Սայմոն Մեյսոն. Ընդհանուր մինիմալ նպատակ ունենալը չափազանց կարևոր է բանակցային գործընթացում
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը Շվեյցարիայում գտնվող Անվտանգության ուսումնասիրությունների կենտրոնի (Center for Security Studies) Միջնորդության աջակցության թիմի ավագ գիտաշխատող և ղեկավար Դոկտոր Սայմոն Մեյսոնի հետ: Հարցազրույցն իրականացվել է Երևանում սեպտեմբերի 25-ից 28-ը կայացած «Խաղաղության ճանապարհի դժվարությունները. դասեր Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի փորձից» թեմայով սեմինարի շրջանակներում*:
-                     Կկիսվե՞ք սեմինարից Ձեր տպավորություններով:
-                     Կցանկանայի նշել, որ մարդիկ շատ հետաքրքրված, մոտիվացված և փորձառու են: Դա հրաշալի է, քանի որ սա փոխադարձ ուսուցում է, այլ ոչ թե դասավանդում:
Այս տեսակի սեմինարների շատ մասնակիցներ մեծ փորձ ունեն, և որոշ կոնցեպտներ և գաղափարներ ավելի շատ միջոց են հասկանալու, թե ինչ են նրանք իրականում անում, և այս առումով, հաճելի է աշխատել մարդկանց հետ, ովքեր այդքան ակտիվ են իրենց գործունեության ոլորտում:
-                     Ձեր կարծիքով, ի՞նչ պայմաններ են անհրաժեշտ հակամարտող կողմերին բանակցություններ սկսելու համար:
- Դրա համար կան տարբեր եղանակներ: Կողմերը, որոնք ցանկանում են բանակցել, պետք է համապատասխան կամք դրսևորեն: Հաճախ նրանք համոզված չեն, որ դա կարող է աշխատել:
Այնուամենայնիվ, բանակցելու կամքը նվազագույն պայմաններից մեկն է:
Կան նաև դեպքեր, երբ կողմերը բավարարված չեն իրավիճակից: Եթե դուք բոլորովին բավարարված եք իրավիճակով, ինչու՞ դուք պետք է բանակցեք: Պետք է լինի ինչ - որ դժգոհություն ներկա իրավիճակից և հույս, որ փորձելով բանակցել, դուք կարող եք ստանալ ավելի լավ բան:
Կարևոր է նաև, որ լինի տարածաշրջանային և միջազգային կոնսենսուս, որը  հնարավոր կդարձնի բանակցային գործընթացը: Դա չի նշանակում, որ տարածաշրջանային և միջազգային դերակատարները պետք է ակտիվորեն աջակցեն բանակցային գործընթացին, սակայն նրանք առնվազն չպետք է արգելափակեն այն: Այնպես որ, այդ նվազագույն կոնսենսուսի կարիքը կա: Օրինակ, Սուդանի դեպքում, որն ավարտվեց համապարփակ խաղաղության գործընթացով, կար այդ նվազագույն կոնսենսուսը թույլ տալու, որ գործընթացը տեղի ունենա: Ես կարծում եմ, որ դա կողմերի միջև հաջող բանակցությունների պայմաններից մեկն է:
-                     Որո՞նք են այն անհրաժեշտ սկզբունքներն ու մոտեցումները, որոնց  հակամարտող կողմերը պետք է հետևեն կառուցողական բանակցությունների համար:
-                     Առանցքային հարցերից մեկն այն է, թե արդյոք կողմերը բանակցային գործընթացում ունեն ընդհանուր նպատակ: Այսպես,   A  կողմն ունի նպատակ, B կողմը ունի նպատակ և եթե կա երրորդ կողմ՝ միջնորդ, ապա այն ևս ունի նպատակ: Այստեղ հարցն այն է, թե կա՞ արդյոք մի ընդհանուր նվազագույն նպատակ: Եթե դուք չունեք ընդհանուր նպատակ, չափազանց դժվար է բանակցային գործընթացի համար կողմնորոշում գտնել: Եթե ունեք ընդհանուր նպատակ, հարցն այն է, թե բանակցությունների ժամանակ ինչ հարցերի պետք է անդրադառնաք ձեր ընդհանուր նպատակին հասնելու համար: Սա մի կետն է:
Մյուս կետը, որի մասին պետք է միշտ մտածել բանակցությունների ժամանակ, գործընթացը և բովանդակությունն են: Դրանք երկուսն էլ կարևոր են, կապակցված են, բայց կարող են նաև առանձին դիտարկվել:  Եթե ուզում եք հասնել համաձայնության, պետք է ունենաք գործընթացի որոշակի կառուցվածք և համակարգ, որպեսզի գործ ունենաք Ձեր բովանդակության հետ:
