ԵԱՏՄ-ում ապադոլարացումն արդեն տեղի է ունեցել. Օվերչուկ
Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ապադոլարացումն արդեն տեղի է ունեցել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Բելառուսն այսօր» պետական լրատվամիջոցը, լրագրողների հետ զրույցում այս հայտարարությունն է արել ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Մե՛նք չենք դոլարը զենք դարձրել։ Բայց եթե մեզ կտրել են դոլարից և եվրոյից, բնականաբար, մենք ձեռքներս ծալած չենք նստի և այլ արժույթներ կփնտրենք»,– ասել է նա։
Օվերչուկը հայտնել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում ԵԱՏՄ–ի ներսում ապրանքների գործարքների 89%-ն իրականացվել է ազգային արժույթներով։ Մարտին ցուցանիշը հասել է 90 տոկոսի։

В рамках ЕАЭС дедолларизация уже произошла: Оверчук
В рамках Евразийского экономического союза дедолларизация уже произошла. Об этом заявил в четверг журналистам зампредседателя правительства России Алексей Оверчук, передает Sputnik Армения.
"Не мы превратили доллар в оружие. Но если нас отрезали от доллара и от евро, естественно, мы не будем сидеть сложа руки и станем искать другие валюты для взаиморасчетов. По состоянию на первый квартал текущего года у нас внутри ЕАЭС 89% сделок с товарами осуществляется в наших национальных валютах. В марте уже 90%", - сказал Оверчук.