Ռուսական ցուցանակները՝ որպես սպառնալիք Վրաստանի տրանզիտային պոտենցիալին
Հուլիսի 10-11-ին Հարավային Օսիայի սահմանների մոտ ռուս սահմանապահները տեղադրել են նոր սահմանային ցուցանակներ, ինչն առաջ է բերել բուռն արձագանք վրացական կողմի մոտ: Վրացական ղեկավարությունն, ըստ վարչապետ Ղարիբաշվիլիի, ձեռնարկել է  բոլոր հնարավոր դիվանագիտական քայլերը միջադեպի հետ կապված, մասնավորապես՝ վրացական կողմը պատրաստվում է սահմանի տեղաշարժի հարցը բարձրացնել ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և այլ միջազգային կառույցներում: Վրացական կողմն անգամ բողոքի նոտա է ներկայացրել Ռուսաստանին՝ Շվեյցարիայի միջնորդությամբ:
Հատկանշական է, որ վրացական ընդդիմությունը և հասարակական շրջանակները ևս սահմանային խնդրի հետ կապված բավական ակտիվացել են: Վրացական ընդդիմությունն իշխանություններից պահանջում է առավել գործնական և վճռական քայլեր, իսկ հասարակական տարբեր կազմակերպություններ հանդես են գալիս Ռուսաստանի հասցեին քննադատություն պարունակող համատեղ հայտարարություններով, բավական լուրջ արշավ է ծավալվել նաև Facebook սոցիալական ցանցում:
Թեև սահմանային ցուցանակների տեղափոխման, անգամ փշալարերի անցկացման աշխատանքներ նախկինում ևս կատարվել են, այնուամենայնիվ այս անգամ վրացական կողմի արձագանքն ակնհայտորեն ավելի բուռն է: Դա թերևս բացատրվում է մի քանի հանգամանքներով:
Նոր ցուցանակները հայտնվել են Գորիի շրջանի Ցիտելուբանի գյուղի և Ախալգորյան շրջանի Օրչոսանի գյուղի մոտ, ինչի արդյունքում նոր սահմանից այն կողմ է մնացել այդ շրջանով անցնող Բաքու-Սուփսա նավթամուղի մի հատված: 830 կմ երկարություն ունեցող նավթամուղը տարեկան շուրջ 31 մլն բարել ադրբեջանական նավթ է Վրաստանի տարածքով հասցնում մինչև Սևծովյան Սուփսա նավահանգիստ:  Սահմանային ցուցանակների արդյունքում խողովակաշարի շուրջ 1605 մետրանոց հատվածը հայտնվել է Հարավային Օսիայի սահմանապահների վերահսկողության տակ, ինչը բավական լուրջ մարտահրավերներ է պարունակում դրա հետագա շահագործման հետ կապված: Ստեղծված իրավիճակը հարվածում է ինչպես Վրաստանի՝ որպես տրանզիտային երկրի հեղինակությանն, այնպես էլ երկրի էներգետիկ անվտանգությանը: Թերևս հենց այդ ռիսկերն են դրդել վրացական ղեկավարությանն արդեն իսկ մտածել «գերության մեջ հայտնված» խողովակաշարի հատվածի այլընտրանքային երթուղու կառուցման մասին:  Հատկանշական է, որ հարավօսական իշխանությունները ևս հայտարարությամբ անդրադարձել են խողովակաշարի ճակատագրին և նշել, որ խողովակաշարի շահագործման հետ կապված որևէ խնդրի դեպքում դրա օպերատոր հանդիսացող British Petrolium  ընկերությունը կարող է դիմել իրենց:
Վրացական բուռն արձագանքի մյուս հնարավոր պատճառն այն է, որ նոր սահմանագիծն ընդամենը 500 մետր հեռավորության վրա է գտնվում Վրաստանի Արևելք-Արևմուտք ավտոմայրուղուց, որով անցնում են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային տրանզիտային մեծ հոսքեր: Անշուշտ, միջազգային տրանզիտային լուրջ հանգույց դառնալու հավակնություններ ունեցող երկրի համար նման զարգացումները բավական ռիսկային են և լրջորեն հարվածում են տվյալ երկրի վարկանիշին:
Վրացական կողմի կոշտ արձագանքն ունի նաև հումանիտար դրդապատճառներ: Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ սահմանային ցուցանակների տեղափոխման արդյունքում տեղի վրացական գյուղերի մի շարք բնակիչների հողատարածքներ մնացել են սահմանագծից այն կողմ: Իշխանությունները գիտակցում են, որ սեփական բնակիչներին, նրանց ունեցվածքը պաշտապանելու անկարողությունը բավական լուրջ իմիջային հարված է իրենց համար: Բացի այդ, չնայած Հարավային Օսիայի սահմանապահների հավաստիացումներին, թե գյուղացիները կարող են օգտվել սեփական հողատարածքերից, փորձը ցույց է տալիս, որ սահմանային ցուցանակների հայտնվելուն հաջորդում են սահմանի ամրացման՝ փշալարերի անցկացման աշխատանքները:
Բացի վրացական կողմի նման արձագանքի պատճառներից, բավական հետաքրքիր է հասկանալ նաև ռուսական կողմի՝ սահմանային ցուցանակներն առաջ տանելու որոշումը: Նախևառաջ նշենք, որ պաշտոնական Մոսկվան կտրականապես դեմ է այս հարցով ցանկացած քննադատության և պնդում է, որ սահմանային խնդիրների լուծման համար Վրաստանը պետք է կապ հաստատի ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Հարավային Օսիայի հետ: Նման մոտեցումը լավ մտածված է, քանի որ ակնհայտ է, որ Վրաստանը, որը Հարավային Օսիան և Աբխազիան դեռևս համարում է իր անբաժան մաս, չի գնա նման քայլի:
Այն, որ հենց ռուսական կողմն է կանգնած այս ամենի հետևում վկայում է թեկուզև նախորդ տարի Ռուսաստանի և Հարավային Օսիայի միջև կնքված պայմանագիրը, որի համաձայն Ռուսաստանն իր վրա է վերցրել Հարավային Օսիայի անվտանգության ապահովման, այդ թվում՝ սահմանների պաշտպանության խնդիրը: Ինչ վերաբերում է ռուս սահմանապահներին նման հրաման տալու Մոսկվայի դրդապատճառներին, ապա այս առումով կարևոր ենք համարում դիտարկել վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Վրաստանի կնքած երկու ռազմական պայմանագրերը:
Խոսքը մասնավորապես գնում է Ֆրանսիական  ThalesRaytheonSystems (TRS) ընկերության և MBDA տիպի հրթիռներ արտադրող եվրոպական ընկերության հետ Վրաստանի կնքած պայմանագրերի մասին, որոնց արդյունքում Վրաստանը պետք է ստանա հակաօդային պաշտպանության ժամանակակից միջոցներ: Անշուշտ, ռուսական կողմը գիտակցում է, որ եվրոպական զենքն առաջին հերթին ուղղված է իր դեմ և, բնականաբար, չէր կարող որևէ կերպ չարձագանքել այդ ռազմական գործարքներին:
