Արդյո՞ք ավարտին է մոտենում պաղեստինա-իսրայելական ճգնաժամը
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նետանյաhուն̦ ով օրերս պաղեստինյան կողմին բանակցությունները վերսկսելու կոչ է արել̦ պատրաստ  է ստեղծելու պաղեստինյան պետություն̦- հայտնում են միջազգային լրատվամիջոցները:
«Ասացեք պաղեստինցիներին̦ որ դադարեցնեն Իսրայելի անօրինականացման գործընթացը: Ասացեք նրանց̦ որ պետք է վերադառնալ բանակցությունների սեղան: Ասացեք̦ որ այդ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան առանց որևէ նախապայմանների»̦ - խնդրել է Նետանյաhուն Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին`Երուսաղեմում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
Հիշեցնենք̦ որ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը ռազմական բնույթի հակամարտություն է̦ որը բաղկացուցիչ մասն է կազմում արաբ-իսրայելական շատ ավելի լայն ու խորը հակամարտության: Սա մարդկանց երկու խմբերի միջև միևնույն տարածքի վրա ինքնիշխանություն հաստատելու շուրջ տևական վեճ է̦ որի լուծման նպատակով բազմաթիվ փորձեր են արվել միաժամանակ երկու պետություն ստեղծելու` Իսրայելի կողքին անկախ պաղեստինյան պետություն: Սակայն շատ մասնագետներ էլ գտնում են̦ որ ավելի նպատակահարմար է ընդհանուր միասնական պետություն ստեղծելը̦ որը բոլորի համար հավասար իրավունքներով երկազգ երկիր կարող է դառնալ: Խնդիրն այն է̦ որ ցանկացած տարբերակի շուրջ էլ տարաձայնություններ կան և վստահության պակաս̦ քանի որ յուրաքանչյուր կողմը մյուսի մեջ իր հետագա անվտանգությանն ուղղված սպառնալիք է տեսնում:
Ինչ վերաբերում է Պաղեստինի ճանաչման հարցի շուրջ Իսրայելի վարչապետի հայտարարություններին̦ չենք կարող չնկատել̦ որ դրանք աչքի են ընկնում իրենց փոփոխականությամբ: Փորձագետներն անհեթեթ են համարում̦ որ ընդամենը օրերի տարբերությամբ  Նետանյաhուն մի քանի անգամ մտափոխ է լինում: Մարտի սկզբին̦ օրինակ̦ նա հայտարարեց̦ որ քանի դեռ վարչապետի պաշտոնում է գտնվում̦ անհնար է Պաղեստինի պետության ճանաչումը̦ այնուհետև խոստացավ̦ որ անկեղծ երկխոսության պարագայում պատրաստ  է ամեն դեպքում փոխզիջման գնալ` ճանաչելով Պաղեստինը:
Ինչևէ̦ հույս ունենանք̦ որ այս լավ նոտայի վրա էլ կանգ կառնի Իսրայելի կառավարության փոփոխամիտ ղեկավարը̦ և պաղեստինա-իսրայելական երկարատև հակամարտությունը վերջապես կլուծվի` նպաստելով առանց այն էլ այդ լարված ու թշնամական տարածաշրջանում գոնե մի փոքր խաղաղության հաստատմանը:

Близится ли развязка палестино-израильского конфликта?
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, который на днях призвал палестинскую сторону к возобновлению переговоров, готов к созданию государства Палестина, сообщили чуть ли не все международных СМИ.
"Сообщите палестинцам, чтобы они прекратили делегитимизацию Израиля. Скажите им, что надо вернуться за стол переговоров, и что они должны вести переговоры без предварительных условий", - попросил Нетаньяху министра иностранных дел Германии Франка-Вальтера Штайнмайера во время переговоров с ним в Иерусалиме.
Палестино-израильский конфликт - военный конфликт, который продолжается до сих пор между государством Израиль и палестинцами. История конфликта насчитывает более 100 лет. Он является составной частью более широкого арабо-израильского конфликта. Это спор между двумя группами людей с претензиями на правообладание и суверенитет над одной и той же территорией бывшего британского мандата Палестина, которую как государство провозгласили в 1988 году. В него входят территории на Западном берегу реки Иордан и в секторе Газа. Палестина признана 135 странами, однако по факту большая часть Палестины находится под контролем Израиля. Были сделаны многие попытки создать на спорной территории два государства: независимое палестинское государство рядом с Израилем. В настоящее время для подавляющего большинства израильтян и палестинцев, по мнению многих крупных опросов, решение о создании двух государств является лучшим способом положить конец конфликту. Большинство палестинцев видит в Западном береге реки Иордан и в секторе Газа составляющие элементы территории своего будущего государства, которое также принимается большинством израильтян. Часть ученых выступает за решение о создании единого государства, в результате чего весь Израиль, сектор Газа и Западный берег станут бинациональным государством с равными правами для всех. Однако есть значительные сферы разногласий по форме любого окончательного соглашения, а также в отношении уровня доверия: каждая сторона видит в другой угрозу своей дальнейшей безопасности.
Что касается заявлений премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху по вопросу о признании Палестины, то они отличаются своим непостоянством. Эксперты считают это абсурдом, что с разницей всего в несколько дней, в начале марта, Нетаньяху заявил, что Израиль не признает Палестину до тех пор, пока он остается на посту премьера, а в конце марта выступил с совершенно противоположным высказыванием. Нетаньяху на этот раз заявил, что готов признать Палестину, если она, по его словам, вступит в искренние переговоры с Израилем.
Надеемся, на этой хорошей ноте и остановится переменчивая позиция главы правительства Израиля, и затяжной палестино-израильский конфликт все-таки найдет разрешение, приведя долгожданный мир в этот и так враждующий и воюющий регион.