Սայմոն Մեյսոն. Ընդհանուր մինիմալ նպատակ ունենալը չափազանց կարևոր է բանակցային գործընթացում
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը Շվեյցարիայում գտնվող Անվտանգության ուսումնասիրությունների կենտրոնի (Center for Security Studies) Միջնորդության աջակցության թիմի ավագ գիտաշխատող և ղեկավար Դոկտոր Սայմոն Մեյսոնի հետ: Հարցազրույցն իրականացվել է Երևանում սեպտեմբերի 25-ից 28-ը կայացած «Խաղաղության ճանապարհի դժվարությունները. դասեր Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի փորձից» թեմայով սեմինարի շրջանակներում*:
-                     Կկիսվե՞ք սեմինարից Ձեր տպավորություններով:
-                     Կցանկանայի նշել, որ մարդիկ շատ հետաքրքրված, մոտիվացված և փորձառու են: Դա հրաշալի է, քանի որ սա փոխադարձ ուսուցում է, այլ ոչ թե դասավանդում:
Այս տեսակի սեմինարների շատ մասնակիցներ մեծ փորձ ունեն, և որոշ կոնցեպտներ և գաղափարներ ավելի շատ միջոց են հասկանալու, թե ինչ են նրանք իրականում անում, և այս առումով, հաճելի է աշխատել մարդկանց հետ, ովքեր այդքան ակտիվ են իրենց գործունեության ոլորտում:
-                     Ձեր կարծիքով, ի՞նչ պայմաններ են անհրաժեշտ հակամարտող կողմերին բանակցություններ սկսելու համար:
- Դրա համար կան տարբեր եղանակներ: Կողմերը, որոնք ցանկանում են բանակցել, պետք է համապատասխան կամք դրսևորեն: Հաճախ նրանք համոզված չեն, որ դա կարող է աշխատել:
Այնուամենայնիվ, բանակցելու կամքը նվազագույն պայմաններից մեկն է:
Կան նաև դեպքեր, երբ կողմերը բավարարված չեն իրավիճակից: Եթե դուք բոլորովին բավարարված եք իրավիճակով, ինչու՞ դուք պետք է բանակցեք: Պետք է լինի ինչ - որ դժգոհություն ներկա իրավիճակից և հույս, որ փորձելով բանակցել, դուք կարող եք ստանալ ավելի լավ բան:
Կարևոր է նաև, որ լինի տարածաշրջանային և միջազգային կոնսենսուս, որը  հնարավոր կդարձնի բանակցային գործընթացը: Դա չի նշանակում, որ տարածաշրջանային և միջազգային դերակատարները պետք է ակտիվորեն աջակցեն բանակցային գործընթացին, սակայն նրանք առնվազն չպետք է արգելափակեն այն: Այնպես որ, այդ նվազագույն կոնսենսուսի կարիքը կա: Օրինակ, Սուդանի դեպքում, որն ավարտվեց համապարփակ խաղաղության գործընթացով, կար այդ նվազագույն կոնսենսուսը թույլ տալու, որ գործընթացը տեղի ունենա: Ես կարծում եմ, որ դա կողմերի միջև հաջող բանակցությունների պայմաններից մեկն է:
-                     Որո՞նք են այն անհրաժեշտ սկզբունքներն ու մոտեցումները, որոնց  հակամարտող կողմերը պետք է հետևեն կառուցողական բանակցությունների համար:
-                     Առանցքային հարցերից մեկն այն է, թե արդյոք կողմերը բանակցային գործընթացում ունեն ընդհանուր նպատակ: Այսպես,   A  կողմն ունի նպատակ, B կողմը ունի նպատակ և եթե կա երրորդ կողմ՝ միջնորդ, ապա այն ևս ունի նպատակ: Այստեղ հարցն այն է, թե կա՞ արդյոք մի ընդհանուր նվազագույն նպատակ: Եթե դուք չունեք ընդհանուր նպատակ, չափազանց դժվար է բանակցային գործընթացի համար կողմնորոշում գտնել: Եթե ունեք ընդհանուր նպատակ, հարցն այն է, թե բանակցությունների ժամանակ ինչ հարցերի պետք է անդրադառնաք ձեր ընդհանուր նպատակին հասնելու համար: Սա մի կետն է:
Մյուս կետը, որի մասին պետք է միշտ մտածել բանակցությունների ժամանակ, գործընթացը և բովանդակությունն են: Դրանք երկուսն էլ կարևոր են, կապակցված են, բայց կարող են նաև առանձին դիտարկվել:  Եթե ուզում եք հասնել համաձայնության, պետք է ունենաք գործընթացի որոշակի կառուցվածք և համակարգ, որպեսզի գործ ունենաք Ձեր բովանդակության հետ:
Դուք չեք կարող մտնել բանակցությունների մեջ և զբաղվել Ձեր ուզած ողջ բովանդակությամբ: Պետք է նախ դիտարկեք տարբեր հարցեր՝ օրակարգը, անցկացման վայրը և քննարկվող հարցերի հերթականությունը: Բոլոր այս գործընթացային հարցերը շատ կարևոր և հիմնարար են, եթե ցանկանում ենք հասնել Ձեր նպատակին:
