Փարիզից հետո Թեհրա՞նը կդառնա ահաբեկիչների հաջորդ թիրախը
Ֆրանսիայում շուրջ 129 մարդու կյանք խլած ահաբեկչական հարձակումներից հետո Իրանի Հետախուզության նախարար Մահմուդ Ալավին զգուշացնում է, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կարող է իր հայացքն ուղղել Իրանի վրա:
Նոյեմբերի 15-ին խոսելով Թեհրանում կայացած անվտանգության համաժողովի ժամանակ` Ալավին զգուշացրել է, որ Իրանի համար ամենավտանգավոր սպառնալիքներից մեկը բխում է այն նույն ահաբեկչական խմբավորումից, որն իրականացրել է Բեյրութի և Փարիզի վրա տեղի ունեցած հարձակումները: Այս մասին հայտնում է Al-Monitor-ը:
Նշելով, որ Իրանն անհրաժեշտ նախազգուշական միջոցներ է ձեռնարկել, Իրանի Հետախուզության նախարարն ասել է. «Վերջին պայթյունները լուրջ նախազգուշացում են մեզ համար, որը մասնագետների քննարկման կարիքն ունի»:
Ահաբեկիչների կողմից Իրանին սպառնացող վտանգների մասին խոսել է նաև իրանական բանակի ցամաքային ուժերի հրամանատարը: Նա նշել է, որ Իրանի արևմտյան և արևելյան սահմանների մոտ ԻՊ-ի առկայությունը անհանգստության առիթ է: Իրանցի հրամատարն ասել է, որ Իրանի արևելյան սահմանի վրա` Իրաքի Դիյալա նահանգում, իրականացված հարձակման արդյունքում որոշում է կայացվել, որ եթե ԻՊ-ի ուժերը հայտնվեն իրանական սահմանից 25 մղոն հեռավորության վրա, իրանական զորքերը համապատասխան քայլեր կձեռնարկեն: Միաժամանակ նշվել է, որ հյուսիսային Աֆղանստանում Թալիբանի և ԻՊ-ի ուժերը միավորվել են «Իրան ներխուժելու համար», սակայն այս պահին ԻՊ-ի ուժերն անկարող են դա անել:
Արտաքին հարձակումներից բացի չի բացառվում, որ ԻՊ-ն կարող է պայթյուններ իրականացնել երկրի ներսում: Իրաքի արտգործնախարար Իբրահիմ Ալ-Ջաաֆարին ավելի վաղ զգուշացրել էր, որ ԻՊ-ն հարձակումներ է ծրագրում Ֆրանսիայում, Միացյալ Նահանգներում և Իրանում:
Նշենք, որ Իրանի վախերն անհիմն չեն: Իրանական իշխանությունները մեծապես աջակցում են Սիրիայի և Իրաքի կառավարություններին՝ ԻՊ-ի և մյուս ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում: Նախորդ տարիներին Իրանը հայտարարում էր, որ այս երկրներում գտնվող իրանցի զինվորականները միայն խորհրդատուներ են, սակայն սեպտեմբերից Սիրիայում սկսված լայնածավալ հարձակումներին Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսի հազարավոր զինվորներ են մասնակցում: Հենց սա էլ լուրջ պատճառ է ԻՊ-ի թիրախ դառնալու համար:
Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո իրանցի գործիչները հայտարարեցին, որ ԻՊ-ի ստեղծման պատճառը Սիրիայում և Իրաքում Արևմուտքի կողմից իրականացվող քաղաքականությունն է:

Can Tehran Become the Next Target of Islamic State?
After terrorist attacks in France that killed at least 129 people Iranian Minister of Intelligence Mahmoud Alavi warns that the Islamic State can turn its sight on Iran.
At a November 15 security conference in Tehran, Alavi warned that one of the most dangerous threats to Iran comes from the same terrorist group that attacked Beirut and Paris, Al-Monitor reports. Noting that Iran has already taken all the necessary precautionary measures, the Iranian Minister said: "The recent bombings are a serious warning to us that needs the consideration of specialists".
Commanding officer of the Iranian army's ground forces also spoke about dangers of having IS on Iran's western and eastern borders. He said attacks on Diyala province in Iraq, on Iran’s eastern border, led to the decision that if IS forces reach within 25 miles to Iran’s borders its military will take necessary action. At the same time it was noted that Taliban and IS forces have joined together in northern Afghanistan to "invade Iran," but he added that IS forces are currently unable to do so.
Besides the attacks from outside it is not excluded that IS can attack Iran from within. Earlier Iraqi Foreign Minister Ibrahim al-Jaafari had warned France, the United States and Iran that IS had plans to attack inside their countries.
It should be noted that Iran’s fears are related to the fact that Iran strongly supports the Syrian and Iraqi governments in the fight against the terrorists. Moreover, after the Syrian army started offensive attacks in September it became obvious that soldiers from the Iran Revolutionary Guard Corps participate in the Syrian government’s actions. This is serious reason to become the target of the Islamic State.