ԵՄ-ն խոստացել է պատասխանել, եթե հաստատվի, որ Բելառուսը ՌԴ միջուկային զենք է տեղակայում իր տարածքում
Եվրամիությունը խոստանում է պատասխանել, եթե Բելառուսի իշխանությունները հաստատեն Ռուսաստանի կողմից իր տարածքում տակտիկական միջուկային զենքի տեղակայումը։ Panorama-ի հաղորդմամբ այդ մասին երկուշաբթի օրը Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ արտաքին ծառայության ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն։
«Մենք Բելառուսի կողմից հաստատում չենք տեսել, եթե դա տեղի ունենա, ապա, իհարկե, կլինեն հետևանքներ, դա կնշանակի էսկալացիա և սպառնալիք եվրոպական անվտանգությանը և անպատասխան չի մնա»,-ասել է նա։
Հարցին, թե ինչ նոր պատժամիջոցներ կարող են լինել Ռուսաստանի և Բելառուսի նկատմամբ, Ստանոն պատասխանել է. «Նախ, շատ կարևոր է հրաժարվել այս հայտարարությունը և տեսնել, թե ինչ կասի Ալեքսանդր Լուկաշենկոն»: Արտաքին ծառայության ներկայացուցիչը նաև ընդգծել է, որ պատժամիջոցների կիրառման գործընթացը գաղտնի է։
Ինչպես շաբաթ օրը «Россия-24» հեռուստաալիքի եթերում լրագրող Պավել Զարուբինին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ռուսաստանի Դաշնությունը հուլիսի 1-ին ավարտում է Բելառուսում մարտավարական միջուկային զենքի հատուկ պահեստի կառուցումը։ Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանն արդեն Բելառուսին է հանձնել «Իսկանդեր» համալիրը, որը կարող է միջուկային զենք կրող լինել։

В ЕС пообещали ввести санкции в ответ на размещение ядерного оружия в Белоруссии
Евросоюз обещает ответить, если власти Белоруссии подтвердят размещение Россией тактического ядерного оружия на своей территории. Как передает ТАСС, об этом заявил в понедельник на пресс-конференции в Брюсселе представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано.
"Мы не видели подтверждения от Белоруссии. Если это случится, то, конечно, будут последствия. Это будет означать эскалацию и угрозу европейской безопасности и не останется без ответа", - сказал он.
На вопрос о том, какие могут быть новые санкции в отношении России и Белоруссии, Стано ответил: "Сначала очень важно отбросить это объявление и смотреть, что Лукашенко скажет". Представитель внешнеполитической службы также подчеркнул, что процесс введения санкций является конфиденциальным.
Как заявил в субботу президент РФ Владимир Путин в интервью журналисту Павлу Зарубину в эфире телеканала "Россия-24", РФ 1 июля заканчивает строительство специального хранилища для тактического ядерного оружия в Белоруссии. Россия уже передала Белоруссии комплекс "Искандер", который может быть носителем ядерного оружия, сообщил президент.