Բանակցություններում կա մեկ հստակ գաղափար, որը գալիս է «Հասնել «Այո»-ի» գրքից: Գիրքն ասում է, որ տարբերություններ կան դիքորոշումների (այն, ինչ կողմերը ցանկանում են, ինչը նրանք հայտարարում են, որ ցանկանում են) և շահերի (մտավախություններ,  դիրքորոշման հիմքում գտնվող պատճառներ) միջև: Այսինքն՝ եթե Դուք հետևում եք Ձեր դիրքորշմանը, Դուք արգելափակման մեջ եք հայտնվում, Դուք պետք է առաջինը գնաք դիրքորոշումից ավելի խորը՝ դիտարկելու կողմերի շահերը՝ հետաքրքրություններն և մտավախությունները և եթե գտնում եք, որ կարող եք գտնել հնարավոր համաձայնության կետ, որտեղ երկու կողմի շահերը կարող են բավարարվել, դա առաջին քայլն է նախքան տարբերականներ դիտարկելը,համաձայնագիր կնքելը կամ լուծում գտնելը:
-                     Ի՞նչ աշխատանք պետք է իրականացվի հակամարտող կողմերի քաղաքացիական հասարակությունների հետ, քանի որ նրանք կարող են ունենալ իրենց ներդրումը բանակցային գործընթացում կամ հակամարտությունների կարգավորման մեջ ընդհանրապես:
Դա  մեծապես կախված է, իհարկե, թե ինչ հակամարտություն, ինչ դեպք եք դիտարկում, բայց գաղափարն այն է, որ մարդիկ, ովքեր տուժել են հակամարտությունից և ովքեր կառավարում են հակամարտությունը, պետք է նաև ինչ-որ կերպ ներգրավված լինեն դրա կարտգավորմանը: Եթե դիտարկենք 2007-2008 թվականների Քենիայի ընտրական ճգնաժամի դեպքը, շատ կարևոր էր էլիտայի՝ Track 1, քաղաքական մակարդակի դերը, Քոֆի Անանի միջնորդությունը, սակայն հակամարտությունը վերաբերում էր ամբողջ հասարակությանը:
Միշտ շատ կարևոր է, որ քաղաքացիական հասարակությունը ներգրավված լինի գործընթացում, եթե նույնիսկ այն հակամարտության պատճառով բևեռացված է և բաժանված: Կարևոր է, քանի որ քաղաքացիական հասարակության վերլուծությունները տարբեր են քաղաքական վերնախավի մոտեցումներից: Նրանք կարող են ունենալ գաղափարներ, որ քաղաքական էլիտան չունի:
Եվ վերջապես, եթե դուք համաձայնության եք հասնում Track 1-ի մակարդակով՝ առանց որևէ ներգրավման, խորհրդակցությունների, քաղաքացիական հասարակության հետ կարծիքների փոխանակման, ձեր համաձայնությունը ոչ լեգիտիմ և անկայուն կլինի հասարակության աչքերում: Օրինակ Քենիայում Track 1 մակարդակով գործընթացին զուգահեռ ընթանում էր մուլտիթրեք գործընթաց (Track 1-ի և Track 2—ի ներգրավմամբ) և միջնորդ Քոֆի Անանը խորհրդակցել և խոսել էր քաղաքացիական հասարակության դերակատարների հետ, տեսել նրանց վելուծությունները, ծանոթացել նրանց մտքերին, ինչպես նաև ստացել երաշխիքներ, որ Track 1  մակարդակում համաձայնագիրը ստորագրվելու դեպքում քաղաքացիական հասարակությունը կհամաձայնի  և կիրականացնի այն:

Саймон Майсон: "Воля к переговорам – одно из минимальных условий"
ИАА "Армедиа" представляет интервью со старшим научным сотрудником и руководителем команды Содействия посредничеству, находящегося в Швейцарии Центра изучения безопасности (Center for Security Studies), доктором Саймоном Мейсоном. Интервью было взято в Ереване во время семинара* по теме "Трудности мирного пути: уроки опыта Северной Ирландии и Шотландии".
Поделитесь Вашими впечатлениями от семинара?
– Хотелось бы отметить, что собравшиеся на семинаре участники очень заинтересованы, мотивированы и опытны. Это чудесно, поскольку превалирует взаимообучение, а не преподавательство. Многие участники подобных семинаров имеют большой опыт, и некоторые концепты и идеи скорее являются средством понять, что они на самом деле делают, и в этом смысле приятно работать с людьми, столь активными в своей сфере деятельности.
