Դավութօղլուի խոսքով «ոչ մեկի գործը չէ», թե Թուրքիան ինչ է ուղարկում Սիրիա
Օրերս թուրքական մամուլում աղմուկ բարձրացրեց  Cumhuriyet-ի կողմից լուսանկարների և տեսագրության հրապարակումը, որոնք ապացուցում են Սիրիա ուղևորվող` Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպության բեռնատարներում զինամթերքի առկայությունը:
Այս առիթով Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հանդես է եկել մեկնաբանությամբ և հայտարարել, որ «ոչ մեկի գործը չէ», թե ինչ են բեռնատարները տեղափոխում:
Ինչ խոսք, մեկնաբանությունն ամբողջովին Թուրքիայի վարչապետի ոճով է. ո՞ւմ գործը կարող է լինել սիրիական ճգնաժամը, որի զոհերին ՄԱԿ-ն արդեն դադարել է հաշվել: Ո՞ւմ գործը կարող են լինել միլիոնավոր փախստականների ճակատագրերը, ովքեր ամիսների ընթացքում կորցրեցին ամեն ինչ` հայրենիք, օթևան, ունեցվածք... Ո՞ւմ գործը կարող է լինել այն, որ սիրիական ճգնաժամի պատճառով ընդլայնվող ու բարգավաճող «Իսլամական պետությունն» իր նվաճած տարածքները «մաքրում է» բոլորից, ովքեր չեն կիսում նույն կրոնն ու գաղափարները՝ ազատվելով նույնիսկ վերջիններիս մշակութային ժառանգությունից:
Սակայն Թուրքիայում հնչում են նաև այլ կարծիքներ: Թուրք իրավապաշտպաններն արդեն հայտարարել են, որ իսլամիստներին զենքի մատակարարումը հակասում է ինչպես Թուրքիայի օրենսդրությանն, այնպես էլ միջազգային նորմերին և նման գործելաոճի համար պաշտոնական Անկարան ստիպված կլինի բացատրություն տալ միջազգային դատարանում:
Ինչպես նշում է Today’s Zaman-ը, Ստամբուլի հանրային դատախազի նախկին տեղակալ Զեքերիա Օզը, ով աշխատանքից ազատվել էր 2013-ի դեկտեմբերի կոռուպցիոն սկանդալի հետևանքով, հայտարարել է, որ Դավութօղլուի մեկնաբանություններն ակնհայտ են դարձնում, որ երկրի վարչապետը լավ ծանոթ չէ միջազգային իրավունքին և չի պատկերացնում, որ զենքի մատակարարման համար երկիրը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել միջազգային դատարանում:
Ինչ խոսք, առնվազն ծիծաղելի է զենք մատակարարել հարևան երկիրն ավերակների վերածող  ծայրահեղականներին և հայտարարել, թե դա ոչ մեկի գործը չէ: Այնուամենայնիվ, թվում է թե հարցը շուտով կդառնա միջազգային հանրության և միջազգային անվտանգության պահպանման համար պատասխանատու կառույցների գործը: Ի դեպ, Cumhuriyet-ի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարի դեմ Ստամբուլի դատախազությունն արդեն գործ է հարուցել և սկսվել է հետաքննությունը:
Հիշեցնենք, որ ուրբաթ օրը պարբերականը հրապարակել էր սենսացիոն լուսանկարներ և տեսագրություն՝ արված 2014թ. հունվարին Ադանայում, որտեղ երևում է թուրք ժանդարմների կողմից Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպությանը պատկանող բեռնատարների խուզարկությունը: Լուսանկարներում երևում է, որ բեռնատարները տեղափոխում են զինամթերք և ոչ թե «մարդասիրական օգնություն», ինչպես հայտարարված է: Խոսքը շուրջ 1000 հրետանային ականի, 50 հազար փամփուշտի, ականանետի 1000 արկի և պողպատյա վեց արկղերի մասին է:
Շաբաթ օրն Անկարայում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ Դավութօղլուն խոստովանել է, որ բեռնատարները զենք են տեղափոխել՝ ավելացնելով, թե դա Սիրիայի էթնիկ թուրքմենների համար նախատեսված «օգնություն» է:

Davutoglu: It Is Nobody’s Business That Turkey Sends Ammunition to Syria
The other day the photos and the videos disseminated by the Cumhuriyet , that proved that trucks of Turkey's National Intelligence Organization contained ammunition, caused an outcry in the Turkish media.
On the occasion the prime minister of Turkey Ahmet Davutoglu made a comment noting that “it was nobody’s business”, what the trucks were transferring.
No doubt the comment was typical to the style of the Turkish prime minister: whose business can Syrian Crisis be, the victims of which are no longer counted by the UN? Whose business can the fate of millions of refuges be, who in several mounths lost everything – homeland, shelter, property… Whose business can the fact be that the “Islamic State,” who expands and gets prosperous as a result of Syrian crisis, “wipes” everyone, who do not share the same religion and belifs, and even gets rid of their cultural heritage.
However other opinions are also heard in Turkey. Turkish lawyers have already declared that the delivery of weapons to the Islamists is against both Turkish Constitution and international norms. Consequently, official Ankara will have to give explanation to the international court for such kind a behavior.
As Today’s Zaman reports, Zekeriya Öz, the former İstanbul deputy chief public prosecutor, who was fired after 2013 December corruption scandal, declared that the comments of Davutoglu make it obvious that the prime minister of the country had not enough knowledge of the international law and could not imagine that the country could be prosecuted in the international court.
All in all it is not serious to deliver weapons to the extremists, who turn the neighboring country into ruin, and declare that it was nobody’s business. However, it seems that the issue will soon become the case of the international institutions responsible for the security of the international community.
By the way, against the chief editor of Cumhuriyet Istambul Prosecutor's Office made an appeal and started an investigation.
It is to be remained that on Friday the magazine published sensational photos and video shot in January, 2014 in Adana, where the investigation of the trucks belonging to the Turkey's National Intelligence Organization by the Turkish gendarmes was pictured. In the photos one can clearly see that the trucks were carrying ammunition and not an humanitarian aid, as it was declared. Here we speak of 1000 artillery shell, 50 rounds of ammunition, 1,000 mortar shell and of six steel boxes .
On Saturday, during the rally in Ankara Davutoglu confessed that the trucks were carrying ammunition adding that it was “assistance” to ethnic Turkmens in Syria.