ՄԱԿ­-ը 15 մլն դոլար է հատկացնում Նեպալին
ՄԱԿ­-ը 15 մլն դոլար կհատկացնի կործանիչ երկրաշարժից տուժած Նեպալին օգնություն ցուցաբերելու համար: Այդ մասին ասվում է համաշխարհային կազմակերպության հումանիտար հարցերի կոորդինացման վարչության՝ ապրիլի 28­-ին հրապարակված հաշվետվության մեջ:
«Գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով տեղակալ Վալերի Ամոսը կարգադրել է ՄԱԿ­-ի կենտրոնական հիմնադրամից 15 մլն դոլար հատկացնել արտակարգ իրավիճակին արձագանքելու համար, որպեսզի միջազգային հումանիտար կազմակերպություններին հնարավորություն ընձեռվի արագորեն գործողություններ ծավալել Նեպալում»,­-ասված է փաստաթղթում:
Վերջին տվյալների համաձայն, ապրիլի 25-­ին Նեպալում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 5 հազարը, վնասվածքներ է ստացել շուրջ 10 հազար մարդ: ՄԱԿ-­ի տվյալներով տարերքի հարվածից տուժել է երկրի 8,1 մլն բնակիչ:

ООН выделяет $15 млн на оказание помощи Непалу
ООН выделяет $15 млн на оказание помощи Непалу, пострадавшему от разрушительного землетрясения. Об этом сообщается в отчете Управления по координации гуманитарных вопросов всемирной организации.
"(Замгенсека по гуманитарным вопросам) Валери Амос 27 апреля распорядилась о выделении $15 млн из центрального фонда ООН реагирования на чрезвычайные ситуации, чтобы позволить международным гуманитарным организациям быстро нарастить операции (в Непале)", - говорится в документе.
По последним оценкам, число жертв землетрясения превысило 5 тыс. человек, около 10 тыс. получили ранения. По данным всемирной организации, удар стихии коснулся 8,1 млн жителей Непала, численность населения которого составляет 27 млн человек.