ՀԱՊԿ ԽՎ հանձնաժողովի նիստում ուշադրության է հրավիրվել Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման խնդրին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի նախագահությամբ մարտի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստը:  Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ հանձնաժողովի օրակարգում ընդգրկված է եղել 2022  թվականի դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու վերաբերյալ հայտարարությունը:
Այս հարցի կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Այս համատեքստում նա կարեւորել է Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի անվերապահ եւ շուտափույթ իրականացման հրամայականը:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություն քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն խախտում է եռակողմ պայմանավորվածությունները, այլեւ նոր պահանջներ է հնչեցնում, վտանգում ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Ադրբեջանի սպառնալիքներն ուղեկցվում են Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրանքներով, կան զոհեր:
Նույն օրը տեղի են ունեցել նաեւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության ու սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Քննարկվել են վերոնշյալ հանձնաժողովների կողմից մշակվող մոդելային իրավական փաստաթղթերի նախագծերը:
ՀԱՊԿ ԽՎ հանձնաժողովները որոշումներ են ընդունել «Տիեզերքում սպառազինությունների մրցավազքի կանխման» ու «Երեխաների եւ երիտասարդների շրջանում թմրանյութերի օգտագործման կանխարգելման» վերաբերյալ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի հայտարարությունների նախագծերն ուղարկել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարաններ՝ կարծիք եւ առաջարկություններ ստանալու նպատակով:

На заседании Комиссии ПА ОДКБ было обращено внимание на продолжающуюся блокаду Лачинского коридора
29 марта в Санкт-Петербурге   состоялось заседание Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству под председательством вице-спикера НС А.Аршакяна.
В повестке дня комиссии, среди прочих вопросов, – заявление о разжигании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, принятое НС РА 14 декабря 2022 г.
Депутат НС Ш.Торосян обратил внимание присутствующих на продолжающуюся блокаду Лачинского коридора и вызванный этим гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, подчеркнул императив безоговорочного и скорейшего исполнения Азербайджаном решения Международного Суда.
Секретарь фракции НС "Честь имею" Т.Абрамян отметил, что Азербайджан не только нарушает трехсторонние договоренности, но и озвучивает новые требования, ставя под угрозу территориальную целостность и суверенитет члена ОДКБ Армении. Угрозы Азербайджана сопровождаются провокациями против РА и Нагорного Карабаха, имеются жертвы.
В этот же день также состоялись заседания постоянных комиссий ПА ОДКБ по обороне и безопасности и по социально-экономическим и правовым вопросам. Обсуждены проекты модельных правовых документов, разработанные указанными комиссиями.
Комиссиями ПА ОДКБ приняты решения о направлении проектов заявлений Совета ПА ОДКБ по “Предотвращению гонки вооружений в космосе” и “Предотвращению наркомании среди детей и молодежи” в парламенты государств-членов ОДКБ – для   получения мнений и рекомендаций.