Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Ամերիկայի Առևտրի Պալատի տարեկան ընդհանուր ժողովին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մարտի 23-ին մասնակցել է Երևանում անցկացվող՝ Ամերիկայի Առևտրի Պալատի տարեկան ընդհանուր ժողովին:
Փոխվարչապետը Կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունել է ներկաներին և հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Նախևառաջ, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի բոլոր անդամներին արդյունավետ և օգտակար աշխատանքի համար: Տարածաշրջանային բարդ զարգացումների արդյունքում ստեղծված ամենատարբեր տնտեսական մարտահրավերները մենք կարողանում ենք հաղթահարել շնորհիվ մեր մասնավոր հատվածի ամենօրյա նվիրված աշխատանքի:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մեր երկրի առանցքային գործընկերներից է: Ամերիկյան բիզնեսների հաջողությունը մեր շուկայում մեծապես կարևոր է թե՛ մեր երկկողմ հարաբերությունների խորացման առումով, թե՛ Հայաստանի տնտեսության կայուն զարգացման համար, և թե՛ Հայաստանում բիզնես մշակույթի շարունակական բարելավման տեսանկյունից:
Այս համատեքստում չեմ կարող չընդգծել Պալատի դերը, որը Կառավարության և ամերիկյան բիզնես համայնքի միջև իրապես կապող հարթակ է դարձել: Ավելին, Պալատն ակտիվորեն ներգրավված է Կառավարության բարեփոխումների քննարկումներում և առանցքային մասնակցություն ունի ներդրումային միջավայրի բարելավմանն ու տնտեսության զարգացմանն ուղղված մեր քաղաքականությունների մշակման գործում:
Կարևորելով ավանդաբար ձևավորված մեր արդյունավետ համագործակցությունը՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ Կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու իր հանձնառությանը և մշտապես բաց և պատրաստ է լինելու քննարկել ձեր կողմից մատնանշված ցանկացած խնդիր»:
Եզրափակելով խոսքը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել Ամերիկայի Առևտրի Պալատի տարեկան ընդհանուր ժողովին:

Мгер Григорян принял участие в ежегодном общем собрании Американской торговой палаты
Вице-премьер Мгер Григорян 23 марта принял участие в состоявшемся в Ереване ежегодном общем собрании Американской торговой палаты.
Вице-премьер приветствовал собравшихся от имени правительства и от себя лично и выступил с речью, в которой отметил:
“Прежде всего позвольте поблагодарить всех членов Американской торговой палаты в Армении за эффективную и полезную работу. Благодаря ежедневной самоотверженной работе нашего частного сектора нам удается преодолевать различные экономические проблемы, возникающие в результате сложных региональных развитий.
Соединенные Штаты Америки являются одним из ключевых партнеров нашей страны. Успех американского бизнеса на нашем рынке очень важен с точки зрения и углубления наших двусторонних отношений, и устойчивого развития экономики Армении, и продолжительного улучшения бизнес-культуры в Армении.
В этом контексте не могу не подчеркнуть роль Палаты, которая действительно стала связующей площадкой между правительством и американским бизнес-сообществом. Более того, Палата активно участвует в обсуждениях инициированных правительством реформ и играет ключевую роль в разработке нашей политики по улучшению инвестиционного климата и по экономическому развитию.
Подчеркивая важность нашего сформировавшегося традиционно плодотворного сотрудничества, хочу подчеркнуть, что правительство по-прежнему привержено созданию благоприятной для бизнеса среды и всегда будет открыто и готово к обсуждению любых поднятых вами проблем”.
В конце своего выступления вице-премьер Мгер Григорян пожелал ежегодному общему собранию Американской торговой палаты плодотворной работы.