Իրանը 2 ատոմային էլեկտրակայան կկառուցի երկրի հարավում
Իրանը պատրաստվում է 2 ատոմային էլեկտրակայան կառուցել երկրի հարավում: РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ատմային էներգիայի հարցերով իրանական կազմակերպության նախագահ Ալի Աքբար Սալեհին։
Բուշեր նահանգում էլեկտրակայանի շինարարության նախագիծը նախատեսված է 3-4 տարվա համար, դրա արժեքը կկազմի մոտ 10 մլրդ դոլար։ Մոտ 15.000 տեխնիկ կներառվի աշխատանքում:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Չինաստանը և Իրանը համաձայնության են եկել 2 նոր ատոմակայանների շինարարության հարցում։ «Վիեննայում մենք բանակցություններ ենք վարել ամերիկացիների և չինացիների հետ և պայմանավորվել ենք Թեհրան-Վաշինգտոն-Պեկին եռակողմ հանդիպում անցկացնել Չինաստանում»,- ասել է Սալեհին։

Иран построит две атомные электростанции на юге страны
Иран планирует построить две атомные электростанции на юге страны, заявил президент Иранской организации по атомной энергии Али Акбар Салехи, передает РИА Новости со ссылкой на телеканал Press TV.
Проект строительства электростанций в южной провинции Бушир рассчитан на три-четыре года, его стоимость составит около 10 миллиардов долларов, около 15 тысяч специалистов-техников будут привлечены к работе, передает слова Салехи иранский телеканал Press TV.
Ранее сообщалось, что Китай и Иран пришли к соглашению по строительству двух новых атомных станций в прибрежной полосе Макран на юге Ирана. "Наши эксперты несколько раз ездили в Китай, китайские специалисты приезжали к нам неоднократно. В Вене мы вели переговоры с американцами и китайцами, и мы договорились провести трехстороннюю встречу Тегеран-Вашингтон-Пекин в Китае", - заявил Салехи.