такой стиль и такой способ информирования общественности правильный. Надеюсь, что это продолжится, и мы в этом контексте затронем некоторые проблемы, стоящие перед нашей страной.
В связи с программой правительства на 2021-2026 годы, думаю, что мы должны сделать чуть более публичным то, что сделано. Например, когда я смотрю на строящуюся развязку на юге, на участке Мегри и Агарака, то очень впечатляет все, что там будет сделано, какой в результате получится транспортный узел. И есть необходимость в этом, потому что во многих случаях мы думаем, что главное – это сделать, но нам также нужно обо всем этом информировать людей".
В своей речи премьер-министр Пашинян отметил: "Спасибо, господин президент, за приглашение и за оценку.
Вообще, думаю, что тема, о которой Вы сказали, очень важна, потому что для нашего правительства и для меня лично очень важно быть последовательным в коммуникациях с общественностью. Я также должен упомянуть, что в какой-то момент я заметил, что существует множество процессов, целью которых является предотвращение такого общения.
Должен также отметить, что в какой-то момент я зафиксировал, что есть множество процессов, цель которых: не допустить этой коммуникации. Т.е. сделать так, чтобы правительство закрылось в своей раковине, в данном случае - в своих кабинетах, и не общалось с обществом. Был момент, когда я тоже задавался вопросом, в какой степени мы должны общаться с обществом, потому что в нашем восприятии правительства должны сообщать общественности только хорошие новости или смотреть на все только с хорошей точки зрения.
Эта проблема, эта дилемма, кстати, хочу сказать, долго преследовала и меня, в том числе, до войны 2020 года, потому что те реалии, которые были у нас по состоянию на 2018 год в контексте нагорно-карабахской проблемы, тот контент, который был у нас, не имел ничего общего с общественными представлениями, с теми представлениями, которые у нас были относительно переговорного процесса и содержания карабахского вопроса. По сути, да, это стратегическое решение, что мы должны коммуницировать с обществом. Независимо от всего, связь с общественностью - это самое важное, поскольку она имеет стратегическое значение, в том числе с точки зрения безопасности.
Что касается реализации программы правительства, то должен подчеркнуть, что в соответствии с Конституцией мы до 1 марта представили в Национальное Собрание доклад о реализации программы. Думаю, у нас получился очень содержательный документ, но мы не все успели включить в него в том смысле, что мы пытались сделать документ ёмким. Я могу выделить 2 очень важных момента из этого документа, конечно, мы подробно обсудим его в Национальном Собрании.
Первое, что хочу выделить и что для меня очень важно, касается сферы здравоохранения. По итогам 2022 года по сравнению с 2017 годом мы более чем в два раза увеличили объем медицинских услуг в рамках государственного заказа, т.е. у нас 125-процентный прирост по сравнению с 2017 годом. Количество граждан Республики Армения, которые в 2017 году были обслужены в рамках государственного заказа, в 2022 году это число увеличилось на 125%, то есть увеличилось более чем в два раза. Это вопрос здоровья наших граждан, это самые различные инциденты и случаи. Дай Бог здоровья всем, но, конечно, и государство должно помогать Богу в этом вопросе, чтобы здравоохранительные проблемы решались.
Следующий статистический факт, который опять же очень важен для меня, таков: за 2022 год армянские авиакомпании перевезли более 900 тысяч пассажиров. Это очень важно, потому что нашим политическим обязательством было то, чтобы у нас были армянские авиакомпании, и, по сути, около 25% рынка составляют именно армянские авиакомпании. Это очень важно и в плане репатриации, потому что в течение 2022 года в сфере авиации было создано около 200 рабочих мест, и многие высококвалифицированные пилоты, родившиеся и выросшие в Армении, не имевшие работы в Армении и приезжающие только в отпуск, сейчас работают в Армении и также могут провести отпуск в Армении.
Есть еще данные. Спасибо, что следите за деятельностью правительства, и если следите, думаю, будете следить и за обсуждениями в Национальном Собрании".
В ответ Ваагн Хачатурян сказал: "Обязательно. Я озвучу одну цифру. Как специалист я всегда смотрел, и это самое большое достижение с моей точки зрения. Речь идет о проблеме безработицы. У нас всегда было 25-30% на протяжении многих лет. Бывает так: официальная статистика и исследования. Официальная статистика, согласно закону "О занятости", составляла до 10%, а реальная безработица составляла 25-30%. И во всех наших международных индексах это был самый негативный показатель. Сейчас он достиг 11,5%. В рамках своих профессиональных оценок я считаю это самым большим достижением. В конечном счете, в политике Федеральной резервной системы США есть два важных фактора: инфляция и безработица. У нас есть только инфляция, потому что во многих случаях инфляцию можно удержать за счет безработицы, а там оба фактора очень важны. Т.е. смысл экономической политики состоит в том, чтобы обеспечить рабочие места или снизить уровень безработицы и инфляции. Я считаю это обстоятельство очень важным в деятельности правительства и, конечно же, я взял отчет, еще раз посмотрю его до конца, но и ту работу, которая проводится, тоже высоко оцениваю.
Я хотел бы отметить еще одно обстоятельство: Ваше личное участие в докладах. Я считаю важным фактором повышения ответственности наших ведомств, когда премьер-министр с представительной командой присутствует в каждом ведомстве. Это на самом деле достойно высокой оценки, потому что раньше было так, что премьер-министр не принимал участия, присутствовал вице-премьер или только министр, то есть все это носило формальный характер.
Это также хороший способ повысить эффективность управления, и нам остается решать только наши самые важные проблемы, о которых Вы тоже всегда говорите. Вы знаете, что я тоже своей деятельностью привержен реализации этой идеи, которая имеет 2 важных компонента: установление полноценного мира в регионе, превращение нашего региона в центр международного сотрудничества, и, во-вторых, конечно же, демократия. Мы не отступаем от избранных нами принципов. Правительство реализует именно эти идеи".
В заключение Никол Пашинян отметил: "Да, бесспорно, безопасность, обеспечение внешней безопасности и мира является абсолютным приоритетом, и именно поэтому наша совместная работа, по сути, большая часть нашей повестки дня посвящена этому вопросу. Однако для мне важно также, что, несмотря на все это, мы не только не провалили повестку реформ, но, наоборот, и ключевая мысль доклада правительства заключается в том, что наша реакция на все это должна быть в каком-то смысле асимметричной. Что я имею в виду? Мы не должны ни на секунду отклоняться от повестки в области развития, от повестки реформ, конечно, продолжая все больше и больше сосредотачиваться на повестке в области безопасности".