Ռուսական ցուցանակները՝ որպես սպառնալիք Վրաստանի տրանզիտային պոտենցիալին
Հուլիսի 10-11-ին Հարավային Օսիայի սահմանների մոտ ռուս սահմանապահները տեղադրել են նոր սահմանային ցուցանակներ, ինչն առաջ է բերել բուռն արձագանք վրացական կողմի մոտ: Վրացական ղեկավարությունն, ըստ վարչապետ Ղարիբաշվիլիի, ձեռնարկել է  բոլոր հնարավոր դիվանագիտական քայլերը միջադեպի հետ կապված, մասնավորապես՝ վրացական կողմը պատրաստվում է սահմանի տեղաշարժի հարցը բարձրացնել ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և այլ միջազգային կառույցներում: Վրացական կողմն անգամ բողոքի նոտա է ներկայացրել Ռուսաստանին՝ Շվեյցարիայի միջնորդությամբ:
Հատկանշական է, որ վրացական ընդդիմությունը և հասարակական շրջանակները ևս սահմանային խնդրի հետ կապված բավական ակտիվացել են: Վրացական ընդդիմությունն իշխանություններից պահանջում է առավել գործնական և վճռական քայլեր, իսկ հասարակական տարբեր կազմակերպություններ հանդես են գալիս Ռուսաստանի հասցեին քննադատություն պարունակող համատեղ հայտարարություններով, բավական լուրջ արշավ է ծավալվել նաև Facebook սոցիալական ցանցում:
Թեև սահմանային ցուցանակների տեղափոխման, անգամ փշալարերի անցկացման աշխատանքներ նախկինում ևս կատարվել են, այնուամենայնիվ այս անգամ վրացական կողմի արձագանքն ակնհայտորեն ավելի բուռն է: Դա թերևս բացատրվում է մի քանի հանգամանքներով:
Նոր ցուցանակները հայտնվել են Գորիի շրջանի Ցիտելուբանի գյուղի և Ախալգորյան շրջանի Օրչոսանի գյուղի մոտ, ինչի արդյունքում նոր սահմանից այն կողմ է մնացել այդ շրջանով անցնող Բաքու-Սուփսա նավթամուղի մի հատված: 830 կմ երկարություն ունեցող նավթամուղը տարեկան շուրջ 31 մլն բարել ադրբեջանական նավթ է Վրաստանի տարածքով հասցնում մինչև Սևծովյան Սուփսա նավահանգիստ:  Սահմանային ցուցանակների արդյունքում խողովակաշարի շուրջ 1605 մետրանոց հատվածը հայտնվել է Հարավային Օսիայի սահմանապահների վերահսկողության տակ, ինչը բավական լուրջ մարտահրավերներ է պարունակում դրա հետագա շահագործման հետ կապված: Ստեղծված իրավիճակը հարվածում է ինչպես Վրաստանի՝ որպես տրանզիտային երկրի հեղինակությանն, այնպես էլ երկրի էներգետիկ անվտանգությանը: Թերևս հենց այդ ռիսկերն են դրդել վրացական ղեկավարությանն արդեն իսկ մտածել «գերության մեջ հայտնված» խողովակաշարի հատվածի այլընտրանքային երթուղու կառուցման մասին:  Հատկանշական է, որ հարավօսական իշխանությունները ևս հայտարարությամբ անդրադարձել են խողովակաշարի ճակատագրին և նշել, որ խողովակաշարի շահագործման հետ կապված որևէ խնդրի դեպքում դրա օպերատոր հանդիսացող British Petrolium  ընկերությունը կարող է դիմել իրենց:
Վրացական բուռն արձագանքի մյուս հնարավոր պատճառն այն է, որ նոր սահմանագիծն ընդամենը 500 մետր հեռավորության վրա է գտնվում Վրաստանի Արևելք-Արևմուտք ավտոմայրուղուց, որով անցնում են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային տրանզիտային մեծ հոսքեր: Անշուշտ, միջազգային տրանզիտային լուրջ հանգույց դառնալու հավակնություններ ունեցող երկրի համար նման զարգացումները բավական ռիսկային են և լրջորեն հարվածում են տվյալ երկրի վարկանիշին:
Վրացական կողմի կոշտ արձագանքն ունի նաև հումանիտար դրդապատճառներ: Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ սահմանային ցուցանակների տեղափոխման արդյունքում տեղի վրացական գյուղերի մի շարք բնակիչների հողատարածքներ մնացել են սահմանագծից այն կողմ: Իշխանությունները գիտակցում են, որ սեփական բնակիչներին, նրանց ունեցվածքը պաշտապանելու անկարողությունը բավական լուրջ իմիջային հարված է իրենց համար: Բացի այդ, չնայած Հարավային Օսիայի սահմանապահների հավաստիացումներին, թե գյուղացիները կարող են օգտվել սեփական հողատարածքերից, փորձը ցույց է տալիս, որ սահմանային ցուցանակների հայտնվելուն հաջորդում են սահմանի ամրացման՝ փշալարերի անցկացման աշխատանքները:
Բացի վրացական կողմի նման արձագանքի պատճառներից, բավական հետաքրքիր է հասկանալ նաև ռուսական կողմի՝ սահմանային ցուցանակներն առաջ տանելու որոշումը: Նախևառաջ նշենք, որ պաշտոնական Մոսկվան կտրականապես դեմ է այս հարցով ցանկացած քննադատության և պնդում է, որ սահմանային խնդիրների լուծման համար Վրաստանը պետք է կապ հաստատի ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Հարավային Օսիայի հետ: Նման մոտեցումը լավ մտածված է, քանի որ ակնհայտ է, որ Վրաստանը, որը Հարավային Օսիան և Աբխազիան դեռևս համարում է իր անբաժան մաս, չի գնա նման քայլի:
Այն, որ հենց ռուսական կողմն է կանգնած այս ամենի հետևում վկայում է թեկուզև նախորդ տարի Ռուսաստանի և Հարավային Օսիայի միջև կնքված պայմանագիրը, որի համաձայն Ռուսաստանն իր վրա է վերցրել Հարավային Օսիայի անվտանգության ապահովման, այդ թվում՝ սահմանների պաշտպանության խնդիրը: Ինչ վերաբերում է ռուս սահմանապահներին նման հրաման տալու Մոսկվայի դրդապատճառներին, ապա այս առումով կարևոր ենք համարում դիտարկել վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Վրաստանի կնքած երկու ռազմական պայմանագրերը:
