Փարիզից հետո Թեհրա՞նը կդառնա ահաբեկիչների հաջորդ թիրախը
Ֆրանսիայում շուրջ 129 մարդու կյանք խլած ահաբեկչական հարձակումներից հետո Իրանի Հետախուզության նախարար Մահմուդ Ալավին զգուշացնում է, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կարող է իր հայացքն ուղղել Իրանի վրա:
Նոյեմբերի 15-ին խոսելով Թեհրանում կայացած անվտանգության համաժողովի ժամանակ` Ալավին զգուշացրել է, որ Իրանի համար ամենավտանգավոր սպառնալիքներից մեկը բխում է այն նույն ահաբեկչական խմբավորումից, որն իրականացրել է Բեյրութի և Փարիզի վրա տեղի ունեցած հարձակումները: Այս մասին հայտնում է Al-Monitor-ը:
Նշելով, որ Իրանն անհրաժեշտ նախազգուշական միջոցներ է ձեռնարկել, Իրանի Հետախուզության նախարարն ասել է. «Վերջին պայթյունները լուրջ նախազգուշացում են մեզ համար, որը մասնագետների քննարկման կարիքն ունի»:
Ահաբեկիչների կողմից Իրանին սպառնացող վտանգների մասին խոսել է նաև իրանական բանակի ցամաքային ուժերի հրամանատարը: Նա նշել է, որ Իրանի արևմտյան և արևելյան սահմանների մոտ ԻՊ-ի առկայությունը անհանգստության առիթ է: Իրանցի հրամատարն ասել է, որ Իրանի արևելյան սահմանի վրա` Իրաքի Դիյալա նահանգում, իրականացված հարձակման արդյունքում որոշում է կայացվել, որ եթե ԻՊ-ի ուժերը հայտնվեն իրանական սահմանից 25 մղոն հեռավորության վրա, իրանական զորքերը համապատասխան քայլեր կձեռնարկեն: Միաժամանակ նշվել է, որ հյուսիսային Աֆղանստանում Թալիբանի և ԻՊ-ի ուժերը միավորվել են «Իրան ներխուժելու համար», սակայն այս պահին ԻՊ-ի ուժերն անկարող են դա անել:
Արտաքին հարձակումներից բացի չի բացառվում, որ ԻՊ-ն կարող է պայթյուններ իրականացնել երկրի ներսում: Իրաքի արտգործնախարար Իբրահիմ Ալ-Ջաաֆարին ավելի վաղ զգուշացրել էր, որ ԻՊ-ն հարձակումներ է ծրագրում Ֆրանսիայում, Միացյալ Նահանգներում և Իրանում:
Նշենք, որ Իրանի վախերն անհիմն չեն: Իրանական իշխանությունները մեծապես աջակցում են Սիրիայի և Իրաքի կառավարություններին՝ ԻՊ-ի և մյուս ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում: Նախորդ տարիներին Իրանը հայտարարում էր, որ այս երկրներում գտնվող իրանցի զինվորականները միայն խորհրդատուներ են, սակայն սեպտեմբերից Սիրիայում սկսված լայնածավալ հարձակումներին Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսի հազարավոր զինվորներ են մասնակցում: Հենց սա էլ լուրջ պատճառ է ԻՊ-ի թիրախ դառնալու համար:
Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո իրանցի գործիչները հայտարարեցին, որ ԻՊ-ի ստեղծման պատճառը Սիրիայում և Իրաքում Արևմուտքի կողմից իրականացվող քաղաքականությունն է:

После Парижа следующей мишенью террористов может стать Тегеран?
После террористических атак в Париже, которые унесли жизни 129 человек, министр разведки Ирана Махмуд Алави предупреждает, что террористическая организация "Исламское государство" может перекинуть свой взгляд на Иран.
15 ноября во время конференции по вопросам безопасности Алави предупредил, что одна из самых опасных для Ирана угроз исходит из той же террористической организации, которая осуществила нападения в Бейруте и в Париже. Об этом сообщает Al-Monitor.
Отмечая, что Иран уже предпринял необходимые шаги, министр разведки Ирана сказал: "Последние взрывы являются серьезным предупреждением для нас, который должен быть рассмотрен специалистами".
Об угрозах для Ирана со стороны террористов говорил также командир сухопутных войск иранской армии. Он отметил, что присутствие ИГ на западных и восточных границах Ирана является причиной для беспокойства. Иранский командир сказал, что после нападения у восточной границы Ирана – в иракском районе Дилая - было принято решение о том, что если силы ИГ окажутся в 25 милях от иранской границы, то вооруженные силы Ирана предпримут необходимые шаги. Одновременно иранский командир подчеркивает, что в северном Афганистане боевики Талибана а ИГ объединились и хотя вторгнуться в Иран. Однако на данный момент у них такой возможности нет.
Кроме нападений извне, ИГ может осуществить взрывы внутри страны, ожидают в Иране. Ранее министр иностранных дел Ирака предупредил, что ИГ планирует нападения во Франции, в США и в Иране.
Отметим, что опасения Ирана небезосновательны. Иранские власти в значительной мере поддерживают власти Сирии и Иракa. Ранее Иран заявлял, что его солдаты - только советники в этих странах, однако после начала наступления сирийской армии в сентябре стало очевидно, что тысячи солдат Корпуса стражей исламской революции воюют на стороне властей.