Դուք չեք կարող մտնել բանակցությունների մեջ և զբաղվել Ձեր ուզած ողջ բովանդակությամբ: Պետք է նախ դիտարկեք տարբեր հարցեր՝ օրակարգը, անցկացման վայրը և քննարկվող հարցերի հերթականությունը: Բոլոր այս գործընթացային հարցերը շատ կարևոր և հիմնարար են, եթե ցանկանում ենք հասնել Ձեր նպատակին:
Բանակցություններում կա մեկ հստակ գաղափար, որը գալիս է «Հասնել «Այո»-ի» գրքից: Գիրքն ասում է, որ տարբերություններ կան դիքորոշումների (այն, ինչ կողմերը ցանկանում են, ինչը նրանք հայտարարում են, որ ցանկանում են) և շահերի (մտավախություններ,  դիրքորոշման հիմքում գտնվող պատճառներ) միջև: Այսինքն՝ եթե Դուք հետևում եք Ձեր դիրքորշմանը, Դուք արգելափակման մեջ եք հայտնվում, Դուք պետք է առաջինը գնաք դիրքորոշումից ավելի խորը՝ դիտարկելու կողմերի շահերը՝ հետաքրքրություններն և մտավախությունները և եթե գտնում եք, որ կարող եք գտնել հնարավոր համաձայնության կետ, որտեղ երկու կողմի շահերը կարող են բավարարվել, դա առաջին քայլն է նախքան տարբերականներ դիտարկելը,համաձայնագիր կնքելը կամ լուծում գտնելը:
-                     Ի՞նչ աշխատանք պետք է իրականացվի հակամարտող կողմերի քաղաքացիական հասարակությունների հետ, քանի որ նրանք կարող են ունենալ իրենց ներդրումը բանակցային գործընթացում կամ հակամարտությունների կարգավորման մեջ ընդհանրապես:
Դա  մեծապես կախված է, իհարկե, թե ինչ հակամարտություն, ինչ դեպք եք դիտարկում, բայց գաղափարն այն է, որ մարդիկ, ովքեր տուժել են հակամարտությունից և ովքեր կառավարում են հակամարտությունը, պետք է նաև ինչ-որ կերպ ներգրավված լինեն դրա կարտգավորմանը: Եթե դիտարկենք 2007-2008 թվականների Քենիայի ընտրական ճգնաժամի դեպքը, շատ կարևոր էր էլիտայի՝ Track 1, քաղաքական մակարդակի դերը, Քոֆի Անանի միջնորդությունը, սակայն հակամարտությունը վերաբերում էր ամբողջ հասարակությանը:
Միշտ շատ կարևոր է, որ քաղաքացիական հասարակությունը ներգրավված լինի գործընթացում, եթե նույնիսկ այն հակամարտության պատճառով բևեռացված է և բաժանված: Կարևոր է, քանի որ քաղաքացիական հասարակության վերլուծությունները տարբեր են քաղաքական վերնախավի մոտեցումներից: Նրանք կարող են ունենալ գաղափարներ, որ քաղաքական էլիտան չունի:
Եվ վերջապես, եթե դուք համաձայնության եք հասնում Track 1-ի մակարդակով՝ առանց որևէ ներգրավման, խորհրդակցությունների, քաղաքացիական հասարակության հետ կարծիքների փոխանակման, ձեր համաձայնությունը ոչ լեգիտիմ և անկայուն կլինի հասարակության աչքերում: Օրինակ Քենիայում Track 1 մակարդակով գործընթացին զուգահեռ ընթանում էր մուլտիթրեք գործընթաց (Track 1-ի և Track 2—ի ներգրավմամբ) և միջնորդ Քոֆի Անանը խորհրդակցել և խոսել էր քաղաքացիական հասարակության դերակատարների հետ, տեսել նրանց վելուծությունները, ծանոթացել նրանց մտքերին, ինչպես նաև ստացել երաշխիքներ, որ Track 1  մակարդակում համաձայնագիրը ստորագրվելու դեպքում քաղաքացիական հասարակությունը կհամաձայնի  և կիրականացնի այն:

Simon Mason: Common Minimal Goal is Extremely Important for Negotiation Process (EXCLUSIVE)
“Armedia” IAA presents an exclusive interview with a senior researcher and head of the Mediation Support Team at the Center for Security Studies (CSS) in Zurich, Switzerland Dr. Simon Mason. The interview was taken in the framework of the workshop "The Complexity of Peace Processes: Lessons from Northern Ireland and Scotland Cases" held in Yerevan on September 25-28*.