Խոսքը մասնավորապես գնում է Ֆրանսիական  ThalesRaytheonSystems (TRS) ընկերության և MBDA տիպի հրթիռներ արտադրող եվրոպական ընկերության հետ Վրաստանի կնքած պայմանագրերի մասին, որոնց արդյունքում Վրաստանը պետք է ստանա հակաօդային պաշտպանության ժամանակակից միջոցներ: Անշուշտ, ռուսական կողմը գիտակցում է, որ եվրոպական զենքն առաջին հերթին ուղղված է իր դեմ և, բնականաբար, չէր կարող որևէ կերպ չարձագանքել այդ ռազմական գործարքներին:
Բացի այդ, նման ռազմավարական առաջխաղացմամբ (Բաքու-Սուփսա նավթամուղի մի հատվածն իր վերահսկողության տակ վերցնելով և Արևելք-Արևմուք մայրուղու նկատմամբ կարևոր դիրք գրավելով) Ռուսաստանը մի կողմից փորձեց լուծել մարտավարական-տակտիկական խնդիր, մյուս կողմից՝ հստակ հաղորդագրություն ուղարկեց ինչպես վրացական իշխանություններին, այնպես էլ նրանց արևմտյան դաշնակիցներին, որ ներկա հակամարտության պայմաններում որևէ ստատուս-քվո երաշխավորված չէ:

Российские баннеры - угроза транзитному потенциалу Грузии
В начале июля российские пограничники на границе Южной Осетии с Грузией установили приграничные баннеры, что вызвало бурную реакцию грузинской стороны. Руководство Грузии взялось за дипломатические рычаги, в том числе направив РФ ноту протеста через швейцарское посольство.
Заметим, что грузинская оппозиция и общественные круги тоже активно включились в обсуждение приграничных событий. Оппозиционные партии обратились с требованием к правительству Грузии прибегнуть к более решительным шагам, а разные общественные организации выступили с заявлениями, осуждающими "шаги России". Также была организована активная кампания в соцсетях.
Несмотря на то, что инцидент с приграничными баннерами не первый в истории российско-грузинских отношений, на этот раз реакция Грузии была более жесткая, что можно объяснить разными факторами. Указатели границы были установлены на прилегающих территориях к селу Цителубани Горийского района и селу Орчосани Ахалгорского района, в результате чего небольшой участок от нефтепровода Баку-Супса остался на неподконтрольном Грузии участке. Нефтепровод Баку-Супса, общая продолжительность которого составляет 830 километров, эксплуатируется компанией British Petroleum. По этому трубопроводу ежегодно транспортируется 31 млн баррелей нефти из Азербайджана в грузинский терминал Супса. Ежедневно через нефтепровод проходит до 100 тысяч баррелей нефти. На сегодняшний день 1.6-километровый участок этого нефтепровода уже под контролем пограничников Южной Осетии, что для грузинской стороны неприемлемо и содержит ряд вызовов.
Следующей причиной такой бурной реакции грузинский стороны является то, что баннеры появились на расстоянии в 500 метров от центральной автомагистрали Тбилиси-Гори (магистраль Восток-Запад), по которой проходят как местные, так и международные транзитные потоки. Для страны, у которой есть желание стать региональным транзитным хабом, сложившаяся ситуация содержит большие риски и наносит удар по репутации страны.
Жесткая реакция грузин обусловлена также и гуманитарными мотивами. Как и прежде, перенос приграничных баннеров прямо или косвенно коснулся и местных сельчан. Земельные участки некоторых фермеров остались за пределами баннеров. И официальный Тбилиси осознает, что отсутствие возможности защищать права собственных граждан бьет по имиджу властей Грузии.
Кроме мотивов жесткой реакции грузин, довольно-таки интересно и понять, почему российская сторона пошла на такие шаги. Прежде всего надо отметить, что официальная Москва категорически отвергает свое участие в переносе границы, и для разрешения всех проблем советует грузинам напрямую связываться с Южной Осетией. То, что за установлением баннеров, несмотря на свои уверения, стоит российская сторона, подтверждает и подписанный в прошлом году договор между Россией и Южной Осетией, согласно которому РФ взяла на себя обеспечение безопасности Южной Осетии, в том числе и защиту ее границ. Что касается мотивов Москвы, то тут стоит обратить внимание на два последних военных контракта Тбилиси. Речь идет о договорах с французской компанией ThalesRaytheonSystems (TRS) и компанией MBDA - ведущим европейским разработчиком и производителем ракетных систем. Согласно этим контрактам, Грузия получит современные системы ПВО. Несомненно, Россия не могла оставить без внимания такого рода сделки и не отреагировать на них соответственно.
Обобщая вышесказанное, можно отметить, что новыми баннерами Россия с одной стороны решила тактические вопросы (учитывая стратегическую важность нефтепровода Баку-Супса и автомагистрали Гори-Тбилиси), а с другой стороны - дала четкий мессидж как грузинским властям, так и их западным союзникам о том, что в условиях сегодняшней конфронтации никакой статус-кво не гарантирован.