Apple-ի գլխավոր տնօրենը իր ողջ կարողությունը կնվիրաբերի բարեգործության համար
Apple կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թիմ Կուկը մտադիր է իր ողջ կարողությունը նվիրաբերել բարեգործական նպատակներով: Այս մասին հայտնում է Fortune ամսագիրը:
Կուկի կաողությունը գնահտվում է 120մլն դոլար գումարած ևս 665 միլիոն՝ ակցիանների տեսքով: Կուկը հայտնել է, որ արդեն սկսել է ներդրումներ անել տարբեր բարեգործական հիմնադրամներում: Նա նաև նշել է, որ ամբողջ գումարը կնվիրաբերի միայն իր 10-ամյա զարմիկի քոլեջում սովորելու վարձը վճարելուց հետո:
Նշենք, որ ամսագիրի՝ համաշխարհային 50 հզոր առաջնորդների վերջին վարկանշային ցուցակում Կուկը գտնվում էր առաջին հորիզոնականում: Այդ ցուցակի հնգյակում էին հայտնվել նաև Եվրոպական կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարիո Դրագին, Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինը, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին:
2014թ. մի շարք տնտեսական հրատարակություններ Կուկին հաղթող են ճանաչել «Տարվա մարդ» կամ  «տարվա մենեջեր» անվանակարգերում:

Гендиректор Apple отдаст все состояние на благотворительность
Генеральный директор компании Apple Тим Кук планирует пожертвовать все свое состояние на благотворительность, сообщает журнал Fortune. Состояние менеджера оценивается в 120 миллионов долларов, еще 665 миллионов находится у него в собственности в виде акций.
Кук рассказал, что уже начал инвестировать деньги в различные благотворительные проекты, но он ''хотел бы разработать системный подход, а не просто выписывать чеки''. Полностью отдаться гуманитарным начинаниям менеджер планирует после того, как оплатит обучение в колледже своего 10-летнего племянника.
Журнал поставил Кука на первое место в своем последнем топе 50-ти мировых великих лидеров. Вместе с ним в пятерку лидеров вошли глава Европейского центробанка Марио Драги, глава КНР Си Цзиньпин, Папа Римский Франциск и премьер-министр Индии Нарендра Моди.