Բացի այդ, նման ռազմավարական առաջխաղացմամբ (Բաքու-Սուփսա նավթամուղի մի հատվածն իր վերահսկողության տակ վերցնելով և Արևելք-Արևմուք մայրուղու նկատմամբ կարևոր դիրք գրավելով) Ռուսաստանը մի կողմից փորձեց լուծել մարտավարական-տակտիկական խնդիր, մյուս կողմից՝ հստակ հաղորդագրություն ուղարկեց ինչպես վրացական իշխանություններին, այնպես էլ նրանց արևմտյան դաշնակիցներին, որ ներկա հակամարտության պայմաններում որևէ ստատուս-քվո երաշխավորված չէ:

The Russian Signs a Threat to Georgia's Transit Potential
During July 10-11, at the South Ossetia borders, the Russian frontier guards installed new signs, which caused a stormy reaction by the Georgian side. The Georgian leadership, according to the Prime Minister Garibashvili, has taken all available diplomatic steps in connection with the incident, in particular, the Georgian side intends to raise the issue of border movement of UN, OSCE and other international organizations. The Georgian side even presented a note of protest to Russia, with the help of Switzerland.
It is noteworthy that the Georgian opposition and public circles are also very active on the border issue. Georgian opposition demands for a more practical and decisive action, and non-governmental organizations issued a joint statement containing criticism towards Russia, besides quite a serious campaign has started on Facebook.
Though transfer of border signs, as well as building barbed wire has been done before, this time the furious reaction of the Georgian side was more obvious. This is probably explained by several factors.
New signs have appeared in the village Tsitelubani in Gori district and Akhalgoryan village in Orchosani district, as a result of which a section of the Baku-Supsa pipeline had been set apart. 830 km long pipeline yearly provides around 31 million barrels of oil to Black Sea Supsa port from Georgia. As a result of the border signs, around 1605 meter of the pipeline has appeared under the control of the South Ossetian border-guards, which involves quite serious challenges in terms of its further exploitation. This situation is hitting both Georgia’s reputation as a transit country, as well as the country's energy security. Perhaps such risks have forced the Georgian leadership to already think about  the alternative route construction for this "captive" segment of the pipeline. It is significant that the South Ossetian authorities also referred to the pipeline's fate telling that in case of any problem related to the operation of the pipeline, the British Petrolium company may apply to them.
The other possible reason of Georgia's tough response, is that the new frontier is located only 500 meters from the Georgia's East-West highway, which through which both local and international transit traffic passes. Indeed, for a country with ambitions of becoming a major hub for international transit, such developments are rather risky and seriously undermine the reputation of the country.
The tough response of the Georgian side had also some humanitarian reasons. As before, now also, because of the transfer of marginal signs, the lands of a number of residents from Georgian villages remained on the other side of the border. The authorities realize that the failure to protect their own citizens and their property is a serious blow to their image. In addition, despite the South Ossetian border-guards assurances that farmers can use their own lands, the experience shows that the appearance of border signs is followed by the strengthening of borders by fixing barbed wires along.
Besides the reasons of furious reaction of Georgian side, it is also quite interesting to understand the reason of the Russian side to move forward the border signs. First of all, it should be noted that Moscow is categorically against any criticism in this regard and insists that concerning the border problems Georgia should contact South Ossetia and not Russia. This approach is well thought, since it is obvious that Georgia still considers Abkhazia and South Ossetia as integral parts, and will not take such a step.
The fact that the Russian side stands behind all this, can also be proved by the last year's agreement between Russia and South Ossetia, according to which Russia has undertaken the South Ossetian security issues, including border protection. As for Moscow's motives of giving such orders to Russian border guards, it is important to look through the two military agreements signed with Georgia during the past month.
This particularly refers to the French ThalesRaytheonSystems (TRS) company and MBDA missiles company’s agreements signed with Georgia as a result of which Georgia will receive modern air defense means. Of course, Russia is aware that the weapon is primarily directed against it and, naturally, could not but react to these military deals.
In addition, with this kind of strategic promotion (by taking into its control a part of Baku-Supsa pipeline and taking an important position in the East-West highway) Russia has tried to solve strategic and tactical problems, and on the other hand, sent a clear message to the Georgian authorities, as well as those Western allies stating that in this current conflict stage, no status quo can be guaranteed.