По Вашему мнению, какие условия необходимы конфликтующим сторонам для начала переговоров?
– Для этого существуют различные методы. Стороны, которые желают переговариваться, должны проявить соответствующую волю. Часто они не убеждены, что это может сработать. Тем не менее, воля к переговорам является одним из минимальных условий.
Есть также случаи, когда стороны не удовлетворены положением дел. Если вы полностью удовлетворены существующей ситуацией – почему вы должны переговариваться? Должна быть определенная неудовлетворенность существующей ситуацией и надежда, что, пытаясь договориться, вы сможете получить нечто лучшее.
Важно также, чтобы были региональный и международный консенсус, что делает возможным переговорный процесс. Это не означает, что региональные и международные акторы должны активно поддерживать переговорный процесс, однако они, как минимум, не должны тормозить его. Так что необходимость в этом минимальном консенсусе есть. Например, в случае Судана, который завершился всеобъемлющим мирным процессом, был этот минимальный консенсус, позволяющий осуществиться процессу. Думаю, это одно из условий для успешных переговоров сторон.
Каковы те необходимые принципы и подходы, которым должны следовать конфликтующие стороны для переговоров?
– Одним из ключевых вопросов является следующий: имеют ли переговаривающиеся стороны общую цель? Пусть сторона A имеет свою цель, сторона В – свою, а также есть тертья сторона – посредник, который также имеет собственную цель. Если у вас нет общей цели, довольно-таки трудно найти ориентиры для переговорного процесса. Если у вас есть общая цель, проблема состоит в том, к каким вопросам вы должны обращаться во время переговоров для достижения вашей общей цели? Это первый пункт.
Другой пункт, о котором необходимо все время думать во время переговоров, это сам процесс и его содержание. Оба они важны, взаимосвязаны, однако могут рассматриваться и по-отдельности. Если желаете достичь согласия, должны иметь определенную структуру и систему процесса, чтобы иметь дело с содержанием.
Вы не можете вступить в переговоры и полностью заниматься лишь вашим желаемым содержанием. Необходимо прежде рассмотреть различные вопросы: повестка дня, место проведения встречи, очередность обсуждаемых вопросов. Все эти протокольные вопросы очень важны и основополагающи, если вы желаете достигнуть своей цели.
В переговорах есть одна четкая идея, которая идет из книги "Достичь "Да"". Книга говорит о том, что есть разница между позициями – теми, что стороны желают или о чем они заявляют, а также интересами (опасения, причины, лежащие в основе позиций). Т.е. если вы следуете своей позиции, вы оказываетесь в тупике. Вы должны первыми идти глубже своих позиций, рассматривая выгоды сторон – их интересы и опасения, и если решаете, что можете найти возможную точку согласия, где интересы обеих сторон могут быть удовлетворены, это является первым шагом перед рассмотрением вариантов, перед подписанием соглашения или нахождения решения.
Какая работа должна быть проведена с гражданскими обществами конфликтующих сторон, поскольку они могут иметь свой вклад в процесс переговоров или в урегулирование конфликтов?
– Это в большей степени, конечно, зависит от конфликта, – какой случай вы рассматриваете. Однако идея заключается в том, что люди, которые пострадали от конфликта и которые управляют конфликтом, должны каким-то образом быть вовлечены в его урегулирование. Если рассматривать пример кризиса выборов 2007-2008-го годов в Кении, то здесь была очень важна роль элиты – политический уровень Track-1, посредничество Кофи Анана. Тем не менее конфликт касался всего общества.
Всегда очень важно, чтобы гражданское общество было вовлечено в процессы, если даже из-за конфликта оно поляризовано и разделено. Важно, поскольку выводы гражданского общества  отличаются от подходов политической верхушки. Они могут иметь идеи, которых нет у политической элиты. И, наконец, если вы достигаете согласия на уровне Track-1, без какого-либо вторжения, каких-либо консультаций, обмена мнений с гражданским обществом, – ваше соглашение будет нелегитимным и неустойчивым в глазах общества. Например, в Кении на уровне Track-1 параллельно процессу шел и многотрековый процесс (с подключением Track-1 - Track-2), – посредник Кофи Аннан советовался и говорил с акторами гражданского общества, видел их выводы, знакомился с их идеями, как и получил гарантии того, что в случае подписания соглашения на уровне Track-1 гражданское общество согласится и осуществит его.
П.С. Мнения, высказанные в интервью, не обязательно представляют позицию швейцарского правительства.
*Семинар реализовала организация "Инициатива управления кризисами" (CMI) в содружестве с НПО "Европейская интеграция" - в рамках "Фонда Соединенного королевства. Конфликты, Безопасность и Стабильность" в проведении семинара оказало помощь Британское посольство в Ереване.