-   Would you share your impressions from the workshop?
-   I would say people were very interested, motivated and rich experienced. This is very nice, because it is a mutual learning, it is not teaching. Many practitioners in these types of workshops have extreme amount of experience and some of the concepts and ideas is more a way of understanding of what they are really doing and in that sense it is a pleasure to work with people so active in their field.
-   What do you think, what are the necessary conditions for the conflicting parties to start negotiations?
-   There are different ways for it. Parties that want to negotiate should have the will to try to negotiate. Often they are not sure that this can work. However,  at least the will to try to negotiate is one of the minimal conditions.
Also there are cases when the parties are not satisfied with the situation. If you are totally satisfied with the situation, why would you negotiate? There has to be some dissatisfaction with the present situation and hope that by trying to negotiate you can get something better.
It  is also important that there is a regional and international consensus to let the negotiation process happen. It does not necessarily mean that the regional and international actors have to support it actively, but at least they should not block it. So there is a need of this minimal consensus and in the case of, for example,  Sudan that ended up with comprehensive peace process, there was this minimal consensus to let the process happen. And I think this is one of the conditions for successful negotiations between parties.
-   What are the necessary principles and approaches for constructive negotiations that the conflicting parties should follow?
-   One of the key questions is whether the parties in the negotiation process have a common goal. So party A has a goal, party B has a goal and if there is a third party - a mediator, it has a goal. Here the question is – is there a common minimal goal, because if you do not have a common goal, it is extremely hard to find orientation for the negotiation process. If you do have a common goal, the question is then – what the issues are you have to address in negotiations in order to reach your common goal. This is one point. The second point to always think in the negotiation is the process and content. They are both very important. They are linked, but you can also look at them separately. And the key point is that if you want to reach an agreement, you have to have a certain structure and system of a process in order to get and deal with your content. You can’t jump into negotiation and deal with all the content you want to go. You have to look at various issues, agenda, the venue, discussed themes and the sequencing. All this process questions are very important and fundamental, if you want to reach your goal.
There is one specific idea in negotiation, which comes from this book “Getting to Yes.” The book says there is difference between positions – what the parties want, what they state they want - and the interests, which are the concerns, the goals below the position. And the thinking is that if you stick to positions you get blocked, you have to first go below the positions and look at the interests, the concerns of the parties and if you identify that you can find the possible agreement - a point, where the interests of both sides can work on. This is the first step, before looking at options and finding an agreement or a solution.
-   What work should be carried out with the civil societies of the conflicting parties so as they  can have their contribution in the negotiation process or in the resolution of conflicts in general?
-   It depends, of course, very much on which conflict, which cases you are looking at, but the idea is that the people who are affected by the conflict and who are driving the conflict should somehow also be involved in ending the conflict. If we take the case of the Kenya 2007-2008 election crisis, it was very important to have the elite –the Track 1, political level, in the process mediated by Kofi Annan, but the conflict was shaping a whole of society. So it is also very important to have a civil society involved in the process, even if the civil society was also polarized and split by the conflict. And it was important because the analysis is different by the civil society, then that of by the political elite. They can have ideas that the political elite may not have.
And finally, if you strike a deal at the Track 1 level, without any involvement, consultations, exchange with civil society, you may reach an agreement, but that is not seen as legitimate and that may not be sustainable in the eyes of civil society. So in case of Kenya, they had multi-track process (Track 1 and Track 2 combined). The mediator Kofi Annan consulted and talked to civil society actors, to observe their analysis, their ideas. He also gain guarantees from the civil society representatives that they will agree and carry on the agreement, in case it is signed at the Track 1 level.