40 հազար բրիտանացի պահանջում է ձերբակալել Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուին
Մեծ Բրիտանիայում ավելի քան 40 հազար մարդ ստորագրել է խորհրդարանի կայքում տեղադրված խնդրագիրը, որը պահանջում է ձերբակալել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին: Նշենք, որ վերջինս սեպտեմբերին պետք է մեկնի Լոնդոն: Ինչպես հայտնում է Nersru.com-ը, խնդրագրի նախաձեռնողը Դեմիեն Մորանն է, ով կոչ է անում ձերբակալել Նեթանյահուին, քանի որ նրա կարծիքով Իսրայելի վարչապետը միջազգային իրավունքի համաձայն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի՝ որպես ռազմական հանցագործ, ով մեղավոր է 2014 թվականին Գազայի հատվածում ավելի քան 2000 պաղեստինցիների մահվան համար:
Նշենք, որ ՀԱՄԱՍ-ի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի գրասենյակի տվյալներով Իսրայելի պաշտպանության բանակի գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում ավելի քան 2000 մարդ է սպանվել, որոնց մեծ մասը խաղաղ բնակիչներ են եղել: Իսրայելն էլ պնդում է, որ զոհվածներից գրեթե 1000-ը զինյալներ են եղել` միաժամանակ մեղադրելով ՀԱՄԱՍ-ին խաղաղ բնակիչների մահվան համար:
Ըստ բրիտանական օրենսդրության՝ այն առցանց խնդրագրերը, որոնք ավելի քան 10 հազար ստորագրություն են հավաքում, պետք է պաշտոնական մեկնաբանություն ստանան բրիտանական կառավարությունից: Իսկ եթե ստորագրությունների թիվը գերազանցի 100 հազարը, ապա խնդրագիրը պետք է քննարկման դրվի խորհրդարանում:
Իսրայելի արտաքին գերատեսչությունը հայտարարել է, որ այս խնդրագիրն «անիմաստ PR ակցիա է»` նշելով, որ Իսրայելի և Մեծ Բրիտանիայի միջև երբեք այսքան սերտ հարաբերություններ չեն եղել:
Բացի այդ, NEWSru Israel-ը հիշեցնում է, որ միջազգային օրենքների համաձայն՝ վարչապետի պաշտոնը դիվանագիտական իմունիտետ է ապահովում Նեթանյահուին, հետևաբար, Իսրայելի վարչապետին չի սպառնում իրական ձերբակալության վտանգը:

In the UK, more than 40 thousand people have signed the petition put on the website of the Parliament for arresting the Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. It should be noted that he will leave for London in September. As Nersru.com informs, the petition was initiated by Damien Morann, who calls for arresting Netanyahu, as according to him the Israeli Prime Minister in accordance with international law should be take responsibility as a war criminal guilty for the deaths of more than 2,000 Palestinians in 2014.
It should be noted that according to Hamas and the UN Office for Refugees as a result of Israeli military operations in the Gaza Strip more than 2,000 people have been killed, most of whom were civilians. Israel, in its turn claims that more than 1000 of the dead people were militants blaming Hamas for those deaths.
According to the British law, the online petitions, which collect more than 10 thousand signatures, should receive an official comment from the British Government. If it exceeds 100 thousand signatures, the petition must be submitted for parliamentary discussion.
The Israeli Foreign Ministry said that this petition is a "pointless PR campaign," noting that Israel has never been in so close relations with the UK.
In addition, NEWSru Israel recalls that under international law, Prime Minister Netanyahu has diplomatic immunity, therefore, the Israeli Prime Minister will not face the risk of being arrested.