Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահը միջազգային հանրությանը կոչ է արել մոռացության չմատնել Արցախը
Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահ Լորան Վոքիեն մարտի 29-ին Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ  Վաչե Տերտերյանի հետ այցելել է Բերձորի փակ միջանցքի սկզբնամաս՝ Հայաստան-Արցախ մայրուղու սահմանակետում փաստագրելով ճանապարհի փակ լինելը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Սյունիքի մարզպետարանից։
Լորան Վոքիեն նշել է․ «Եկել ենք աշխարհին հիշեցնելու, որ Արցախում 150 հազար մարդ կա, նրանք կտրված են աշխարհից, չունեն բավարար սնունդ ու առողջապահական պարագաներ․ սա ուղղակի աղետալի է։ Այդ ամենը կատարվում է լռության մեջ՝ շրջվող հայացքների ներքո․․․ Աշխարհի ուշադրությունն այսօր կենտրոնացած է Ուկրաինայի վրա, որը հասկանալի է, բայց պետք չէ մոռանալ Արցախը, քանի որ, եթե կա մեկը, դա չի նշանակում, որ չկա մյուսը։ Մեզ համար երկուսն էլ հավասարապես կարևոր են։ Եվ շատ կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն արձագանքի այս ամենին, ու Ֆրանսիան առավելագույն ճնշումը գործադրի, որպեսզի, որպես առաջին քայլ, գոնե մարդասիրական օգնության համար ճանապարհը բացվի։ Ինձ համար կարևոր է գտնվել միջանցքի սկզբնամասում՝ ցույց տալու համար, որ Ֆրանսիան Հայաստանի ու Արցախի կողքին է»։

29 марта председатель регионального совета Оверни-Рона-Альп Франции Лоран Вокье вместе с губернатором Сюникской области Робертом Гукасяном и заместителем министра территориального управления и инфраструктур Ваче Тертеряном посетили начальный участок перекрытого Азербайджаном Бердзорского коридора, задокументировав перекрытие дороги на пограничном пункте автомагистрали Армения-Арцах. "Арменпресс" сообщили об этом в администрации Сюника.
Лоран Вокье заявил: "Мы пришли напомнить миру, что в Арцахе 150 000 человек отрезаны от мира, им не хватает еды и медикаментов. Это – катастрофа. И все это делается в тишине, при отворачивающихся взглядах. Сегодня внимание всего мира приковано к Украине, что, конечно, понятно, но нельзя забывать и об Арцахе, ведь если есть одно, это не значит, что нет другого. Оба одинаково важны для нас. И очень важно, чтобы международное сообщество реагировало бы на все это, и чтобы Франция оказала максимальное давление, чтобы в качестве первого шага хотя бы открылась дорога для гуманитарной помощи. Для меня важно быть в начальной части коридора, чтобы показать, что Франция рядом с Арменией и Арцахом".