Միգրացիոն ճգնաժամ. ԵՄ-ում շարունակում են ելքեր փնտրել
Այսօր եվրոպական նախարարները Բրյուսելում արտահերթ բանակցություններ են անցկացրել անօրինական միգրացիայի հետ կապված հարցերով, ինչի պատճառ են հանդիսացել անցյալ գիշեր Գերմանիայի կողմից վերսկսված սահմանային ստուգումները:
Բանն այն է, որ Բավարիայի ոստիկանությունը կանգնեցրել է Ավստրիայից եկող բոլոր գնացքները` թույլ տալով սահմանն անցնել միայն նրանց, ովքեր ունեին «համապատասխան ճամփորդական փաստաթղթեր»: Արդյունքում կալանավորվել են մոտ 30 մաքսանենգներ և 90 փախստականներ:
Գերմանիայի կողմից սահմանային ստուգումների վերսկսումը սպառնում է քայքայել Շենգենյան համակարգը, որը թույլ է տալիս ազատ ճանապարհորդություն ԵՄ անդամ երկրների միջև: Սակայն ժամանակավոր որոշակի սահմանային ստուգումներ շենգենյան փաստաթուղթն այնուամենայնիվ չի բացառում:
«Այս միջոցառումների նպատակը դեպի Գերմանիա անօրինական միգրանտների ներհոսքի սահմանափակումն է եղել, ինչպես նաև  ունեցել է մի շարք անվտանգության նկատառումներ», - հայտարարել է երկրի ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մեյզերը՝ հավելելով, որ առաջնահերթ հենց Ավստրիայի հետ սահմանն է իրենց ուշադրության կենտրոնում լինելու:
«Գերմանիան միշտ էլ ցույց է տվել, որ պատրաստ է օգնել փախստականներին, սակայն պետք է վերջապես արդար բաշխում լինի ամբողջ Եվրոպայով մեկ: Սահմանային վերահսկումը չի կարող լուծել բոլոր խնդիրները», - նշել է Մեյզերը:
Ինչպես և սպասվում էր, առաջին մարդը, որ ողջունել է սահմանային ստուգումներ անցկացնելու Գերմանիայի նախաձեռնությունը, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն է եղել, ով, հիշեցնենք, ակտիվ կերպով պատ է կառուցում Սերբիայի հետ սահմանի վրա` հակամիգրանտային քաղաքականությունից ելնելով:
«Մենք ավելի քան որևէ մեկը հասկանում ենք Գերմանիայի ընդունած  որոշումը: Այս միջոցառումն անհրաժեշտ էր թե’ գերմանական և թե’ ընդհանրապես եվրոպական արժեքները պաշտպանելու համար», - հայտնել է Օրբանը՝ հավելելով, որ Արևելյան Եվրոպայի մի քանի այլ առաջնորդների հետ միասին ամեն գնով մերժելու է միգրանտների քվոտավորման Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի ծրագիրը:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրն իրենից ենթադրում էր 160,000 փախստականի ընդունում և ապաստանի տրամադրում ԵՄ բոլոր 28 երկրներում, որտեղ և միգրանտները պետք է բաշխվեին` կախված տվյալ երկրի չափերից և կամ բարեկեցության մակարդակից:
Ամեն դեպքում, անկախ այն բանից, արդյոք Եվրոպան վերջապես կիրագործի այդ ծրագիրը, թե այնուամենայնիվ կմերժի այն, խիստ կարևոր է, որ ցանկացած որոշման դեպքում ԵՄ անդամները փորձեն համերաշխություն ցուցաբերել և միասին ընդհանուր հայտարարի գալ, քանի որ ներկա դրությամբ կարելի է թերևս արձանագրել, որ միասնության պակասը ԵՄ պարագայում շատ ավելի մեծ մարտահրավեր է, քան միգրացիոն ճգնաժամը:

Today European ministers have been holding emergency talks on plans to distribute migrants around the continent, after Germany reintroduced border controls claiming it could no longer handle its immigrant influx.
The matter is that last night German officials were halting all trains trying to cross the border from Austria to Germany’s Bavarian region allowing to enter only those with "valid travel documents" and detaining at the same time about 30 smugglers and 90 refugees,  The Independent informs.
Germany's reintroduction of border controls threatens to undermine the so-called Schengen system, which allows passport-free travel among many nations in the bloc. However, the agreement does allow for temporary suspensions.
"The aim of these measures is to limit the current influx to Germany and to return to an orderly process which is also necessary for security reasons,"  the Interior Minister of the country, Thomas de Maiziere declared, adding that the focus will be on the border to Austria first.
"Migrants must understand they cannot choose the states where they are seeking protection,"de Maiziere said, according to The Guardian, "Germany has shown willingness to help and this helpfulness must not be overstretched and this is why this measurement is a signal to all Europe. Germany takes on its responsibility but there must be a fair distribution across Europe. The border controls will not solve everything."
Predictably, the very first person to welcome Germany's introduction of temporary border controls was the Hungarian Prime Minister Viktor Orban, who is building a wall on the Serbian border on the same grounds.
"We have great understanding for Germany's decision and we'd like to express our solidarity. The measure was necessary to protect German and European values," Orban said adding that together with some other eastern European leaders they would not accept a plan set out by the European Commission Chief, Jean-Claude Juncker, for mandatory refugee quotas, Euronews reports.
Let’s recall that Germany, Austria and France supported Juncker’s proposal anyway, which would see 160,000 people shared out across all 28 EU states. They would be allocated on the basis of a country’s size and wealth.
However, whether Europe finally agrees upon this quote plan or rejects it, at least there should be a certain consensus between the EU member-states, as we can nowadays consider the unity of the EU to be even much bigger challenge than the migrant crisis itself.