Արարատ Միրզոյանը և Իրանի ԱԳ փոխնախարարը քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակի վերջին զարգացումները
Մարտի 22-ին Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ալի Բաղերի Քանիի գլխավորությամբ կայացել են Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարարությունների միջև հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական երկկողմ քաղաքական օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, գոհունակությամբ ընդգծել քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, անդրադարձել Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական, առևտրատնտեսական, տարածաշրջանային անվտանգության, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության հարցերի: Մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
Վահան Կոստանյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիաների արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև 2022թ․ դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Նախարարի տեղակալը նաև շեշտել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության ապօրինի գործողությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և առավելապաշտական կեցվածքը լրջորեն խաթարում են Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հասնելու ջանքերը:
Երկուստեք կարևորվել է երկու երկրների միջև հոգևոր-մշակութային կապերի խորացումը և ամրապնդումը: Այս առնչությամբ նախարարի տեղակալն իրանցի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի՝ տարբեր հարթակներում կրոնական գործոնն արհեստականորեն շահարկելու անհիմն փորձերը:
Խորհրդակցությունների ավարտին Ալի Բաղերի Քանիին ընդունել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը: Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել Հայաստանի և Իրանի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր  մակարդակի առնչությամբ՝ այս համատեքստում կարևորելով քաղաքական խորհրդակցությունների պարբերական անցկացումը: Հանդիպման օրակարգում են եղել երկկողմ օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր, արծարծվել են տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակի վերջին զարգացումները:

МИД Армении и Ирана провели политические консультации
22 марта в Ереване, во главе с заместителем министра иностранных дел РА Ваана Костаняна и заместителем министра иностранных дел ИРИ Али Багери Кани, состоялись очередные политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Исламской Республики Иран.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов армяно-иранской двусторонней политической повестки, с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога, коснулись вопросов сотрудничества между Арменией и Ираном в политических, торгово-экономических сферах, вопросах региональной безопасности и сотрудничества на многосторонних площадках. Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов региональной и международной повестки, представляющих взаимный интерес.
Ваан Костанян представил своему собеседнику ситуацию в регионе, сложившуюся в результате агрессий Азербайджана в отношении Армении и Нагорного Карабаха, а также подробности текущего гуманитарного кризиса в Нагорном Карабаха, сложившегося вследствие блокировки Лачинского коридора с декабря 2022 г. Заместитель министра также подчеркнул, что незаконные действия, воинственная риторика и максималистское поведение руководства Азербайджана серьезно подрывают усилия по достижению мира и стабильности на Южном Кавказе.
Была обоюдно отмечена важность углубления и укрепления духовных и культурных связей между двумя странами. В этой связи заместитель министра представил своему иранскому коллеге необоснованные попытки Азербайджана искусственно спекулировать религиозным фактором на различных площадках.
По окончании консультаций министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял Али Багери Кани. Было обоюдно выражено удовлетворение высоким уровнем политического диалога между Арменией и Ираном, и в этом контексте подчеркнута важность регулярного проведения политических консультаций. На повестке встречи были ряд вопросов двусторонней повестки, затронуты последние развития ситуации с безопасностью в регионе.