Իրանի հանդեպ պատժամիջոցները պետք է վերացվեն հաշտության կնքման օրը
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համապարփակ համաձայնագիրը պետք է նախատեսի պատժամիջոցների վերացում փաստաթղթի կնքման օրվանից: Այդ մասին ասված է Իրանի խորհրդարանի (Մեջլիսի) կողմից ընդունված փաստաթղթում, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Խորհրդարանի 290 պատգամավորներից  185-ը կողմ են քվեարկել, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ապագա համապարփակ համաձայնագիրը նախատեսի բոլոր պատժամիջոցների վերացում, այդ թվում՝ կիրառվող ՄԱԿ ԱԽ-ի և ԵՄ-ի, ինչպես նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի և ղեկավարության կողմից, համաձայնագրի կնքման օրվանից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Կառավարությանն ուղղված փաստաթղթում պատգամավորները կոչ են անում պաշտպանել իրանցի ժողովրդի իրավունքներն ու ձեռքբերումները միջուկային ոլորտում: Փաստաթղթում նաև ամրագրվել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ին կթույլատրեն սովորական պարբերական դիտարկումներ Իրանի օբյեկտներում, բայց այն մուտք չի ունենա ռազմական և այլ գաղտնի օբյեկտներ:

Санкции против Ирана должны быть отменены в день подписания соглашения
Всеобъемлющее соглашение по иранской ядерной программе должно предусматривать отмену всех санкций против Ирана в день подписания ядерной сделки. Об этом говорится в принятом Иранским меджлисом петиции, передает агентство ТАСС.
"185 (из 290) депутатов проголосовали за то, чтобы будущее всеобъемлющее соглашение по иранской ядерной программе предусматривало отмену всех санкций, введенных как СБ ООН и Европейским союзом, так и администрацией и Конгрессом США, в тот же день, как оно будет заключено", - говорится в сообщении.
Меджлис принял документ с призывом к правительству защитить права и достижения народа страны в ядерной области. В петиции также отмечается: "Международному агентству по атомной энергии (МАГАТЭ) будет разрешено проводить обычные, регулярные инспекции ядерных объектов Ирана. При этом атомное агентство не будет иметь доступ "под любым предлогом" к иранским ученым, военным объектам, а также другим секретным объектам, не оснащенным ядерным оборудованием".
В призыве депутатов вновь подчеркивается, что Иран не потерпит ограничения сферы своей деятельности по развитию мирных ядерных технологий, по закупкам и работам, которые относятся к области ядерных исследований и разработок.